2024. október 08. Koppány
A bűnmegelőzésről tanácskoztak Miskolcon
H. I.
|
2014. szeptember 29. 18:43
|
frissítve: 2014. szeptember 30. 14:29
Kihelyezett bűnmegelőzési szakmai fórumot tartott Miskolcon az önkormányzattal közös szervezésben a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács.

A fórum célja – összhangban a Nemzeti Bűnmegelőzési Stratégiában megfogalmazott elvekkel – támogatni és összehangolni mindazon egyéni és szervezeti törekvést, ami a helyi közbiztonság színvonalának emelését célozza. Éppen ezért hivatalos volt az Ady Endre Művelődési Házban tartott fórumra minden rendészeti munkával, közbiztonsággal foglalkozó állami, önkormányzati és civil, helyi szervezet, de emellett a város oktatási, szociális és civil szervezetei, intézményei is. 

kozbiztonsag_forum_140929ml_12.jpg

Fotó: Mocsári L.

A megjelenteket Tasnádi László, a Belügyminisztérium rendészeti államtitkára köszöntötte hangsúlyozva: a megelőzés a legfontosabb a közbiztonság megszilárdítása érdekében tett lépések közül. A helyi sajátosságok megismerése nagyon lényeges ezen a téren, erre nyújtanak kiváló lehetőséget az ilyen fórumok.

A bűnmegelőzés együttműködés nélkül lehetetlen és értelmetlen. Azonban csupán az ország közösségei tíz százalékénak van bűnmegelőzési stratégiája, ami az államtitkár szerint nagyon alacsony szám és jól mutatja, hogy egyfajta közönyösség érhető tetten. A társadalom minden részének, így a rendőrségnek is van tehát hová fejlődnie, tette hozzá. Majd kijelentette: a közönyösségből előre kell lépni, amihez az eszközök rendelkezésre állnak, a kormány részéről minden esetben gyors lesz a reakció.  

kozbiztonsag_forum_140929ml_4.jpg

Bár sok médiában festenek rossz képet Miskolc bűnügyi helyzetéről, a statisztikák szerint korántsem ilyen rossz a helyzet, mondta Kriza Ákos, Miskolc polgármestere a fórumon megjelenteknek. Ugyanakkor azt tapasztalták, hogy a lakosság szubjektív biztonságérzete nem jó, így ennek megfelelően rakták össze négy éve az intézkedési csomagot. Létrehozták az önkormányzati rendészetet, megerősítették a mezőőrséget, bevezetve a lovas szolgálatot is. Később növelték a rendészet létszámát, fejlesztették technikai hátterét, gépkocsiparkját, bevezették a kerékpáros járőrözést is. Elindultak a rendőr-rendész vegyes járőrpárok, és jelenleg több mint 120 közterületi kamera figyeli a város különböző pontjait, miközben segélyhívó oszlopokat is kihelyeztek.

– Kezd kiépülni egy olyan háló, amelynek a legkisebb rezdülését is érezni lehet, és azonnal reagálni tudnak a szereplői – jelentette ki a polgármester. 

kozbiztonsag_forum_140929ml_1.jpg

2009 végén már rendeztek egy hasonló fórumot itt a megyében, idézte fel Hatala József, a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács elnöke, miniszteri biztos. Az ott leszűrt tapasztalatokat is beépítették abba a Nemzeti Bűnmegelőzési Stratégiába, amit tavaly fogadott el a kormány. Ilyen volt például a szabálysértési értékű lopások szigorúbb kezelése. Az igazán fontos azonban az az elnök szerint, hogy a stratégiával együtt rögtön kétéves cselekvési tervet is elfogadtak, közben pedig már készül a következő.

Hangsúlyozta: hiába a jó bűnüldözés, a hatékony és szigorú ítélkezés, a lakosság szubjektív biztonságérzetét a közösségek és az egyének együttműködése nélkül nem lehet javítani. Az állam partnerének hívja a civil szervezeteket ebben a munkában. Arról is szólt, hogy a bűnmegelőzési stratégiának összhangban kell lennie az egyéb stratégiákkal, legyen szó az oktatásról, gazdaságról, vagy éppen a turizmusról, mert csak így működhetnek jól. 

kozbiztonsag_forum_140929ml_6.jpg

A bevezető beszédeket követően a fórum résztvevői beszéltek arról, hogy ők hogyan látják a bűnmegelőzés helyzetét, illetve a saját területükön mit tudnak ehhez hozzátenni. Felszólalt például Csóra György, a megyei polgárőrszövetség elnöke, Joó László ezredes, főtanácsos, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet parancsnoka, de beszélt a Kábítószerügyi Egyeztető Tanács, az Idősügyi Tanács, a Drogambulancia képviselője, és több más intézmény vezetője is.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat