2024. november 03. Győző
Pelczné szerint kezdeti lépésnek is kevés az Európai Parlament menekültek elosztásáról szóló javaslata
minap.hu
|
2015. szeptember 18. 13:34
|
frissítve: 2015. szeptember 20. 22:02
Megszavazta az Európai Parlament azt a javaslatot, hogy a legnagyobb migrációs nyomásnak kitett országoktól – a korábbi, negyvenezer főre vonatkozó vállalásokon felül – az elkövetkező két év során százhúszezer menekültet vállaljon át, tagállamonként meghatározott kvóta szerint a többi uniós tagállam.

pelczne_gall_ildiko_brusszel.jpg

– Ha azt tekintem, hogy ez a munka mennyire volt gyors, akkor azt kell mondanom, hogy kiváló, ha a megoldás részéről közelítem, akkor azt kell mondanom, hogy nem elegendő, sőt, kezdeti lépésnek is kevés – nyilatkozta a minap.hu-nak Pelczné Gáll Ildikó, az Európai Parlament alelnöke.

– Az európai tagállamoknak az elsődleges feladata a határoknak a védelme – tette hozzá a politikus. Ez szavatolja, hogy a schengeni rendszer működőképes maradhat.  

– Látható, hogy ez a javaslat számunka nem jó, mert Magyarország tranzitország, nem frontország, a migránsok ide máshonnan érkeznek. Úgy tűnhet, mintha frontország lennénk, mert Görögország nem tesz eleget annak a jogszabálynak, amely szerint regisztrálnia kellene ezeket a migránsokat, bár látszik, hogy ez más országoknak is problémát okoz – mondja – Pelczné Gáll Ildikó, az Európai Parlament alelnöke.

– Mindenki akkor azonosul a problémával, mikor szembetalálja magát vele. Amíg Horvátország, Szlovénia és Ausztria is csak elméletileg kezelte ezt a helyzetet, és kritizálta Magyarországot, addig minden tökéletesen ment – mondja. – Ugyanakkor Németországban is, ahol „Welcome” feliratokkal várták a menekülteket, amikor azonosultak a probléma nagyságával és összetettségével, akkor látszott, hogy a rendszerek sorra dőlnek össze. Ehhez képest mi rendkívül szervezettek voltunk, segítettük a migránsokat, orvosi ellátást biztosítottunk nekik.

– Lezártuk a zöldhatárt, illegálisan sehol sem jöhetnek át, de ott van egy működő rendszer is, ahol regisztrálniuk kellene a menekülteknek, és szabályozottan át tudnának jönni a határon. De valójában nem veszik igénybe ezt, nem élnek azzal a lehetőséggel, hogy menekültstátuszt kérjenek.

– Nagyon súlyos probléma előtt állunk, nem látom, hogy ez a mostani javaslat megoldás lenne – hangsúlyozza Pelczné. Még kezdeti jó lépésnek sem gondolom ezt, sokkal hamarabb kellett volna egy szabályozott mechanizmussal előjönni az európai bizottságnak és az Európai Parlamentnek – teszi hozzá.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat