2024. május 19. Ivó, Milán
„A béremelések költségvetését a stabilitás költségvetése alapozta meg”
minap.hu
|
2017. március 16. 00:12
|
frissítve: 2017. március 18. 14:29
Márciusi, rendes ülését tartotta csütörtökön Miskolc Megyei Jogú Város közgyűlése. Soós Attila, a Fidesz frakcióvezetője az első napirend vitájában kihangsúlyozta: az elmúlt hetekben egyik vezető beszédtéma volt a városban az átlagosan 20 százalékos béremelés. A 2017-est a béremelések költségvetésének nevezték, ezt pedig a múlt évi, a stabilitás költségvetése alapozta meg. Ambiciózus terveket tartalmaz a költségvetés, a következő generációk életét is meghatározhatja.

img_9797.jpg

Kriza Ákos polgármester napirend előtti felszólalásában köszönetet mondott a miskolciaknak, akik részt vettek a tegnapi, ünnepi megemlékezésen. Mint mondta, felemelő és impozáns volt az ünnepség, sajnálja, hogy néhány politikai formáció – a Jobbik és a DK – nem volt jelen, kár, hogy nem ünnepelhettek együtt. Miskolc polgármestere gratulált azoknak a jeles miskolci személyiségeknek, akik magas állami elismerésekben részesültek a nemzeti ünnep alkalmából – így Lovász Emese régésznek, Simkó Csaba osztályvezető főorvosnak, Bajáki Gábor ügyvédnek, Drozsnyik István képzőművésznek, Lukács Ádám táncművésznek –, akik Miskolc jó hírét vitték az országban.

Kriza Ákos utalt rá, hogy a legutóbbi közgyűlésen számok, diagramok segítségével mutatta be: Miskolc gazdasági erejét tekintve a megyei jogú városok élmezőnyébe került. Bizonyos ágazatok – például a turizmus, az idegenforgalom fejlődése – nagyszerű dinamikát mutatnak.

A korábbi legfőbb bajokat mára, úgy tűnik, sikerült orvosolni, az új idők beköszöntét bizonyítja Miskolcon az a tény is, hogy a városban ma már csak egy cél a többi közül az új munkahelyek létrehozása.

– Viszont egyre fontosabb ügyünkké vált mára a megfelelő finomhangolás: vagyis az, hogy egy szisztematikusan kiépített, és saját rendszerrel tudjuk a mindennapokban képezni, irányítani, szervezni a város, a régió munkaerőpiacára legfontosabb tőkénket, a humán erőforrásainkat – mondta. – 2017-re kulcskérdéssé vált, hogy a megfelelő számú, megfelelő képzettségű munkaerő álljon rendelkezésre a városban és környékén. Ezért örülünk különösen a 3 milliárd forint értékű támogatásnak, amit a kormányhivatal, a miskolci önkormányzat és a Miskolc Holding Zrt. konzorciuma nyert el, a foglalkoztatottság növelése céljából.

kriza_akos_kozgyules_170316_ja.jpg

– Célunk az együttműködés, az információcsere, az igények feltérképezése az idetelepült cégekkel. A paktumirodában egyszerre várjuk a vállalatok és a munkát keresők jelentkezését. Az önkormányzatnak és a Holdingnak feladata lesz a munkaerő toborzás, a kiválasztás, a bér,- a bérköltség támogatás. A kormányhivatal feladata lesz a szükséges képzések indítása. Megjegyzem, hogy Budapest után, már eddig is Miskolcon vettek részt legtöbben szakképzésben! – tette hozzá Miskolc polgármestere.

Kriza Ákos kiemelte: az, hogy néhány év alatt a városban 6200-al csökkent a regisztrált munkanélküliek száma – és ez az adat 5,1 százalékra, történelmi mélypontra esett most januárban – további célok elérésére kell, hogy ösztönözzön: például az úgynevezett passzív munkanélküliek munkába állítására, illetve az olyan célcsoportok segítésére, mint a 25 év alattiak, a GYES-ről, GYED-ről visszatérők.

