Eltörik egy korsó – bármilyen értékes darab is, valójában egy apróság. Ha azonban a vétkes egyszerre bíró is, és még ráadásul ellenőrt is kap maga fölé, az már olyan helyzet, amit érdemes kibontani. Igazi komédia! Vagy tragédia.
– Komédia – szögezi le Szőcs Artur rendező. – Ez az előadás az lesz, nevetni lehetni majd rajta.
De először is a szerzőről és a darabról, érdemes.
– Heinrich von Kleist tragikus sorsú, szenzációs szerző volt. Tragikus sorsú, mert szerelmével együtt öngyilkos lett, és azért is, mert életében egyetlen darabját mutatták be: Az eltört korsót. Méghozzá nem is akárhogy, hiszen Goethe rendezte meg Weimarban. Nem véletlen azonban, hogy Kleist reneszánszát éli. Ebben a darabban is fantasztikus a dramaturgia, ahogy kibomlik a történet, és kiderül, ki törte el a korsót. Csodálatos figurák, igazi hús-vér emberek szerepelnek benne remek jelenetekben – mondta a rendező.
Ennek nem mond ellent a főszerepet, Ádám bírót játszó Gáspár Tibor sem, azonban vannak más szempontjai is.
– Ahogy a cserép eltörik, kibomlik a világ. Sorban jönnek az apróságok, amik alakítják a történetet, és amiket hitelesen sorba rakni emberpróbáló feladat. Komédia, amiben nem viccelődünk, hanem egy hiteles emberi történetet, egy emberi drámát játsszunk el.
Amit humorossá tesz a szerző – és a főszereplő, aki az igazságot elfedni kívánó sajátos ámokfutásával a kezében lévő hatalmi eszközöket, finoman szólva, nem mindig az eredendő igazságot képviselve használja. Másképp mondva: mindenáron megpróbálja megúszni a helyzetet, amibe került…
– A darab születésekor nem volt esküdtszék egy falusi bíróságon, most azonban hozzátartozik a tárgyalásról alkotott képünkhöz. Nálunk az esküdtszéket a nézők alkotják! Nem mindenki, hanem azok, akik talárjegyet váltanak. Ez a jegy olcsóbb a nézőtérinél, és azzal jár, hogy kapnak egy talárt, és közvetlen közelből, fentről, a színpadról nézhetik végig az előadást. Nem éri őket semmi „inzultus”, nem kell játszani, reagálni. Csak azzal, hogy ott ülnek talárban, és nézik a többieket, sajátos feszültséget keltenek a színpadon – mondta a különleges konstrukcióról a rendező.
Az előadás tartogat más meglepetést is, például hogy mindössze két kelléket – egy parókát és az eltört korsót – használnak. Nagy segítséget nyújtott a színészeknek ebben a helyzetben a két tervező, Boros Lőrinc (díszlet) és Kovács Andrea (jelmez), emelte ki a rendező. A színház művészei mellett – Simon Zoltán, Gáspár Tibor, Kokics Péter, Györgyi Anna, Czakó Julianna, Szegedi Dezső, Rusznák András, Máhr Ági, Simonfi Adrienn, Kerekes Valéria – egy miskolci gimnazista, Dávid Kamilla is megjelenik a színpadon.
Az eltört korsó premierjét október 18-án, este 7 órától tartják a Kamaraszínházban.