2024. július 28. Szabolcs
Hatalmas barlangot találtak a Holdon
szoljon.hu
|
2017. október 18. 15:17
|
frissítve: 2017. október 20. 11:41
Egy csaknem 50 kilométer hosszan futó barlangot fedezett fel a Hold felszíne alatt a körülötte keringő Kaguja japán űrszonda.

A japán űrkutatási hivatal szakemberei szerint a barlangnak fontos szerepe lehet a jövőbeli holdi expedíciókban, mivel menedéket nyújthat az űrhajósoknak a Napból érkező sugárzással és a kozmikus sugarakkal szemben.

A barlang, amelyről úgy vélik, hogy egy nagyjából 3,5 milliárd évvel ezelőtt keletkezett, úgynevezett lávacsatorna lehet, a vulkanikus Marius Hills-régió alatt található. Egy vulkánkitörés után a lávafolyásoknak először a külső „burka” szilárdul meg, és miután alóla kifolyik a még olvadt anyag, hosszú alagút marad mögötte – ez a lávacsatorna vagy lávacső.

Az akár több kilométer hosszú lávacsatornák idővel kihűlnek, helyenként felszakadoznak, ezek lehetnek a felszínen látható mélyedések, az esetleges barlangok bejáratai.

barlang_a_holdon.png

Forrás: Twitter/@Moon_Explorers

A japán szonda eredetileg egy nagyjából 50 méter átmérőjű és 50 méter mély üreget talált és a területen végzett további vizsgálatok vezettek végül a lávacsatorna felfedezéséhez.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat