2024. november 10. Réka
Minden harmadik munkavállaló ingázik, sokan járnak Miskolcra is
Magyar Idők
|
2017. augusztus 02. 16:04
|
frissítve: 2017. augusztus 04. 10:17
A hazai munkavállalók több mint harmada számít ingázónak. A legtöbben Budapestre, Székesfehérvárra, Győrbe és Miskolcra járnak dolgozni más településről. Csupán 155 olyan település van, ahonnét a foglalkoztatottak kevesebb mint negyede megy el reggelente.

autobusz.jpg

Kép: Illusztráció

A munkavállalók több mint harmada ingázik Magyarországon, a legutóbbi népszámlálási adatok szerint mintegy 1,34 millióan nem azon a településen dolgoznak, ahol élnek. A Lechner Tudásközpont friss elemzése szerint az ingázók csaknem 17 százalékát, mintegy 220 ezer munkavállalót fogad rendszeresen a főváros. A főváros vonzereje olyannyira erős, hogy településeink több mint kétharmadából, összesen 2087 helyről érkeznek oda dolgozni.

A járásközpontokat tekintve a sorban következő Győr, ahová 761 településről mennek rendszeresen dolgozni, Zalaegerszegre 680, Pécsre 588 településről járnak át. E három megyeszékhely kiemelkedő adata részben annak tulajdonítható, hogy mindhárom aprófalvas térség központja. A járásközpontok közül Sarkad fogad a legkevesebb helyről munkavállalókat.

Lakosságszámából fakadóan szintén Budapestről indulnak reggelente más településre a legtöbben, csaknem 79 ezren. Az adatok szerint Budapest után két fővároshoz közeli kisvárosból, Érdről (17 300 fő) és Dunakesziről (­12 200 fő­) ingáznak a legtöbben. A fővárost követve a 174 járásközpont közül Székesfehérvár vezet csaknem 31 ezer fővel. Ezt Győr majd Miskolc követi 30, illetve 26 ezer ingázóval.

Az ingázók aránya alapján mindössze 155 olyan település van az országban, ahonnét a munkavállalóknak csak kevesebb mint a negyede megy el reggelente. Magyarország településeinek felében 50–75 százaléknyi ingázó lakik. A legnagyobb arányban a nyugat-dunántúli régió falvaiból ingáznak. Ebben szerepet játszik Ausztria közelsége is, mert a járásközpontokban dolgozók mellett nagyon sokan a határon túl vállalnak munkát. Kirívó példa a Zala megyei Lendva­dedes, ahol mind a hét foglalkoztatott más településen dolgozott 2011-ben.

Ezzel szemben országszerte három olyan település volt, ahol egy fő sem ingázott: a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Csenyéte, Gagyapáti és Litka. Az ingázók körébe tartoznak a más belföldi településen dolgozók mellett a szomszédos országokban munkát vállalók, valamint azok is, akik munkakörükből fakadóan változtatják munkájuk helyszínét. Ugyanakkor az ingázók közé számítanak azok is, akik nem a hét minden munkanapján, hanem csak két-három naponta mennek más településre dolgozni.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat