2024. május 28. Emil, Csanád
Díjazták az emlékek megmentőit
Kujan I.
|
2014. november 27. 16:14
|
frissítve: 2014. november 28. 11:22
Amatőr hely- és honismereti kutatók számára 43. alkalommal hirdették meg idén az Istvánffy Gyula Honismereti Gyűjtőpályázatot. A megye történetének és értékeinek felkutatását és dokumentálását elvégző pályázókat csütörtökön a Pannon-tenger Múzeumban díjazták.

Két kategóriában közel 40 pályamunka gyűlt össze idén, s bár a többségük felnőttek tollából származik, fiatalok is szép számban küldték el saját kutatómunkájuk alapján elkészült, több esetben forrásértékű dokumentumaikat a gyűjtőpályázatot kiíró Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Honismereti Egyesületnek.

Mint a szervezet titkárától, Titkos Sándornétól megtudtuk, a honismereti egyesület 1961 óta folyamatosan megszervezi a pályázatot.

– Országosan is egyedülálló, hogy ennyi ideje életben tudtuk tartani. Büszkék vagyunk, hogy folytathattuk elődeink munkáját – fűzte hozzá Titkos Sándorné, aki elmondta azt is, hogy idén – a centenáriumi évhez kapcsolódva – az I. világháborút emelték ki témaként, de a II. világháború kapcsán is vártak pályázatokat.

Az eddigiekhez hasonlóan az idén beérkezett pályaműveket is a Herman Ottó Múzeum adattárában helyezik majd el. Pusztai Tamás, a múzeum igazgatója megköszönte a kutatók munkáját, melynek eredményeként közkinccsé váltak a dokumentumok. Az adattárban ugyanis mindenki számára elérhetők és kutathatók ezek az információk, amik óriási értéket jelentenek nemcsak a szakemberek, de az amatőr kutatók számára is.

A csütörtöki díjátadó ünnepségen Magyar katonasírok nyomában Galíciában címmel előadást tartott Rémiás Tibor, a honismereti egyesület történésze, aki egy galíciai kiránduláson készült képekkel illusztrálta előadását. Majd az I. és a II. világháborús témájú dolgozatokból részleteket olvastak fel a Zrínyi Ilona Gimnázium tanulói.

a_honismeret_141127_ja_4.jpg

A XLIII. Istvánffy Gyula Honismereti Gyűjtőpályázat díjazottjai:

Ifjúsági kategória:

I. Juga Péter György: Dédapám, Tóth János Kálmán a második világháborúban.

II. Varga Norbert: Szoborsorsok lakóhelyemen a XX. században. Szoborsorsok Ózdon és a térségben.

III. Szabó Eszter: Udvari élet a 14–17. századi Magyarországon. Főúri élet Gömörben – Báró I. Andrássy Miklós udvartartása.

Felnőtt kategória:

I. Kurucz Ádám: Borsod vármegye elfeledett intézménye, Borsod és Gömör vármegye Vitézi Székének kiépítése 1920–1922.; Honvédség és vitézség. Vitéz Nagy Pál gyalogsági tábornok életútja.

II. Kovács László: Szentsimon története, a község fejlődése a XX. században.

III. ifj. Vass Tibor: Az ózdi tűzállóanyaggyár története; A kaucsuklabda bűvöletében. Az ózdi asztalitenisz története 1927–2012.

III. (megosztott) Benyhe László: Barangolás Ózd emlékhelyein; Sportmozaikok életemből; Benyhe László – Bokor Sándor: Az Ózdi Nyugdíjas Klub társadalmi szerezet bemutatása.

A különdíjat Farkas Ferenc vehette át, Evva Margit pályázatát (Emlékezés egy régen volt szüretre) pedig publikálásra javasoltnak minősítette a zsűri.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat