A tábor célja ezúttal is a testvértelepüléseken élők hagyományainak, értékeinek, szokásainak megismerése, hosszú távú kapcsolatok kialakítása, a testvérvárosi viszony jelentőségének tudatosítása, az együttműködési lehetőségek alaposabb megismerése volt.
A városok közötti együttműködéseket a települések vezetői alapozzák meg, hosszú távon viszont a polgárok tartják fenn és mélyítik ezt el. A miskolci városvezetés ezért törekszik arra, hogy minél több lehetőséget teremtsen a személyes találkozókra, tapasztalatcserékre, közös programokra. A testvérvárosi gyermektábor is ezzel a céllal indult el 2011-ben. A városok küldöttei nyolc napot töltenek itt együtt, ami kiváló lehetőséget biztosít a közvetlen tapasztalatcserére.
A balatonmáriafürdői testvérvárosi táborban minden nap más-más város színeinek, sajátosságainak a jegyében telt. A küldöttségek prezentációkkal, hagyományaikat bemutató műsorokkal készültek, amelyekhez olykor az adott ország budapesti nagykövetségei biztosítottak eszközöket. Ezen a napon ennek nemzetnek az ízeit, ételeit készítette el a szakács.
Ezenkívül számos szabadidős programot, vízi és szárazföldi ügyességi vetélkedőket, sportversenyeket szerveztek a fiatalok számára, sőt, még éjszakai fáklyás fürdést is a Balatonban. A tábor zárásaként a résztvevők kvíz formájában adhattak számot arról, mennyit jegyeztek meg egymásról a hét során. A csapatok vegyes összetételűek voltak, azaz miskolci, tamperei, katowicei, yantai-i stb. diákok dolgoztak együtt a sikerért.
Tamás Anett, a Herman Ottó Gimnázium 10. osztályos tanulója, jó tanulmányi eredménye, és közösségi munkája jutalmául vehetett részt a táborban. - Nagyon jól éreztem magam, fantasztikus 8 nap volt – mondta el portálunknak. - A legjobb kapcsolatom a dél-koreaiakkal, a szlovákokkal, és a bolgárokkal alakult ki. A táborban minden este más és más nemzetiség tradicionális ételeivel ismerkedhettünk meg. A magyar menü gulyásleves volt, illetve rántott hús, ezen kívül volt még szilvás gombóc és palacsinta is az asztalon. A tábor nyelve angol volt, az elején kicsit izgultam, hogy nem fog könnyedén menni, hiszen spanyolt tanulok. Szerencsére nagyon sokat fejlődtem az elmúlt pár napban. A végén már olyan könnyedén ment a beszélgetés, hogy fel sem tűnt, milyen nyelven beszélek. Nagyon szeretnék még találkozni ezekkel a barátaimmal, bízom benne, hogy más testvérvárosi táborba is lesz még lehetőségem elmenni – nyilatkozta Anett.
Kara Gábor, a Fényi Gyula Jezsuita Gimnázium 10. osztályos tanulója szintén nagyon örült, amikor megtudta: ő is bekerült 30 miskolci diák közé, akik részt vehetnek a táborban. - Nagyon jól éreztem magam, egy életre szóló élmény volt – mesélte. - Épp angol nyelvvizsgára készülök, így a felkészülést is nagyban megkönnyítette ez a nyolc nap. A lengyel diákok nyitottsága volt a legnagyobb élmény számomra, illetve az, hogy megismerhettem a lengyel pop zene világát. A tradicionális, nemzeti ételek közül egy a dél-koreai finomság volt a kedvencem, ami egyszerre sós és édes is – mondta el a miskolci diák.
A miskolci ötletet egymás után veszik át a testvérvárosok is. Viszonozta a meghívást és miskolci mintára megszervezte saját táborát Asan, Burgasz valamint Tampere. A miskolci diákok utazásának költségeihez jelentős mértékű támogatást nyújt az önkormányzat. Az ottani szállás, étkezés és programok költségét a meghívó város fedezi, a miskolci fiatalok pedig megismerkedhetnek a testvérvárosok kultúrájával, tradícióival.