Tizenhárom gyerek jelentkezett a Miskolci Kulturális Központ heti táborába. Öt napon át délelőttönként négy órában tanította az óvodásokat és általános iskolásokat Piros Sándor, aki a Szabír Lovasíjász és Hagyományőrző Alapítvány elnöke. Ő volt a tábor vezetője is egyben.
– Azt szeretnénk, ha a következő generáció is megismerné az ősi magyarok harcmodorát – mondta. – Fontosnak tartom átadni az utódoknak őseink tudását. Nem beszélve arról, hogy a gyerekek fegyelmet is tanulnak, hiszen az íjjal csak az tud jól bánni, aki koncentrál, a ló pedig elég nagy állat ahhoz, hogy nyugodtan viselkedjünk mellette, hogy nehogy megijesszük.
A legtöbb gyerek még nem vett íjat a kezébe. Ennek ellenére a táborvezető tapasztalata az, hogy nagyon ügyesek. Többen eljutottak odáig is az öt nap alatt, hogy futásból is tudnak lőni vele, sőt, akár lóról is.
A nyeregbe pattanás nem áll távol Tagliatti Pétertől, még akkor sem, ha eleinte csak szőrén ülték meg a lovakat.
– Én már egy éve járok lovagolni. Az íjászat is érdekel, van is otthon felszerelésem hozzá. Ebben a táborban az volt nekem az újdonság, hogy a két tevékenységet együtt kellett végeznem. Nagyon izgalmas volt.
A foglalkozásokon megfordult tizennégy-tizenöt éves, de akár öt-hat éves gyerek is. Többségben a lányok voltak, annak ellenére, hogy a lovagló ősmagyarokat férfiként képzeljük el. Szabó Flóra Budapestről érkezett a táborba.
– Nagymamámnál nyaralok most, és nagyon szeretem a lovakat – mondta. – Miattuk jöttem ide, mert lovasíjász tábort a fővárosban nem találtam. Elég jól megy a lóról való nyilazás nekem.
Lovas és kutyás tábor még lesz az elkövetkező hetekben a Diósgyőri várnál. Még lehet jelentkezni a művelődési házakban az összeszokott táboroztatókhoz.