2024. május 19. Ivó, Milán
Csütörtökön teszteli "repülő csészealját" a NASA
MTI
|
2015. június 04. 11:55
|
frissítve: 2015. június 08. 11:17
A NASA csütörtökön tervezi tesztelni innovatív „repülő csészealját”, amely egy nap elősegítheti, hogy ember landoljon a Marson.

nasa03_1.jpg

Az LDSD (Low-Density Supersonic Decelerator) tesztjármű a hawaii Kauai szigetéről indul magyar idő szerint este fél hétkor egy óriási léggömbbel. A felbocsátást eredetileg keddre tervezték, ám a NASA-nak kétszer is halasztania kellett a viharos óceáni feltételek miatt.Felbocsátás után a ballonnak több mint két órába telik olyan magasságot elérni, ahol megkezdhetik az LDSD tesztelését. A NASA élőben közvetíti majd a tesztet.

A rendszer egy csészealjszerű, „szuperszonikus felfújható aerodinamikus lassítót” (SIAD), illetve egy 30 méteres szuperszonikus ernyőt foglal magában. Együttesen úgy tervezték őket, hogy szupernehéz rakományt - többek között emberi lakómodulokat - biztonságosan le tudjanak tenni a marsi felszínen.

nasa_mars_02_1.jpg

A marsi landolást jelenleg elősegítő technológa kicsivel több mint egytonnás terhet bír el. Ezt a felszerelést- a rakéta meghajtású „égi darut” és a 15 méteres ernyőt - használták a Curiosity robot felszínre helyezésekor 2012 augusztusában.

A csütörtökre tervezett teszt a második LDSD-misszió, az első tavaly júniusban indult el szintén Kauairól, ekkor azonban a fékezőernyő nem sokkal kibomlása után szétszakadt. Az újabb teszt során módosított, erősebb verziót alkalmaznak.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat