A duális képzés lényege, hogy az egyetemi évek alatt végig szorosan összekapcsolódik az elméleti és a gyakorlati képzés. Az elméleti oktatás továbbra is az intézményben történik, a gyakorlati képzésből pedig az ipari cégek vállalnak részt.
Ahogy a Miskolci Egyetem és a Nemak Győr Alumíniumöntöde Kft. közötti ilyen célú megállapodás pénteki, ünnepélyes aláírásakor Torma András rektor kiemelte: történelmi lépés ez, hiszen a Nemzeti Felsőoktatási Törvény ez évi módosításában megjelent, egyik legújabb jogintézmény, a duális képzés valósul meg ilyen gyorsan a Miskolci Egyetemen.
Az egyetemi tanévnyitó napján aláírt megállapodás keretében megújul az országban egyedül a Miskolci Egyetemen működő öntészeti felsőoktatás, duális járműipari öntészeti szakirányos anyagmérnökképzés jön létre.
A Miskolci Egyetem öntészeti tanszéke Műszaki Anyagtudományi Kar Járműipari Öntészeti Intézeti Tanszék néven működik tovább már ebben a tanévben. 2015-ben pedig Miskolcon önálló kari Öntészeti Intézetet, Győrben Könnyűfémöntészeti Kihelyezett Nemak Tanszéket hoznak létre. Utóbbi végzi majd a szakmai gyakorlati oktatási tevékenységet a duális járműipari öntészeti szakirányos képzés keretében.
A személyi és tárgyi feltételek megvalósítását a Nemak Győr Alumíniumöntöde Kft. támogatja, a megállapodás értelmében évi 50 millió forinttal.
Amint David Toth, a Nemak Győr Alumíniumöntöde Kft. ügyvezető igazgatója elmondta, az anyagvizsgálatok, a kutatás-fejlesztés terén már több mint tíz évre nyúlik vissza kapcsolatuk a Miskolci Egyetemmel. Az elmúlt évek alatt sokat fejlődött, nőtt magyarországi gyáruk, és most érték el azt a nagyságrendet, hogy ezt a duális képzést a kormány segítségével meg tudják valósítani.
Az ünnepélyes aláíráson Berényi János, a Nemzeti Befektetési Ügynökség (HIPA) elnöke Szijjártó Péter üdvözletét tolmácsolva emlékeztetett, a külügyi és külgazdasági ügyekért felelős államtitkár sokat tett azért, hogy ez a szerződés létrejöjjön. Többek között tárcája komoly egyeztetéseket folytatott és intézkedéseket hozott azért, hogy a Miskolci Egyetemmel folytatott együttműködés a helyi képzésben is megjelenhessen – annak érdekében, hogy a Nemak újabb bővítéseinek a munkaerőhiány ne legyen gátja.
A mexikói tulajdonú Nemak-cégcsoport a világ legnagyobb független, azaz nem autógyártó vállalathoz tartozó hengerfej- és motorblokk-gyártó kapacitásával rendelkezik, 34 üzeme 48 járműgyárral áll üzleti kapcsolatban, ezek közé tartozik az Audi, a BMW, az Opel és a Renault is.
A Nemak Győr Kft. évente 2,5 millió hengerfejet gyárt közel kilencszáz dolgozót foglalkoztatva. Közreműködött a járműipari fémalkatrész-gyártó szakmunkásképzés kialakításában, most pedig az öntészeti felsőoktatás támogatásával és fejlesztésével biztosítja a működéséhez szükséges szakembereket. Közben tovább növekszik: alumíniumöntöde kapacitását több mint 5 milliárd forintos beruházás keretében fejlesztve 100 új munkahelyet teremt, ehhez a kormány 406 millió forintos közvetlen készpénztámogatást nyújt.
Az együttműködési megállapodás aláírásakor Palotás Árpád Bence, a Műszaki Anyagtudományi Kar dékánja úgy nyilatkozott: mérföldkőként kell tekinteni magára a szerződésre és a mögötte álló támogatásra is. A diákoktól kíván némi áldozatvállalást ez a képzési forma, hiszen a gyakorlati képzésen a szünetekben kell majd részt venniük. Azonban ezzel egy nemzetközileg is kiemelkedő cégnél szerezhetnek gyakorlatot, találhatnak elhelyezkedési lehetőséget, illetve nagy előnnyel kerülnek ki a munkaerőpiacra.