A robbanásokban senki más nem sérült meg, azonban azt még mindig nem lehet tudni, hogy mi lehetett a támadás indítéka.
Az információk szerint a férfi a közép-szerbiai Kraljevóból származott, de már hosszabb ideje Podgoricában élt. A közösségi médiában található képei szerint Jaukovicot 1999-ben katonai szolgálatáért kitüntették. A rendőrség folytatja a nyomozást, a nagykövetség épületének környékén nem találtak további robbanószerkezeteket.
Korábban írtuk:
Az angol nyelvű üzenet szerint éjfél után fél órával “egy ismeretlen személy öngyilkosságot követett el egy robbanószerkezettel”. A podgoricai vezetés közölte azt is, hogy a férfi közvetlenül ezt megelőzően egy másik robbanószerkezetet – nagy valószínűség szerint kézigránátot – dobott egy közeli útkereszteződésből a nagykövetség területére. A tájékoztatás szerint az elkövetőn kívül senkinek sem esett bántódása, és jelentősebb károk sem keletkeztek.
A nemrég NATO-taggá vált Montenegró az utóbbi hónapokban két politikai front, a hagyományos szövetségesének számító Moszkva, illetve Washington közé szorult, és talán éppen ez a politikai kötélhúzás állhat a csütörtökre virradó éjjel a podgoricai amerikai nagykövetség épületénél elkövetett öngyilkos robbantás hátterében – vetette fel a dpa német hírügynökség háttéranyagában.
Montenegrót tavaly nyáron vette fel a NATO a tagjai közé, habár az Adria-parti állam hagyományosan Oroszországgal ápol szoros kapcsolatokat. A montenegrói NATO-csatlakozás alkalmából Mike Pence amerikai alelnök ellátogatott a mindössze 620 ezres lakosságú kis országba, és arra buzdította a régió valamennyi államát, hogy lazítsanak az Oroszországhoz fűződő kapcsolataikon, és forduljanak inkább a Nyugat felé.
A legutóbbi, 2016. októberi parlamenti választásokon puccsot kíséreltek meg a országban, de meghiúsult, az összeesküvéssel kapcsolatban jelenleg is folyik a bírósági eljárás. A montenegrói ügyészség szerint Oroszországnak és Szerbiának is köze volt a puccskísérlethez, amelynek az volt a célja, hogy oroszbarát pártokat juttassanak hatalomra, és így megakadályozzák az Adriai-tenger menti állam NATO-csatlakozását. Moszkva tagadja és abszurdnak tartja az ellene felhozott vádakat, és azt állítja, hogy az egész ügyet a montenegrói kormány találta ki, hogy még inkább eltávolítsa az országot Oroszországtól.