Sokan voltak kíváncsiak arra, hogy néz ki belülről az épülő strand Miskolctapolcán és hol tart a beruházás, így komolyabb látogatócsoportot üdvözölhetett Kovacsics Imre projektmenedzser a leendő főbejárat előtt, amelyről rögtön elmondta: hidakkal átszőtt, mesterséges vízfolyás lesz majd a mostani betonmedencében, amelyben tavirózsák fogadják majd az érkezőket.
A tavirózsák, hasonlóan a többi növényhez, kiemelt szerepet kapnak majd az új strand életében. Felhívta például arra is a figyelmet, hogy az épületek homlokzatán lévő fémrács borítás nem a végleges megjelenés, erre zöld növényeket futtatnak, amelyek, reményeik szerint néhány éven belül beborítanak majd mindent.
Elhangzott, a fejlesztés során a lehető legtöbb fát és zöld növényt is megóvták. Hogy növeljék a zöldfelületet, nemcsak az épületek oldalfalát zöldítik, hanem, egyedi megoldásként, füvesített dombház rejti az úszómedence működtetéséhez szükséges uszodatechnikai berendezéseket. A beruházás ezekkel a megoldásokkal elnyerte Miskolc számára az első akkreditált Green City – Zöld Város oklevelet.
Büfék és éttermek a korzózóknak is
A bejárás a külső korzón kezdődött, ahol azt is megtekinthette mindenki, hogy a büfé- és vendéglátósor kialakítása elkészült, a belső munkákat már a bérlők végezik majd el, számukra heteken belül kiírják a pályázatokat. Ezek a büfék befelé és kifelé is működnek majd, ahogy a főbejáratnál lévő kávézónak is lesz külső terasza.
Ezekkel persze még bőven nincs vége a gasztronómiai kínálatnak, egy kisebb, melegkonyhás, csak belső, földszinti étterem mellett például a főépület emeletén egy nagyobb étterem kap helyet, amit kívülről is meg lehet majd közelíteni. Ennek igazi egyediséget a külső terasz és a kilátás mellett a klasszikus betonkupolák jelentik majd. Ezeket érzelmi-nosztalgikus okok miatt megőrizték a miskolciak számára, akik már 15-20 éve, vagy annál régebben is jártak a tapolcai strandra, de amik új értelmet, felülvilágító funkciót kaptak a beruházás során.
Pihenőterasz, egyedi medencék, sportpályák
A korzó után a bejárás útja a tetőteraszra vezetett, ami biztosan sokakat vonz majd egy jó napozásra, amit egészen elképesztő kilátás fűszerez. Kovacsics Imre elmondta, szeretnék maximálisan kihasználni a terasz adta lehetőségeket, lesznek itt nyugágyak, székek, asztalok, napernyők, minden adott lesz a pihenéshez.
A tetőterasz után a rekreáció jellegű wellness és fitness részleg meglátogatása következett. Az épületben helyet kapnak az exkluzív kialakítású szaunák, pihenőterek, masszázsrészleg, sószoba, jégszoba, konditerem, masszírozó- és merülőmedencék, valamint egy napozóterasz is. Egy egészen egyedi medence is készül, amelyben körbe lehet menni, és a vízsugarak orvosilag megfelelő pontokon masszírozzák a test különböző pontjait.
Különleges, egyedülálló építészeti attrakcióként, a megőrzött platánfák lombkoronájának magasságában három kúp alakú szaunatorony is megépül, ahonnan szaunázás közben gyönyörű kilátás nyílik a területre. Ezek tetején pedig szintén merülőmedencéket és napozóteraszokat alakítanak ki.
A szabadtéri sportolást szolgálják a homokos strandröplabda-, valamint lábteniszpályák. A fejlesztésnek ebben a szakaszában ezen felül megújult, minőségi burkolatot kapott az Aradi és a Hejő sétány, és a strandot határoló részen kialakította a Fenyő utca meghosszabbításával egy új sétányt is. A projektmenedzser szerint a számtalan sportolási, wellness és gasztronómiai szolgáltatás akkor is egész napos kikapcsolódást biztosít egy család számára, ha egyébként nincs jó idő, és a kinti medencéket nem tudják igénybe venni.
Megépül a régi csúszdamedence is
Ugyanis, az eddig elhangzott elképzelésekkel szemben az első ütem nem egy, hanem két medencével nyílik majd meg, ezt Kriza Ákos, Miskolc polgármestere jelentette be a bejárás végén. Úgy döntöttek, annak érdekében, hogy minden élményelem adott legyen a strandoláshoz, a régi csúszdamedencét felújítják, és az is üzemelni fog az úszómedence mellett, legalább addig, amíg a második ütem elkészül, de az is elképzelhető, hogy végleg megmarad.
A polgármester hangsúlyozta, szerették volna ötvözni a XXI. század igényeivel azt az élményt, amit a tapolcai strand jelent a miskolciak számára. Fel tudták volna gyorsítani a kivitelezést úgy, hogy mostanra már átadhassák a kulcsot, de minőségi, tökéletes munkát szerettek volna. Kriza Ákos hozzátette, az első ütem 2,5 milliárd forintba került, a második ettől is több lesz, még kalkulálják a pontos összeget. Az első ütem közel hatvan, a teljes beruházás utáni strand több mint száz embernek ad majd munkát.
Medencerendszer télen-nyáron
Rosta S. Csaba építésztervező kérdésre válaszolva hozzátette: az 50 x 25 méteres, 10 sávos, 2,2 méter vízmélységű versenymedence – ami nemzetközi úszó- és vízilabdaversenyek megtartására is alkalmas – télre sátorral fedhető lesz, míg a második ütem medencéi közül hat lesz télen is használható.
A II. ütemben tervezett Miskolctapolcai Élményfürdő és Strand olyan attrakciót kínál majd, amely csak és kizárólag a Hejő-patak völgyében található meg. A forrásvizet és a szintkülönbségeket kihasználva egy medence-tavirózsafürdő rendszert hoznak létre. A főépülettől kiinduló medencesor, a különböző mélységű és hőmérsékletű víztükrök olyan élményelemek, amelyek a szokásos fürdőkoncepcióktól eltérően a környezet adottságait, a vízeséseket, a tavirózsákkal teli tórendszert idézik, füvészkertszerűen körbevéve a vendégeket.
A medencerendszerben teljesen végig lehet menni a különböző hőfokú, számtalan élményelemmel felszerelt, két szinten elhelyezkedő, emeleti szintről induló, földszinti részre érkező, majd ismét felfelé vezető medencék gyűrűjében. Zuhatagokkal tarkított átjárók mentén lehet majd kijutni a szabadba.
A főépület fürdőcsarnoka galériázott, nagy belmagasságú tér, ami nyitható tetővel nyári használatban a strand részeként működik, télen azonban zárt és fűthető élményfürdővé válik. Esti programok megtartására is alkalmas tér, fürdőruhás kertmoziként, zenei, fényfestési és egyéb attrakciók céljára alkalmas mind a vízfelületekről, mind a lelátókról nézve.
A fürdőben télen egyszerre 1100-1300 vendég tartózkodhat, nyáron az egyidejű befogadóképesség 4000-5000 fő. A strand egész területe 4,5 hektár, 3050 négyzetméter vízfelülettel, 3 hektár zöldfelülettel.