Újabb jelöltek nyilvántartásba vételéről döntött csütörtök délutáni ülésén a helyi választási bizottság. Legutóbbi ülésük, hétfő óta – a nemzetiségiekkel együtt – közel félszáz jelölt-jelölt adta le ajánlóíveit. Ezeken a választókerületi lakosságszám 1 százalékának megfelelő számú hiteles aláírást kell összegyűjteni. Ha ez sikerül, és a bizottság nyilvántartásba vételükről dönt, akkor lesz belőlük hivatalosan is az októberi önkormányzati választás jelöltje.
A csütörtöki döntés alapján ötre nőtt a miskolci polgármesterjelöltek száma, ugyanis nyilvántartásba vették Jakab Pétert (Jobbik), Kovács Istvánt (Munkáspárt) és Váradi Gábort (Magyarországi Cigánypárt). Kriza Ákos (Fidesz-KDNP) és Pásztor Albert (MSZP–DK–Miskolc Lokálpatrióta Egyesület) már korábban jelöltté vált, tudtuk meg Csiszár Miklós jegyzőtől, a helyi választási iroda vezetőjétől.
A szervezetek közül a Fidesz-KDNP-nek és az MSZP–DK–Miskolc Lokálpatrióta Egyesületnek (az Együttel kiegészülve) volt már korábban is hivatalos jelöltje mind a 20 miskolci választókerületben. A csütörtöki bizottsági döntés után a Jobbik 18-ban, a Munkáspárt 7-ben, az MCP 7-ben, az LMP 3-ban állított hivatalosan is jelöltet.
A szeptember 4-ei állás szerint független jelölt is indulna három választókerületben, ám közülük kettőt nem vettek nyilvántartásba (a harmadikról pedig még nem döntött a bizottság). Természetesen szeptember 8-áig még „javíthatnak”, akárcsak az MCP és a Munkáspárt kettő, illetve három nyilvántartásba nem vett jelöltje.
Az aláírásgyűjtő íveket szeptember 8-án, hétfőn délután 4 óráig kell leadni a helyi választási irodán. Érdemes tartani a határidőt, mert a késedelem ugyanúgy komoly büntetést von maga után, mint a tavaszi parlamenti választáskor.
Gyűjtik az ajánlásokat a települési nemzetiségi önkormányzati képviselőjelölt-jelöltek is. Újdonság Miskolcon, hogy az eddig is működött bolgár, szlovák, roma, ukrán, ruszin, német, lengyel, görög nemzetiségi önkormányzat mellett örmény is megkezdheti munkáját október 12-e után. Nemzetiségi önkormányzatot ugyanis akkor lehet létrehozni, ha a legutóbbi népszámláláskor a településen legalább 25-en az adott nemzetiséghez tartozónak vallják magukat – és természetesen, ha sikerül szükséges számú (három vagy négy) jelöltet állítani a választáson.
A Nemzeti Választási Iroda tájékoztató kisfilmje a nemzetiségi önkormányzati választással kapcsolatos fontos tudnivalókról: