2024. július 18. Frigyes
Beváltották a katasztrófavédelmi őrsök a hozzájuk fűzött reményeket
minap.hu
|
2014. december 24. 12:04
|
frissítve: 2014. december 26. 06:21
A BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság 2012. április elején indította el őrsprogramját azzal a céllal, hogy a tűzoltóegységek gyorsabban és ezáltal hatékonyabban legyenek képesek az egyes káreseteknél beavatkozni.

A katasztrófavédelmi őrsök a hivatásos tűzoltó-parancsnokságok mentő tűzvédelmi feladatainak ellátására létrehozott, kisebb létszámmal működő hivatásos tűzoltóságok. A program révén, az őrsök megalakításával javul a katasztrófavédelem tűzoltóegységeinek reagálóképessége, hiszen a beavatkozóknak rövidebb távolságra kell vonulniuk, vagyis csökken a riasztás és a helyszínre érkezés között eltelt idő, egy káreset több irányból is megközelíthetővé válik, mindez együtt nagymértékben teszi hatékonyabbá a beavatkozásokat.

A katasztrófavédelem 2011-ben mérte fel azokat a helyeket, amelyeken őrsöket lehet és érdemes kialakítani, rá egy évre tizennyolc őrs már meg is kezdte a működését, tavaly pedig további tizenöt őrs kezdett működni. Öt helyen – Hajdúböszörmény, Nyíradony, Baktalórántháza, Fehérgyarmat, Kisbér – önkormányzati tűzoltó parancsnokság alakult őrssé, ezeken a településeken az addigi nyolcperces riasztási idő két percre csökkent, jelentősen javítva a környéken élők helyzetét.

Az újonnan megalakult őrsökkel sikerült hatékonyan kezelni az úgynevezett fehér foltok problémáját, 2013-ban a létrejött tizenöt őrs több mint hétezer négyzetkilométeren 440 ezer ember biztonságát fokozza, mintegy 170 millió forintnyi befektetéssel, ennyibe került ugyanis a teljes beruházás. Míg 2012-ben 319 település helyezkedett el fehér folton, addig tavaly év végén ez a szám 255 volt. Az ezeken élők száma 260 ezer főről 208 ezer főre, az érintett terület nagysága pedig 19,5 ezer négyzetkilométerről 17,5-re csökkent.

Az idei évben nyolc őrsöt adott át a katasztrófavédelem. Gönc, Sellye, Kistelek, Pacsa, Szécsény, Pétervására, Pusztaszabolcs és Nagybaracska település gazdagodott, összesen mintegy 230 millió forint ráfordítással. A nyolc őrs 165 településen körülbelül 180 ezer lakos tűzvédelmét látja el 3750 négyzetkilométeren. Az új egységek a tűzoltóságok átadása óta 315 káresemény felszámolásában vettek részt, 198 esetben önállóan avatkoztak be. Az idei év végére a fehér folton elhelyezkedő települések száma 172-re, az itt élő lakosok száma pedig a kezdeti 260 ezerről 119 ezer emberre csökkent.

2014 végéig tehát összesen negyven őrs kezdte meg mentő-tűzvédelmi feladatainak ellátását, az őrsprogram kezdete óta összesen 14 ezer 259 káreset felszámolásában vettek részt, 8 ezer 317 alkalommal önállóan avatkoztak be, az összes beavatkozásuk 58 százalékában. Az őrsprogrammal javult a tűzoltóságok területi elhelyezkedése és csökkent a vonulási távolság is, mindez együtt jelentősen költséghatékonyabbá teszi a működést. Mivel a tűzoltók hamarabb érkeznek a káreset helyszínére, rövidebb időn belül tudják a beavatkozást megkezdeni, mindennek köszönhetően éves szinten mintegy 150-200 millió forintra becsülhető az őrsprogram eredményeként megmentett vagyon értéke. Az őrsök kialakításának beruházási és felújítási költsége eddig mintegy 440 millió forint volt.

A katasztrófavédelem a jövőben is folytatja őrsprogramját, több új tűzoltóegységet zöldmezős beruházásként létesít. A 2015-ben átadandó őrsök egyik nagy újdonsága az lesz, hogy könnyűszerkezetes épületben kapnak helyet.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat