2024. augusztus 15. Mária
Répássy: „2015 a bankok elszámoltatásának éve lesz”
Kégl Ildikó
|
2014. október 08. 13:24
|
frissítve: 2014. október 08. 16:29
„2015 a bankok elszámoltatásának éve lesz” - szögezte le Dr. Répássy Róbert az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára és miniszterhelyettese csütörtökön Edelényben, ahol hatalmas érdeklődés mellett tartott lakossági fórumot, elsődlegesen a bankok elszámoltatásáról. A jövőben nem úgy lesz, hogy a bank az erős, a hitelfelvevő magyar állampolgár pedig a gyenge láncszem a hitelezési kapcsolatban - mondta az államtitkár, majd azokról a fogyasztóvédelmi intézkedésekről beszélt, melyekkel a kormány további védelmet nyújt a lakosságnak. Mindemellett az önkormányzati adósságátvállalás, a munkahelyteremtés, a rezsicsökkentés, valamint a közbiztonság volt a meghatározó téma a Bódva-völgye festői szépségű városában.

„Az elmúlt napok legjelentősebb üzenete, hogy a hatalmas külföldi tőkével rendelkező bankok esetében is lehet sikereket elérni, ha összefogunk” - mondta egy edelényi lakossági fórumon Répássy Róbert, az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára és miniszterhelyettese csütörtökön, utalva a bankok elszámoltatására irányuló, második devizahiteles törvény elfogadására. Répássy – aki Loj Balázs, a Fidesz-KDNP helyi polgármester-jelöltje, valamint Demeter Zoltán országgyűlési képviselő meghívására érkezett Edelénybe - emlékeztetett arra is, hogy idén júliusban fogadta el az Országgyűlés a devizahiteleseket  megsegítő első törvényt, novemberben pedig jön a harmadik.

repasi.jpg

„A devizahiteles válságot jogi értelemben is meg akarja oldani” - fogalmazott az államtitkár, s hatalmas lépésnek minősítette, hogy a kormány fogyasztóvédelmi alapon megfordította a bizonyítási terhet, melynek értelmében a bankoknak kell bizonyítani, hogy tisztességes feltételeket ajánlottak. Beszélt ugyanakkor arról is, hogy ezt a helyzetet a bankok meglehetősen nehezen fogadják el. „Márpedig a jövőben nem úgy lesz, hogy a bank az erős, a hitelfelvevő magyar állampolgár pedig a gyenge láncszem a hitelezési kapcsolatban”- mutatott rá. Répássy azt is leszögezte, amennyiben bebizonyosodik, hogy a bankok részéről egyoldalú kamat,-  vagy költségemelés történt, akkor az érintett szerződések semmisek.” Az árfolyamrést tisztességtelen trükknek nevezte, s felhívta a figyelmet arra is, hogy az Országgyűlés ezért azt semmisnek minősítette. Beszélt arról, hogy ez idáig összesen 79 per indult a Fővárosi Törvényszéken, amelyből 59 esetben első fokon igazat adott az állam ügyvédeinek, s ezáltal a hitelkérelmezőnek a bíróság. Lakossági kérdésre arról is tájékoztatta a helybélieket, hogy mindez a vállakozói szerződésekre is vonatkozik, ám - míg a fogyasztókat törvény védi – addig gazdasági társaságok esetben önállóan kell kezdeményezni az eljárást.

Kitért továbbá arra, hogy a törvény nem pusztán a közvetlenül érintetteknek jelent segítséget, hiszen fogyasztói tipusú banki hitelszerződése közel 1, 4 millió magyar embernek van. A magyar devizahiteladósok terhei, így mintegy 1000 milliárd forinttal fognak csökkeni. Több ízben felmerült – mutatott rá az államtitkár -, hogy a devizahitelt érdemes lenne hibás terméknek minősíteni. Jelezte ugyanakkor, hogy ez nagyon komoly veszélyeket rejt magában, hiszen ez esetben az eredeti állapotot kell visszaállítani, azaz „a banknak van pénze, a hitelfelvevőnek nincs lakása”- példázta a helyzetet a szakpolitikus. Ez a lehetőség ezért zsákutcába vezet, miáltal többen elveszíthetnék otthonukat. A kormány szándéka pedig éppen ennek az ellenkezője, a lakosság védelme a bankokkal szemben- fogalmazott. A kormány azon tervéről is beszélt, hogy a devizahitelt - mint hitelezési terméket – meghatározott időn belül szeretnék kivezetni a magyar piacról. A félreértések elkerülése végett leszögezte, hogy nem áll szándékukban büntetni a bankokat, pusztán azt fogják visszakövetelni rajtuk, amit törvénysértő módon elvettek a magyar ügyfeleiktől.

Répássy Róbert a rezsicsökkentés kapcsán így fogalmazott, „továbbra is az vezérli a kormányt, hogy a közműszolgáltató cégek extraprofitját visszategye az emberek zsebébe”. A rezsicsökkentés egyébiránt a borsod megyei településen kardinális kérdés, a lakosság életszínvonala ugyanis lényegesen rosszabb az országos átlagnál. Az államtitkár ezután a sajátos edelényi helyzetet értékelve, így üzent a helybélieknek; „most hallottam az Önök szomszédságában a mondatot, miszerint az autó is megy kormány nélkül, de kormánnyal azért mégis könnyebb vezetni”. Létfeltételnek nevezte a település és a kormány közötti jó kapcsolatot.

repasi1.jpg

„Sok feladat vár ránk Edelényben- mondta Loj Balázs, a Fidesz- KDNP polgármester-jelöltje, majd így folytatta -, sikeresebb lenne a városunk, ha békességben, a munkára koncentrálva dolgozhatnánk a településünkért”, amivel a helyi politikai megosztottságra utalt. A Fidesz- KDNP polgármester- jelöltje fiatalos, lendületes kormányzást ígér Edelénynek, s ennek megvalósítására határozott programja van. A „Négy pillér” nevet viselő polgármesteri program első pontja a munkahelyteremtés - Edelényben ez a legégetőbb probléma -, melyet vállalkozásösztönzéssel kíván támogatni. Hosszasan beszélt a második pillérről, a turizmusról. Emlékeztetett rá, hogy a közelmúltban átadott, komplex felújításon átesett L’ Hullier-Coburg-kastély gyönyörű ugyan, ám nívós kulturális programok hiányában nem tudja helyben tartani a turistákat. „A kastélyra nagy az érdeklődés, ám másfél óra alatt megnézik a látogatók, s elmennek Edelényből. Szeretnénk elintézni, hogy maradjanak tovább”- mondta. Harmadik pillérként ennek okán a kulturális fesztiválok támogatását helyezte kilátásba, majd pedig a város védelméről szólt, főképp a csapadékvíz elvezetésének megoldásáról.      

Végezetül Demeter Zoltán, a térség országgyűlési képviselője osztotta meg gondolatait az edelényiekkel. Arra emlékeztetett, hogy mindig akkor járt jól egy település, ha a kapcsolódási pontokat kereste a kormánnyal. Miképp a politikus fogalmazott, „államtitkár úr látogatása és gondolatai megerősítenek bennünket abban, hogy a kormány nem engedte el Edelény kezét. Jó érzés meggyőződni róla, hogy nem vagyunk egyedül” – folytatta, e mondatnak pedig különös jelentősége van a helyiek számára. „Fogjunk össze, bizalommal és hittel álljunk a Fidesz- KDNP helyi polgármester- jelöltje, Loj Balázs, valamint az önkormányzati képviselőjelöltek mellé” - kérte a református lelkész, országgyűlési képviselő.  

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat