2024. július 26. Anna, Anikó
Az Idősek Világnapjára emlékeztek a Miskolci Törvényszéken
minap.hu
|
2018. október 01. 14:14
|
frissítve: 2018. október 02. 18:52
A Miskolci Törvényszék Sütő András gondolatának szellemében idén októberben – az Idősek Világnapja alkalmából – fokozottan kifejezésre kívánja juttatni a szépkorúak iránti tiszteletét és megbecsülését. E törekvés jegyében és az egykori kollégák iránti felelősség megnyilvánulásaként a törvényszék elnöke, Répássy Árpád találkozóra hívta a bíróság nyugdíjas dolgozóit. A törvényszék célja a szépkorú munkatársakkal való kapcsolattartás erősítése, az idősek védelme, figyelmeztetése az áldozattá válás veszélyére.

Napjainkban mintegy 600 millió hatvan év feletti ember él a világon, Magyarországon minden ötödik ember időskorúnak számít. Az idős emberek többsége egyedül vagy másik idős személlyel él együtt; akik fizikai, mentális vagy életkori sajátosságaik miatt az átlagnál kiszolgáltatottabbak, sérülékenyebbek, fokozottabban veszélyeztetettek egyes bűncselekményekkel szemben. Helyzetüket nehezíti, hogy magányos, elszigetelt életmódjuk miatt sok esetben örülnek az emberi kapcsolatoknak, gyakran idegenek felé olyan információkat szolgáltatnak, amelyek később az áldozattá válásukat segítik elő. Életkorukból adódó testi, vagy egészségi állapotuk miatt pedig kevésbé képesek a rossz szándékkal szembeni védekezésre.

dsc_0043.jpg

A Miskolci Törvényszék dolgozói felelősségüknek érzik, hogy nyugdíjas kollégáikat és valamennyi a környezetükben élő szépkorú embert tájékoztassanak a rájuk leselkedő veszélyekről, az óvatosság jelentőségéről és a segítség lehetőségéről arra az esetre, ha már megtörtént a baj. A szépkorúak iránti felelősség kinyilvánításaként az áldozattá válás megelőzésére kívánják felhívni az idős embereket, hiszen ők azok akik leginkább veszélyeztetettek a bűnelkövetések szempontjából.  Idősebb korban az emberek egyre könnyebben válnak lopás, csalás, rablás áldozatává, sokszor a könnyű pénzszerzés lehetőségét jelentik az elkövetők számára. A bűnelkövetők gyakran hiszékenységüket, segítőkészségüket, jó szándékukat használják ki, különféle trükköket vetnek be annak érdekében, hogy elnyerjék az áldozatuk bizalmát, vagy olyan történeteket találnak ki, amelyek akár még a bizalmatlanabb emberek számára is hihetőnek tűnnek.

Előfordul, hogy az elkövetők az időszerű kérdésekhez, aktuális hírekhez, az adott körülményekhez jól illeszkedő történetet találnak ki, amely áldozataik megtévesztésére alkalmas. Ilyenkor postásnak, a nyugdíjfolyósító munkatársának, valamelyik szolgáltató alkalmazottjának, esetleg rendőrnek adják ki magukat, vagy különféle előnyöket, ajándékokat ígérnek az időseknek, ezzel terelve el éberségüket és figyelmüket az elkövetők rossz szándékáról.

Nem ritka, hogy a családtagok ismerősének adják ki magukat, látszólag kölcsönös bizalmon alapuló kapcsolatot igyekeznek kialakítani áldozatukkal, melynek hatására a későbbi sértettek maguk ajánlják fel segítségüket vagy maguk engedik be lakásukba a „kedves ismerősüket”. Utóbbi esetekben az elkövetők az idősek figyelmét elterelve veszik magukhoz a lakásban elhelyezett könnyen hozzáférhető értéktárgyakat.

Esetenként pénzváltás indokával szereznek tudomást az idős személyek otthon tartott készpénzéről, melyet akár erőszakkal is megszereznek. Utóbbi bűncselekmények különösen az ünnepek, jeles napok előtt szaporodnak meg, amikor az elkövetők az idős személyek tájékozatlanságára, kiszolgáltatottságára vagy egyedül élésére alapozva kísérlik meg az otthon tartott értékek megszerzését.

A felsoroltak mellett a szépkorúak óvatlansága és az általuk tanúsított túlzott bizalom szintén gyakori áldozati magatartás, az idősek egy része tájékozatlansága miatt kerülhet az elkövetők látókörébe.

Az áldozattá válás elkerülése érdekében kérik az érintetteket, hogy az alábbiakra legyenek figyelemmel:

  • Ne hagyják nyitva a lakásuk ajtaját, ablakát, ne könnyítsék meg ezáltal a besurranó tolvajok dolgát.
  • A zsebtolvajlás elkerülése végett a bevásárlóközpontokban, piacokon a táskájukat tartsák szem előtt, az iratokat, pénztárcát belső, zárható zsebben vigyék magukkal.
  • Ne engedjenek be idegeneket a lakásba, ne tartsanak otthon jelentősebb készpénzt.
  • Mindig győződjenek meg arról, hogy a lakásukba bekopogó magát rendőrnek nevező személy megfelelő módon azonosította-e magát, illetve valamely szolgáltató képviselőjeként bemutatkozó idegen intézkedési jogosultságát kétséget kizáróan igazolta-e. Kérjék el fényképes igazolványukat.
  • Bizalmas információt ne adjanak ki idegeneknek még akkor sem, ha nyereményt ajánlanak vagy pénzt ígérnek, esetleg valamely családtag nehézségeire hivatkoznak. Óvatosságukkal előzzék meg a bűncselekmények elkövetését!
  • Ha már megtörtént a baj, mielőbb kérjenek segítségért, jelezzék azt a hatóságok felé.
Nem

Olvasnivaló

Ajánlat