– Miskolcon manapság – de jó, hogy végre ezt is kimondhatjuk – egyre többen és egyre több bérért dolgoznak az emberek: az önkormányzat, a holding és a kormányhivatal által létrehozott foglakoztatási paktum legfontosabb célja, hogy ez a tendencia megmaradjon, hogy a munkaerőhiány ne legyen gátja a városi gazdaság erősödésének. Van feladat bőven, dolgozunk is eleget, de meg is van a gyümölcse!  – hangsúlyozta napirend előtti felszólalásában a polgármester.

„A 2017-es a béremelések költségvetése”

Elsőként költségvetési rendeletmódosításról, a Miskolci Regionális Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás Társulási Megállapodásának jóváhagyásáról, valamint ingatlan vagyonkezelői jogának megszerzése iránti igény bejelentéséről tárgyalt a grémium.

soos_attila_kozgyules_170316_ja_1.jpg

Soós Attila, a Fidesz frakcióvezetője a vita során hangsúlyozta: az elmúlt hetekben egyik vezető beszédtéma volt a városban az átlagosan 20 százalékos béremelés. A 2017-est a béremelések költségvetésének nevezték, ezt pedig a múlt évi, a stabilitás költségvetése alapozta meg. Ambiciózus terveket tartalmaz a költségvetés, mondta, mely a következő generációk életét is meghatározhatja. Elkezdődött a 35 milliárdos forrás tervezése, a történelmi Avas fejlesztése, a diósgyőri városközpont, Miskolctapolca fejlesztésének folytatása – ezeket is tartalmazza a fejlesztési csomag – mondta el a frakcióvezető.

– Ez a város képes volt arra, hogy bevételeit gyarapítsa, ami lehetővé tette, teszi az ambiciózus terveket, s ezek megvalósítását. Az adó mértéke lényegében változatlan 2010 óta, nem tartalmaz hitelfelvételt a költségvetés, újabb munkahelyeket teremtettünk, a város saját bevételei milliárdokkal gyarapodnak, a turisták egyre nagyobb számban érdeklődnek Miskolc iránt – mindezek mellett jut a fejlesztésekre, nőnek a bevételek. Tudjuk biztosítani a juttatásokat, kedvezményeket a miskolciaknak mindezek mellett – hangsúlyozta Soós Attila, kiemelve például a Salkaházi programot. Mint mondta, továbbra is az a véleményük: megérdemlik a juttatást azok, akik felépítették a várost. Jakab Péter jobbikos frakcióvezető pedig véleményük szerint megsértette a nyugdíjasokat, ezért továbbra is kivonulnak, ha felszólal a közgyűlésen.

kozgyules6_20170316_ja.jpg

Kovács László Fidesz-KDNP-frakcióelnök ugyancsak kiemelte: az idei a béremelések költségvetése Miskolcon, bíznak benne, hogy a több mint 6 ezer érintett városi alkalmazott elégedett a növekedéssel. Ennek az eléréshez fegyelmezett, szigorú költségvetésekre volt szükség, amelyit 2010 óta megvalósítottak. Mint mondta, büszkék rá, hogy kiemelt fejlesztések indultak el, amelyek folytatódni fognak, 2020 után is. Turizmus, iparterület, zöld város – számos terület, ahol fejlesztések indulnak. Kovács László szólt az egészségügyi fejlesztésekről, a rendelők átfogó felújításáról is.

A frakcióelnök a fejlesztések között megemlítette azt is, hogy a 20-as választókörzetben mintegy húszmillió forintból újult meg egy utca. Járdaépítés is történt, parkolókat építettek. Átadták a Bagolyvárat, ahol Rendészeti Alközpontot is kialakítanak.

kozgyules5_20170316_ja.jpg

Molnár Péter, a KDNP frakcióvezetője úgy fogalmazott, érdemes a költségvetést nagyobb horizontban is vizsgálni. Emlékeztetett, 2010-ben egy végletekig eladósított várost vettek át, nagyon mély gödörből indultak, de a munka eredményes volt. Rendbe tették a költségvetést, a kormány adósságátvállalásának is köszönhetően. Növekedési pályára állt a város, minden mutató ezt rögzíti. Már tavaly év végén sikerült valamennyi városi dolgozónak jutalmat adni, a költségvetés ezt már lehetővé tette. Az idei a béremelések költségvetése, már tartalmazza azt, hogy minden dolgozó emelt bért vihet haza minden hónapban. A politikus kiemelte: a KDNP-frakció támogatja az idei költségvetést, és a mostani korrekciót is.

A hulladékgazdálkodással kapcsolatos előterjesztésről Molnár Péter elmondta: fontos a környezettudatos nevelés, a város hulladék-gazdálkodási politikájában, a szelektív hulladékgyűjtésben előrelépés történt. A lakosság elfogadta a szelektív gyűjtés fontosságát.

Katona Ferenc (Fidesz-KDNP) képviselő szerint megállapítható, a város költségvetésében nagyszabású fejlesztéseket indítottak el. Kiemelte, különösen örül a további kerékpárutak tervezésének, építésének, megemlítette az állatkert és a történelmi Avas fejlesztését is. A nagy projektek (Miskolctapolca, Diósgyőri vár) átnyúlnak a költségvetési éveken. Katona Ferenc a körzetét érintő fejlesztésekről szólva megemlítette a fakivágásokat-pótlásokat, a járdaépítést, fedett buszvárók kialakítását, két felnőtt körzeti orvosi rendelő felújítását, a parkoló-építést.

kozgyules2_20170316_ja.jpg

Nánási-Kocsis Norbert (Fidesz-KDNP) képviselő úgy fogalmazott, szakmailag jól összeállított költségvetésről van szó. Nőttek az adóbevételek, úgy, hogy adóemelésekre közben nem került sor, ez a város teljesítményének növekedését mutatja. Nőtt a foglalkoztatás, ami jól mutatja a város cégeinek erejét is. Ugyancsak növekedett a turizmus forgalma, a szállásadók beszámolói szerint az elmúlt 10-15 évben nem voltak ilyen jó eredmények. A smart city program 113 millióval szerepel a költségvetésben, ide tartozik a közterületi kamerarendszer kiépítése is, mely hamarosan megkezdődik. 1 milliárd forintos úthálózatfejlesztés szerepel a költségvetésben, az e-közigazgatás fejlesztése a jövőbe mutat: egységes, ellenőrzött, jól áttekinthető rendszer lesz, fogalmazott a képviselő, kiemelve: stabil költségvetés jellemzi a várost, ez a szocialistáknál ez nem volt jellemző.

Jakab Péter, a Jobbik frakcióvezetője a vitában annak a véleményének adott hangot, hogy Miskolcon továbbra sincs forrásteremtő gazdálkodás, uniós és kormányzati forrásokból gazdálkodnak. A jobbikos politikus szerint kiszervezték és leépítették az egészségügyet, az oktatást, most pedig a közétkeztetés következik. Jakab Péter szerint, ha megvalósultak volna igazi béremelések, megállt volna az elvándorlás, ez azonban tovább folytatódott. (A Fidesz-KDNP képviselői Jakab Péter felszólalásánál kivonultak a teremből)

kozgyules12_20170316_ja.jpg

Simon Gábor MSZP frakcióvezető a költségvetéssel kapcsolatban elmondta, most 2016 negyedik negyedévének módosítását tárgyalják. Mint fogalmazott, útfejlesztés, várfejlesztés, strandfejlesztés – mindezekről szó volt a korábbi felszólalásokban, de a költségvetésről szerinte nem esett szó. A módosítás szerint tavaly 66 milliárdnál kevesebb volt a város bevétele, kiadása pedig 73 milliárd volt, 7 milliárdos hiány van tehát – fogalmazott Simon Gábor, aki szerint a város működésében 2 milliárd, a fejlesztésekben 5 milliárd a mínusz.

Kriza Ákos polgármester válaszában elmondta: a szocialista városvezetés hatalmas adósságot hagyott maga után, ennek nyűgét még most is érzi a város.

– Mi nem költünk többet a működésre, mint amennyink van – mondta el a polgármester, aki az elvándorlás kapcsán úgy fogalmazott: kilakoltatták a fészekrakókat, ez több mint kétezer család volt, így háromezerrel rögtön csökkent Miskolc lakossága. – Ők soha nem akartak dolgozni, azok kezdtek el dolgozni, akiknek eddig nem volt munkahelyük, de dolgozni akarnak. Az elvándorlás közelít a nullához, egyre több munkalehetőség van a városban – szögezte le a polgármester.

Kovács László Fidesz-KDNP frakcióelnök Simon Gábor szavaira reagálva, az elvándorlással kapcsolatban elmondta: a szocialisták kormányzása alatt csökkent a lakosságszám, a munkanélküliség viszont nőtt. A rendszerváltozásban nem volt nyertes Miskolc, nagy volt az elvándorlás, ez azonban mára jelentősen csökkent – bíznak benne, hogy hamarosan teljesen meg fog állni. Az országos tendencia szerint az európai középmezőnyben helyezkednek el hazánk elvándorlásai adatai.

kozgyules10_20170316_ja.jpg

Kiss János alpolgármester az ellenzéki felvetésekre reagálva úgy fogalmazott: a tények, igazságok makacs dolgok, még ha az ellenzék meg is próbálja meghazudtolni azokat. Stabilitás van a költségvetésben, egyensúlyban van a gazdálkodás. Mint az alpolgármester fogalmazott, az ellenzék ezt cáfolja, azt állítják, túlkölt a város, Jakab Péter pedig egyenesen a „hiány költségvetéséről” beszélt. Pedig ezt sehol nem olvashatták, nincs ilyen a költségvetésben. A számok beszélnek: a 2016-os működési célú bevétel 33 milliárd, működési célú kiadás pedig szintén ennyi volt. A különbség mintegy 161 millió forint, ennyivel költenek kevesebbet, azért nem költik el az összes pénzt, mert a józanság és a visszafogottság a mérce. Amikor az ellenzék azt mondja, hogy hitelből finanszírozzák a működést, ez nem igaz, nulla forint hitelt vett fel a város tavaly! A hitellel 2010 előtt megégették magukat az emberek, ez történik, ha nem a józanság alapján alakítja ki az ország a hitelpolitikáját. Nem szeretnének így járni! Kiss János elmondta, a hitelpozíciók fennmaradását szeretnék, hiszen lehetnek olyan feladatok, amikor a beruházások érdekében érdemes hitelt felvenni, mert megéri, megtérül.

– A családok is tudják, hogy van egy hitelfelvételi kapacitásuk, egy józan és visszafogott család nem kezd el nyakló nélkül hiteleket felvenni. Ez a helyes és józan gondolkodás kicsiben, és ez jellemzi Miskolcot nagyban – hangsúlyozta az alpolgármester. – A költségvetésünk ezt a filozófiát követi, mi nem akarunk feltétlenül hitelt felvenni, és nem is vettünk fel 2016-ban.

Kiss János Jakab Péter forrásteremtést hiányoló felvetésére úgy reagált: igenis van forrásteremtés, folyamatosan nőnek az adóbevételek. Az adópolitika emellett teljesen kiszámítható, Miskolc el tudta érni, hogy ettől az évtől nettó befizetője a magyar költségvetésnek. Az alpolgármester visszautasította a béremelés kritikáját, hogy ez kevés lenne. Mint mondta, épp arról van szó, hogy szokatlanul magas arányú, az átlagos bérnövekedés országosan 10 százalék körül lesz.

– Az elmúlt 9 hónapban megállt az elvándorlás, Miskolc lakossága gyarapszik. A költségvetés a gazdasági stabilitás mentén működik, ez pedig a politikai stabilitásból származik. A vezetésnek megvan a megfelelő társadalmi hitelessége, nem kell feláldozniuk a politikai célok mentén a gazdasági stabilitást. A városvezetés olyan társadalmi támogatottsággal rendelkezik, amely mentén fenn tudják tartani a józan, stabil költségvetést – emelte ki Kiss János.

„Felelősséget érzünk Miskolc jövőjével kapcsolatban”

Második napirendi pontban az önkormányzata által fenntartott óvodákba történő beiratkozásról, kulturális gazdasági társaságok közszolgáltatási szerződéseinek megújításáról, valamint az önkormányzati ASP rendszerhez történő csatlakozásához támogatási kérelem benyújtásáról tárgyaltak a képviselők.

Soós Attila Fidesz frakcióvezető a vita során elmondta: az ASP rendszerhez történő csatlakozás jelentős fejlesztés, a miskolciak széles rétegét érinti. A rendszer a közigazgatás adminisztratív terheinek csökkentését célozza, az a cél, hogy minél kevesebb ügyintézéssel, minél több dolgot lehessen elintézni. Ne több osztály, iroda meglátogatásával lehessen megvalósítani az ügyintézést, hanem számítógépen keresztül, otthonról, könnyebben, gyorsabban.

Eperjesi Erika (Fidesz) képviselő felszólalásában kiemelte, Miskolcon jelentős közművelődési és kulturális élet van, méltán nevezhető a zene és a színház városának. A miskolci teátrum a leglátogatottabb vidéki színház, rengeteg meghívást kapnak az előadásaik. A társintézmények is jól teljesítenek, az adatok is ezt igazolják. A múzeum bővítését ugyanakkor a látogatók számának növekedése is indokolja.

kozgyules4_20170316_ja.jpg

Glatz Katalin (Fidesz) képviselő arról szólt, hogy Miskolcon 32 óvoda, és közel 4 ezer óvodás korú gyermek van. Az elmúlt években számos óvoda és bölcsőde esett át részleges vagy teljes felújításon. Több intézménynél bővült a férőhelyek száma, s a felújítások folytatódni fognak. A képviselő arról is szólt, hogy a kormány családpolitikájának köszönhetően, folyamatosan emelkedik a házasságkötések száma, közel ezren kötöttek házasságot Miskolcon. A válások és a terhesség-megszakítások száma ugyanakkor csökkenést mutat.

Molnár Péter KDNP frakcióvezető úgy fogalmazott, az ő politikájuk egyik legfontosabb alappillére a család, ezért kormányzati és önkormányzati szinten is a családtámogatást erősítik, ösztönzik a családalapítást, a gyermekvállalást. Fontos, hogy az oktatási-nevelési intézmények jó minőségűek, modernek legyenek. Molnár Péter is kiemelte, számtalan bölcsőde és óvoda újult meg, vagy fog megújulni, mint fogalmazott: „felelősséget érzünk Miskolc jövőjével kapcsolatban”.

Badány Lajos (Jobbik) képviselő az ASP informatikai rendszerhez való csatlakozás kapcsán elmondta, nem kaptak tájékoztatást ennek konkrét tartalmáról. Mint fogalmazott, ő a helyi önkormányzatiság függetlenségének megszüntetését látja a rendszerfejlesztésben, amelyet „mindent látó, mindent uralma alá hajtó, orwelli rendszernek” nevezett – mint mondta, az önkormányzati kötelezettségvállalásokat központilag fogják meghatározni. Badány Lajos úgy vélte, a központosított ügyintézés egyes tanulmányok szerint kevesebb dolgozót igényel. 

Révész Péter (Jobbik) képviselő szerint az informatikai rendszer fejlesztése magával hozhatja feladatok kihelyezését, kiszervezését. A centralizálás lényege az egységes ügyvitel, amely függetlenné válik a fizikai helytől, távmunkában is el lehet végezni.

Kriza Ákos polgármester reagálásában zavarosnak nevezte Badány Lajos hozzászólását, mint mondta, a jobbikos képviselő nyilván nem az előterjesztést, hanem az 1984 című regényt olvasta el. Arról van szó, hogy az adatszolgáltatást, amit eddig is végeztek, elektronikusan továbbítják az államnak. A feladatokat ugyanígy helyben el kell majd végezni, nagyon hasznos rendszer, az összehasonlító elemzések is ezt mutatják.

Nehéz Károly (Fidesz) képviselő annak a véleményének adott hangot, hogy a jobbikosok víziói teljesen utópisztikusak, láthatóan nem értenek az informatikához. Jelen esetben egy informatikai tendenciáról, adatszolgáltatásról van szó.

Kriza Ákos polgármester a vitát követően zárt ülést rendelt el.

kozgyules13_20170316_ja.jpg

Közérdekű hozzászólások, bejelentések

Kovács László Fidesz-KDNP frakcióelnök a március 15-i városi ünnepségek kapcsán köszönetet mondott mindenkinek, aki részt vállalt a szervezésben és a műsorban. Mint mondta, sikerült az ünnep rangját és szellemét méltó módon megjeleníteni. Elismerés a színészeknek, diákoknak!

Jakab Péter Jobbik frakcióvezető a béremelésekkel kapcsolatban úgy fogalmazott: ez tíz miskolci munkavállalóból egyet érint. Rengeteg panaszos levelet kaptak, jó lenne tisztán látni, mi a differenciálás módja és alapja. Mi lesz a közétkeztetésben dolgozók bérével, helyzetével?

Kriza Ákos válaszában elmondta: a város összes cégét, intézményét érinti a béremelés, amelynek mértéke átlagosan 20 százalék. Jelentős részét elviszi a kötelező bérminimum, a mérték meghatározása a vezetők döntése. Egy dolog biztos: ilyen mértékű béremelésre az országban sehol máshol nem volt példa. A közétkeztetésben dolgozók is megkapják a béremelést, a jubileumi jutalmat.

Simon Gábor MSZP frakcióvezető arról szólt, hogy a versenyképességet vizsgálták az Európai Unióban. 2013 óta mind a hét magyar régió rontott a helyezésén, a mi régiónk a lecsúszók között van. Az egészségügyi helyzetet tekintve szintén az utolsók között vagyunk. E miatt van elvándorlás, ezt kellene megállítani.

Kriza Ákos polgármester válaszában azt javasolta Simon Gábornak, menjen végig a városon, hasonlítsa össze, hogy nézett ki ezelőtt hét évvel, és hogy néz ki most. Egy régió akkor lesz erős, ha annak a vezető városai erősödnek – ennek hatásai érezhetők lesznek aztán majd vidéken is. Az önök vezetése alatt nem volt meg a városban ez az erő! – hangoztatta a polgármester, kiemelve: Miskolc megerősödött és meg fog erősödni a vidék is!

Pakusza Zoltán (Jobbik) képviselő köszönetet mondott a perecesi ellenőrzésért Kovács Lászlónak, s ennek eredményeiről érdeklődött. Elmondta, a Kodály–Cserna utca találkozásánál sok illegális szemetet raktak le, kérte ennek elszállítását. A perecesi szabadtéri színpad környékén több romos épület van, többet elbontottak, egy kisebb még megmaradt – ennek sorsáról érdeklődött.

Bartha György (MSZP) képviselő arról szólt, a Móra Ferenc utcában szeretne részt venni a bejáráson, erről korábban volt telefonos egyeztetés, és volt bejárás is, de ezen nem tudott jelen lenni. A Kökény utcában is érdeklődnek az ellenőrzések iránt.

Földesi Norbert (MSZP) képviselő az Európa kulturális fővárosa pályázat visszavonásával kapcsolatban szólalt fel. Kérdezte, mi volt a döntés oka.

Kriza Ákos válaszában elmondta: a pályázat visszavonásával kapcsolatos közleményben, tájékoztatásban minden benne volt. Miskolc kulturális élete országos szinten is kiemelkedő, most is rendelkezésre áll minden szükséges infrastruktúra – azt az összeget, amit a pályázatra kellett volna fordítani, a béremelésekre használják fel.

KORÁBBAN ÍRTUK:

N a p i r e n d i javaslat

Miskolc Megyei Jogú Város rendes közgyűlése - 2017.03.16.

1. Javaslat az Önkormányzat 2016. évi költségvetéséről szóló 212016. (II. 15.) önkormányzati rendelet módosítására (IV. negyedéves előirányzat módosítás)             

2. Javaslat a Miskolci Regionális Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás Társulási Megállapodásának jóváhagyására és az ehhez kapcsolódó döntések meghozatalára           

3. Javaslat a Miskolc 3281812 helyrajzi számú ingatlan vagyonkezelői jogának megszerzése iránti igény bejelentésére a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. felé         

4. Javaslat a Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata által fenntartott óvodákba történő beiratkozásról szóló közlemény megtételére             

Sürgősségi indítványok:

Javaslat kulturális gazdasági társaságok közszolgáltatási szerződéseinek megújítására 
Javaslat az önkormányzati ASP rendszerhez történő csatlakozás céljából a támogatási kérelem benyújtásának jóváhagyására valamint a kapcsolódó döntések és felhatalmazások meghozatalára      

Zárt ülés :                          

1. Javaslat a Miskolci Operafesztivál Kulturális Szolgáltató Nonprofit Kft. felügyelőbizottsági tagjainak megválasztására             

2. Javaslat fellebbezés elbírálására egyedi szociális hatósági ügyben     

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat