2024. november 13. Szilvia
Büntetés is jár a jogosulatlanul felvett támogatásokért
Csörnök M.
|
2014. november 07. 17:32
|
frissítve: 2014. november 15. 15:54
Nemcsak a jogosulatlanul felvett támogatást kell visszafizetnie, de büntetést is kaphat az, aki nem jelenti be, hogy megváltoztak a körülményei, és már nem jár neki az aktív korúak valamely ellátása. Az önkormányzat ugyanis rendszeresen ellenőriz, ha kell, behajt, és minden esetben feljelentést tesz.

2012-ben került be az új Btk-ba a támogatás jogosulatlan felvétele, és ez volt az az időszak, amikor oktatási-nevelési intézményekből több jelzést is kapott az önkormányzat, hogy a gyermek szüleivel külföldön él, de ezt nem jelentették be. Márpedig ahhoz, hogy jogosultak legyenek az aktív korúak ellátásának bizonyos formáira – rendszeres szociális segélyre vagy foglalkoztatást helyettesítő támogatásra – több feltételnek is teljesülnie kell. Miskolciak esetében például annak is, hogy ne csak miskolci lakcíme legyen, de életvitelszerűen ott is tartózkodjon. Az önkormányzat az ellátások jogosulatlan felvétele miatt az első feljelentést 2013 januárjában tette meg, azóta pedig még 106 esetben.

– A rendszeres szociális segélyt vagy foglalkoztatást helyettesítő támogatást kapóknak kötelességük, hogy bejelentsék, ha változás áll be a körülményeikben. Tehát például állást vállalnak, nyugdíjat vagy gyest kapnak, esetleg elköltöznek. Ezekben az esetekben ugyanis már nem kaphatják tőlünk a támogatást – mondta a háttérről Hudákné Becse Ildikó, a polgármesteri hivatal egészségügyi és szociális csoportjának vezetője. – Nekünk pedig jogszabályi kötelezettségünk, hogy egy, illetve kétévente ellenőrizzük a jogosultságot, de rendkívüli felülvizsgálatra is van lehetőségünk, ha jelzést kapunk – tette hozzá.

beke_szallo_bontas_140929_ja_45.jpg

Szigorúan ellenőrzi a támogatások kifizetését az önkormányzat.      Fotó: illusztráció

Ha kiderül, hogy valaki már nem kaphatná az ellátást, mégis igénybe vette azt, az önkormányzat kötelezi a jogosulatlanul felvett összeg visszafizetésére, ha ezt nem teszi meg, a Gazdálkodási Főosztály behajtja. Ezzel párhuzamosan feljelentést tesznek a NAV bűnügyi igazgatóságánál, onnan az ügyészségre, majd bíróságra kerül az ügy.

– Lehetőséget biztosítunk részletfizetésre, és ha megtérítik a kárt, akkor az ügyészségről általában nem kerül bíróságra az ügy. Az odakerültek közül minden esetben megállt a büntető tényállás – tehát büntetést kaptak. A harmincöt megszületett ítélet között volt próbára bocsátás, pénzbüntetés, megrovás, közérdekű munka, sőt, felfüggesztett szabadságvesztés és elzárás is – mondta Hudákné Becse Ildikó.

Az összegekről csak néhány hónappal korábbi adatok állnak rendelkezésre, azok szerint a valamivel több mint 20 millió forint jogosulatlanul felvett támogatásból 3,5 milliót fizettek vissza. A behajtás azonban folyamatos, és mint a csoportvezető mondta, ez alól nem mentesül az sem, aki esetleg elhagyja a várost.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat