2024. augusztus 18. Ilona
A jó szakma felér egy diplomával – Megyénk diákjai kitűnően szerepeltek a jubileumi Szakma Sztár Fesztiválon
minap.hu
|
2017. április 27. 11:27
|
frissítve: 2017. április 29. 09:43
Két első helyezés, két második és három harmadik – ez a „dobogós” mérlege az idei, jubileumi Szakma Sztár Fesztiválnak megyénk számára.

A rendezvényt a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara tizedik alkalommal rendezte meg április 24-26. között a Hungexpo területén. A fesztivál keretében a nappali tagozaton végzős szakiskolai és szakközépiskolai tanulók számára 41 szakmában tartották meg a Szakma Kiváló Tanulója Verseny (SZKTV), valamint az Országos Szakmai Tanulmányi Verseny (OSZTV) országos döntőjét. Ugyanitt került sor a IV. SkillsHungary Nemzeti Döntőre, a nemzetközi szakmai versenyek – EuroSkills és WorldSkills – hazai válogatóinak döntőjére.

A 10., jubileumi fesztiválon Orbán Viktor miniszterelnök nyitóbeszédében elmondta: több újítást dolgoz majd ki és indít el a kormány a szakmai képviseletekkel, mintegy 260 ezer munkavállaló digitális készségfejlesztését tervezik és kiemelt ösztöndíjat kapnak az informatikát tanulók.

szakma_sztar_2017_mti2.jpg

Orbán Viktor miniszterelnök (j) és Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke a X. Szakma Sztár Fesztivál, a Szakma Kiváló Tanulója Verseny (SZKTV), valamint az Országos Szakmai Tanulmányi Verseny (OSZTV) országos döntőjének megnyitóján a Hungexpo Budapesti Vásárközpont G pavilonjában április 24-én. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

A kormányfő hozzátette: tovább fejlesztik a szakmunkás ösztöndíjrendszert, ezt a hiányszakmákban már megkezdték, és megnyitják a tanulószerződés lehetőségét is.

A miniszterelnök azt javasolta a diákoknak, figyeljenek a gazdasági életre, mert a gazdaság igényei döntik el, ki fog már az iskolapadból elhelyezkedni és kinek az élete futhat esetleg egy rossz döntés miatt „vakvágányra”. Kijelentette: a gazdaság ma azt üzeni, hogy modern, a digitális korszakra felkészült, jól képzett, az európai kultúra és munkaetika iránt elkötelezett emberekre lesz szükség és több 10 ezer új informatikusra.

Orbán Viktor arról is biztosította a fiatalokat, hogy mindig ők lesznek az elsők, a Magyarország által nyújtott munkalehetőségeket nem adják át senkinek, sem vendégmunkásoknak, sem migránsoknak. A miniszterelnök kiemelte: késhegyre menő harc folyik a jó szakemberekért a vállalatok között Magyarországon, és ez a jövőben is így lesz. Aki akar, dolgozhat – tette hozzá. A munkahelyek száma nő, a bérek emelkednek, elsősorban azok számára, akik értenek a szakmájukhoz – mondta. Magyarországból az lesz, amivé önök teszik, derűs, jómódú, biztonságos, művelt és emelkedő haza, vagy helyben járó és hanyatló ország – mondta a miniszterelnök a diákoknak.

szakma_sztar_2017_mti1.jpg

Parragh László, az MKIK elnöke a megnyitón kiemelte: „a jó szakma felér egy diplomával”. Hozzátette: 2007-ben, az első döntőn még csak 11 szakmából tudtak válogatni, azóta sokat lépett előre az esemény. Idén az Euroskills és a Worldskills versenyzői is itt mutatják be tudásukat és a fiatal szakmunkások európai versenyét, az Euroskillst jövőre Budapesten rendezik meg – mondta.

A kamara elnöke felidézte: a rendezésért folyó versenyben Norvégiát sikerült legyőzni, amiben jelentős szerepet játszott, hogy a tavalyi versenyen a 28 európai országból pontszám alapján Magyarország az 5. helyet érte el. Parragh László elmondta, hogy idén az informatikában további szakképesítésekkel bővítették a vetélkedőt, már 6 szakmával szerepel a terület.

szakmasztar3.jpg

A záróünnepségen Cseresnyés Péter, a Nemzetgazdasági Minisztérium munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkára hangsúlyozta: Magyarországon a vállalatoknak egyre több jó szakemberre van szükségük, ezért hajlandók magasabb bért is fizetni a naprakész tudással rendelkezőknek. Az NGM államtitkára hangsúlyozta, a magyar gazdaság szempontjából alapvető kérdés a szakképzés, a rendszert a kormány a gazdaság igényeinek figyelembe vételével átalakította.

A szakképzés és felnőttképzés átalakítása folytatódik a gazdaság versenyképességének növelése érdekében – mondta Cseresnyés Péter. Az államtitkár a tervezett intézkedések között említette a vállalati képzési rendszerek kialakítását, a felnőttképzési szabályozás rugalmassá tételét, a munkáltatók szerepének növelését a feladatok ellátásában, emellett folyamatossá válik a képzési tartalmak fejlesztése, a gazdaság digitalizációjára való felkészítés.

Cseresnyés Péter kitért arra, hogy 2018-ban Budapest ad otthont az EuroSkills versenynek, a szakmák európai bajnokságának. A versenyre 28 országból 500 versenyzőt és felkészítőiket várnak, a fiatalok 34 hivatalos és 3 bemutatkozó szakmában versenyeznek. Magyarország várhatóan minden eddiginél népesebb, 25 fős versenyzői csapatot fog nevezni. A rendezvényre 2018. szeptember végén 80 000 látogatót is várnak a szervezők.

szakma_sztar_2017_mti.jpg

Parragh László, az MKIK elnöke a záróünnepségen kiemelte, hogy a magyar szakképzési rendszer átalakításának folyamatát végig kell vinni. Hangsúlyozta: a rendszerváltó országok közül először Magyarország rendez a térségben európai szakmunkásversenyt, ez pedig ránk irányítja a figyelmet, tovább erősíti a magyar szakképzést.

Parragh László szólt arról is, hogy az elődöntőkön 5255 tanuló vett részt, a döntőbe 102 oktatási intézményből 224 diák jutott. A szakmai versenyen a jó eredményt elérők – idén a tanulók 86 százaléka – felmentést kapnak a tanév végén esedékes szakmai záróvizsga alól.

A Szakma Sztár Fesztivál záróünnepségén 41 szakmában hirdették ki az első három helyezettet, és köszöntötték a felkészítőket. A „2015 a külhoni magyar szakképzés éve” folytatásaként 3 szakmában 3 versenyző vett részt a fesztiválon, ők a Miniszterelnökség különdíját vehették át. A rendezvényt tíz éve támogató szakiskolák, vállalatok jubileumi emléklapot kaptak.

szakmasztar2.jpg

Az elismeréseket Cseresnyés Péter a Nemzetgazdasági Minisztérium munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkára, Kara Ákos, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium infokommunikációért és fogyasztóvédelemért felelős államtitkára, Parragh László, az MKIK elnöke, Bihall Tamás, az MKIK oktatási és képzési alelnöke, valamint Fekete Balázs, az MKIK kézműipari alelnöke adta át.

A fesztivált 15 ezer látogató kereste fel, a rendezvényre a területi kamarák szervezésében 200 autóbusszal mintegy 10 000 diák érkezett, több mint 70 százalékuk 6-7-8. osztályos, pályaválasztás előtt álló fiatal volt. A budapesti általános iskolákból a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ meghívására további 5000 diák látogatott ki a fesztiválra.

szakmasztar1.jpg

Nyertesek Borsod-Abaúj-Zemplén megyéből:

Kereskedő szakmában:
helyezett
Szűcs Viktória Krisztina, kereskedő (MSZC Berzeviczy Gergely Szakgimnáziuma)
helyezett
Plósz Ágota, kereskedő (MSZC Berzeviczy Gergely Szakgimnáziuma)
helyezett
Kislászló Csaba, kereskedő (MSZC Berzeviczy Gergely Szakgimnáziuma)

Villanyszerelő szakmában:
helyezett
Czinke Bence, villanyszerelő (SZSZC Műszaki és Szolgáltatási Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája)

Vendéglátásszervező-vendéglátós szakmában:
helyezett
Rideg Martin, vendéglátásszervező-vendéglős (MSZC Berzeviczy Gergely Szakgimnáziuma)
helyezett
Kalász Ágnes, vendéglátásszervező-vendéglős (MSZC Berzeviczy Gergely Szakgimnáziuma)

Logisztikai ügyintéző szakmában:
helyezett
Molnár Tamás, logisztikai ügyintéző (MSZC Mezőkövesdi Szent László Gimnáziuma és Közgazdasági Szakgimnáziuma)

szakmasztar.jpg

Döntősök voltak:
Orosz Anett, cukrász (Miskolci SZC Szentpáli István Kereskedelmi és Vendéglátó Szakgimnáziuma és Szakkollégiuma)
Bodolai Krisztián, kereskedő (MSZC Berzeviczy Gergely Szakgimnáziuma) – 5. helyezett
Kislászló Csaba, kereskedő (MSZC Berzeviczy Gergely Szakgimnáziuma) – 3. helyezett
Menyhárt Marcella, kereskedő (MSZC Berzeviczy Gergely Szakgimnáziuma) – 6. helyezett
Nagy Dóra, kereskedő (MSZC Berzeviczy Gergely Szakgimnáziuma) – 4. helyezett
Plósz Ágota, kereskedő (MSZC Berzeviczy Gergely Szakgimnáziuma) – 2. helyezett
Szűcs Viktória Krisztina, kereskedő (MSZC Berzeviczy Gergely Szakg.) – 1. helyezett 
Molnár Tamás, logisztikai ügyintéző (MSZC Mezőkövesdi Szent László Gimnáziuma és Közgazdasági Szakgimnáziuma) – 3. helyezett
Kocsa Bernadett, logisztikai ügyintéző (Szinergia Szakgimnázium és Szakközépiskola Miskolci Tagintézménye) – 4. helyezett
Béres Judit, női szabó (SZSZC Műszaki és Szolgáltatási Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája)
Kalász Ágnes, vendéglátásszervező-vendéglős (MSZC Berzeviczy Gergely Szakgimnáziuma) – 3. helyezett
Kupcsik Dávid, vendéglátásszervező-vendéglős (MSZC Berzeviczy Gergely Szakgimnáziuma) – 5. helyezett
Rideg Martin, vendéglátásszervező-vendéglős (MSZC Berzeviczy Gergely Szakgimnáziuma) – 2. helyezett
Czinke Bence, villanyszerelő (SZSZC Műszaki és Szolgáltatási Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája) – 1. helyezett
Huszin Ádám, villanyszerelő (SZSZC Műszaki és Szolgáltatási Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája)

EUROSKILLS 2018 válogató

A szakmák európai versenyének, az EuroSkills-nek a hazai válogatóját is a Szakma Sztár Fesztivál keretében rendezték. Ezen a megmérettetése a Miskolci SzC Ferenczi Sándor Szakgimnáziumából két tanuló – Varholik Dávid és Varga Fanni – vett részt ápolás és gondozás szakmában.

A válogatóverseny döntőjét Varholik Dávid nyerte, így ő képviseli majd hazánkat a nemzetközi mezőnyben a 2018. évi EuroSkills-en Budapesten.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat