2024. november 10. Réka
Rendhagyó divattörténeti előadás a Diósgyőri várban
Miskolc Televízió/minap.hu
|
2018. augusztus 05. 15:32
|
frissítve: 2018. augusztus 07. 16:24
Vajon mit rejt a ruhásláda? Mit lát, aki az ördög ablakára tekint? Mi fán terem a „csőrös cipellő”? Udvarhölgyek meséltek a királyok, királynék és középkori udvar lakóinak öltözködési szokásairól, furcsaságairól és titkairól vasárnap Diósgyőr várában.

Johanna udvarhölgy a Miskolc Televízió riporterének elmondta, a gótika egy nagyon izgalmas korszak az öltözködés terén is: igazán a nagy túlkapásokról híres egész Európa-szerte. A magyar udvar azonban egy kicsit visszafogottabb ekkor.

– Ahogy a festményeken is bemutatom, a hosszú, „csőrös cipellő” az egyik ilyen jellegzetes lábbeli a korban. A látogatók nagy kedvencei ezek, de bevallom, én magam is nagy érdeklődéssel tanulmányozom őket. A másik ruhadarab, ami a kort jellemző, az az ördög ablaka. Úgy tartották, hogy ezen át incselkedik az ördög a férfi tekintettekkel, ez is egy izgalmatos ruhadarab – ecsetelte az udvarhölgy. Megtudjuk, hogy a XIII. század végén, XIV. század elején rendkívül divatosnak számított az oldalt a csípőig mélyen felhasított, sokszor prémekkel bélelt felsőruházat, ami látni engedte az alatta viselt szűk ruha révén a test idomait. Ezért is hívták ezt a hasítékot az ördög ablakának.

rendhagyo_divattorteneti_eloadas_a_diosgyori_varban_20180805_bl_021_web.jpg

Az udvarhölgy hozzátette, magyar földön kevés a forrás arról, hogyan öltözködtek eleink. A Képes Krónika, az Anjou-legendárium, a budavári gótikus szoborlelet – ezek mesélnek nekünk arról a korról. Arról, hogy a nyugati mintákhoz képest szolidabb, visszafogottabb az öltözködés, nem a nagyon-nagy fejdíszekkel és hosszú cipelőkkel ékeskedtek a magyarok. Megjelennek ezek is, de mindig valamivel visszafogottabban, fűzte hozzá Johanna.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat