Az időjárás száraz volt, így a betegségek is jobban elkerülték a növényeket, amelyek így jó minőségű termést hoztak. Nagy Zsolt 2009 óta foglalkozik szőlővel Miskolc környékén. Azt mondja, átlagban 70 hektoliter termelői bort készít, amelyet típustól függően 500 és 600 forint közötti literenkénti áron értékesít. Mivel a termés idén jó volt, így az árakban sem vár nagyobb változást.
– Növényvédelmi szempontból könnyebb évünk volt, mint a 2014-es. Kevesebb növényvédőszert kellett használni. Igaz, hogy a szerek drágábbak lettek, de úgy gondolom, hogy nem lesz változás a termelői árakban ezen a borvidéken. A termelői borok nagyjából ugyanannyiba fognak kerülni – fűzte hozzá.
Az avasi pincéknél is dolgoznak a borászok. A bőséges termés után hamar előkerültek a több százliteres tölgyfahordók. Sándor Zsolt borházánál már erjed a rozé és a vörösbor. Azt mondja, idén is minőségi borokat palackoz majd. Az árat több tényező is befolyásolja, de a borász nem tervez áremelést.
– A szőlő minőségétől is függ a bor fogyasztói ára, csakúgy, mint attól, hogy mekkora mennyiség készül belőle. Úgy gondolom, hogy nagymértékű változás nem várható ebben. Jó évjáratot zártunk – mondta.
A Miskolc környéki gazdák jó évet zártak. Ugyanakkor a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa szerint hiába a jó termés, a felvásárlói árak növekedtek, és az olcsó importbort is sikerült tavalyhoz képest visszaszorítani, ezért 7-10 százalékos áremelkedésre lehet számítani. Kerestük a szervezet vezetőjét is a témával kapcsolatban, de hétfőn nem sikerült utolérni.