2024. október 09. Dénes
Együtt, mindenkiért – újra itt a Szociális Munka Hete
Cs. M.
|
2014. november 10. 15:23
|
frissítve: 2014. november 15. 15:56
A szociális munka területén együtt kell működnie az önkormányzati intézményeknek a civil és egyházi szervezetekkel, hogy minden problémára választ adhassanak. Ennek megerősítése is feladata a Szociális Munka Hetének, amit 10. alkalommal rendeznek meg Miskolcon.

November 12. a Szociális Munka Napja – ennek hetén immár 10. alkalommal rendezi meg a Miskolci Egyesített Szociális, Egészségügyi és Gyermekjóléti Intézmény (MESZEGYI) partnereivel a Szociális Munka Hetét. Ez országosan egyedülálló kezdeményezés, aminek célja nemcsak az, hogy a szociális területen dolgozó személyek és szervezetek még közelebb kerüljenek egymáshoz, de az is, hogy a város közössége minél többet tudjon sokrétű munkájukról.

– Nem véletlen talán, hogy éppen itt indult ez a fontos és egyedülálló kezdeményezés. Néhány héten belül másodszor vagyok Miskolcon, akkor a Magyar Vöröskereszt megyei szervezetének kibővített hajléktalangondozó központját avattuk. Ez azért fontos, mert jól jelzi: a megye, a város intézményei, egyházi és civil szervezetei nagy figyelmet fordítanak a szociális kérdésekre. A szükségletekre reagáló szolgáltatások készen állnak, ehhez folyamatosan meg kell újítani a szakemberek szemléletmódját is. Ehhez nagyban hozzájárulnak a mai szakmai konferencia előadásai is – nyilatkozta a tanácskozás előtt, hétfőn a Miskolc Televíziónak Nyitrai Imre szociálpolitikáért felelős helyettes államtitkár.

a_szocialis_munka_hete_141110ml_37_1.jpg

A konferenciát a Miskolci Egyetemen tartották, hiszen a Bölcsészettudományi Kar társadalomtudományi képzéseket is folytat. Képzik a jövő szakembereit, kutatásaik pedig tudományos hátteret biztosítanak a társadalmi problémák feltárásához és megoldásához. A hétköznapokban is szorosan együttműködnek a szociális szférában érintett valamennyi szereplővel. Ezt az együttműködést fűzheti még szorosabbra az ugyancsak hétfőn, az egyetemen, most másodszor megrendezett Civil börze is.

Az együttműködés és az együtt gondolkodás fontosságát emelte ki köszöntőjében Kiss Gábor alpolgármester is.
– A szakma képviselőinek tudniuk kell magukról, hogy nagyon fontos, amit csinálnak. Szinte naponta találkozom velük, tudom, milyen terheléssel dolgoznak, ezért is van jelentősége annak, hogy a hét programjain felszabadultan, kötetlen formában is együtt tudnak lenni. Ez ugyanis nagyon sokszereplős terület. Az integráltan működő városi ellátórendszer meghatározó, de nem tud minden problémára választ adni. Mindenkinek, civil és egyházi szervezeteknek is megvan benne a maguk helye. Ezért is együtt kell gondolkozni, meg kell erősíteni a partnerségeket, amelyek az elmúlt években kialakultak, illetve tovább fejlődtek – hangsúlyozta.

a_szocialis_munka_hete_141110ml_22_1.jpg

Az alpolgármester arról is beszélt, hogy nemcsak sokszereplős, de sokakat is érint ez a munka a legkisebbektől az idősekig. Az idősgondozás például új feladatokat is ró a területre, mert változik a városban is a korfa, egyre több az idős ember, és az aktívan nyugdíjba vonulóknak hasznos, értelmes tevékenységi lehetőségeket kell biztosítani.

Mindennek ellenére a szakma társadalmi gyökerei nem túl mélyek, kicsi az elismertségük – ezen is kívánnak változtatni a Szociális Munka Hete programjaival. Ezt már Földessy Judit, a MESZEGYI igazgatója mondta.

– Ez a rendezvény feltöltődést, kikapcsolódást és egyben szakmai tapasztalatot jelent a kollégák számára. Célunk, hogy a közös, egymással megosztott tapasztalatok alapján új szolgáltatások szülessenek, hogy tájékoztassuk a lakosságot, milyen lehetőségeik vannak, és hogy meg- és elismertessük a szakmát minél szélesebb társadalmi közegben – részletezte.

a_szocialis_munka_hete_141110ml_31_1.jpg

A civil és egyházi szervezetekkel való együttműködésre pedig példaként hozta a jelenleg futó legnagyobb projektet: az avasi Megújulást, amiben együtt működnek a Máltai Szeretetszolgálattal, a Jezsuita közösséggel, a Dialóg Egyesülettel és más szervezetekkel is.

A hét programja kedden a munkatársak bükki túrájával, majd szerdán Szociotúrával, azaz játékos vetélkedővel folytatódik, és lesz véradás is csütörtökön. A 13-án, délután 2 órától, a MAB-székházban megrendezendő, Megújulás és szociológia című előadások a szélesebb közönség érdeklődésére is számot tarthatnak, hiszen szó lesz a „végeken” végzett szociális munkáról, illetve a fiatalkorú terhességről és gyermekvállalásról a mélyszegénységben élők körében.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat