2024. május 26. Fülöp, Evelin
Egy gondolatmenet nyolc témában
H. I.
|
2015. január 21. 17:11
|
frissítve: 2015. január 23. 05:28
Gondolatmenet – Szerelemtől háborún át szenvedélyig címmel nyílik rendhagyó kiállítás a Herman Ottó Múzeum képzőművészeti, régészeti, történeti és néprajzi gyűjteményeiből válogatva a Miskolci Galériában.

galeria_sajttaj_150121_fkcs_8.jpg

Fotó: F. Kaderják Cs.

Mi, emberek – éljünk bárhol, bármikor – a legfontosabb vonások tekintetében egyformák vagyunk. Minél többet tanulunk a múltról, s minél több ismerettel bírunk a világról, annál erősebben jelentkezik a felismerés, hogy végső soron ugyanazon dolgokról gondolkodunk. E gondolatok az ember lényegéből fakadnak, s az emberiséget egyetlen sorsközösséggé kovácsolják. Ez áll a kiállítás meghívóján, melyről Tóth Arnold kurátor, a Herman Ottó Múzeum igazgatóhelyettese azt mondja, egy 2012-es kassai meghívás alapján állt össze. Első alkalommal ennek megfelelően Európa 2013. évi kulturális fővárosában, Kassán került bemutatásra „Főhajtás Kassa előtt” címmel. Ezt követően lett vándorkiállítás, a szlovákiai Nagymihályon, majd a cseh Ostrava városában mutatták be. A három helyszínen 12 ezer ember látta.

galeria_sajttaj_150121_fkcs_9.jpg

A magyar kultúra napján hazatér a tárlat és a Rákóczi-házban lesz megtekinthető április 25-ig. A kiállítás üzenete az összetartozás. Az emberi természet egyféleképpen működik mindenhol, az élet dolgai pedig kérdéseket vetnek fel, amelyeket igyekszünk megválaszolni, teszi hozzá Pirint Andrea, a tárlat kurátora. Négy múzeum anyaga jelenik meg ennek szellemében, nyolc témában. Ezek a szerelem, család, munka, hit, elmúlás, szenvedély, háború és hagyomány. Ezek egymással összekapcsolódva, egymást kiegészítve húzódnak meg emberi kapcsolataink, szellemi termékeink és tárgyaink mögött, ennek megfelelően nincs köztük a tárlaton sem éles határvonal. A műkincsek közül is igyekeztek minél többet beemelni az anyagba, olyanokat, amelyek a lokális sajátságok közé tartoznak.

Ez a kiállítás mutatta meg, hogy miként tud a múzeum és a galéria együttműködni, ennek megfelelően egy mérföldkő is, amely a jövő anyagait, tárlatait jellemzi majd, jelentett ki Pusztai Tamás, a Herman Ottó Múzeum igazgatója.

galeria_sajttaj_150121_fkcs_7.jpg

A tájékoztató résztvevői

Nagyon alapos gondozással nyúltak ehhez az anyagba, jegyezte meg Éliás István, a galéria múzeumpedagógusa. Minden héten lesz valamilyen program a kiállításhoz kapcsolódva, méghozzá minden korosztály számára. Ezek közül kiemelte a GondolatTÁRogató ismeretterjesztő előadás-sorozatot, melyen a múzeum gyűjteménytárának munkatársai szolgáltatnak majd sok plusz információval. De természetesen óvodásoknak, kisiskolásoknak, alsó és felső tagozatosoknak tartanak múzeumpedagógiai programokat is.

galeria_sajttaj_150121_fkcs_10.jpg

A megnyitót a magyar kultúra napján, január 22-én, csütörtökön, 18 órakor tartják, Kiss Gábor Miskolc alpolgármestere beszédével és Orosz Fanni gitárjátékával. Ezt követően adják át a Mazsaroff-díjat Horváth Kinga grafikusművésznek. Az idén hetedik alkalommal kiosztott elismerést Nikolaeva Mária, Mazsaroff Miklós özvegye alapította, tájékoztatott Kákóczki András, a Miskolci Galéria vezetője. A díj az özvegy által adományozott anyagi elismerésből és a galéria által biztosított kiállítási lehetőségből áll. Horváth Kinga anyaga jövőre kerülhet a Rákóczi-ház falaira, január 29-én pedig a tavalyi díjazott, Szanyi Borbála szobrászművész munkáival ismerkedhetnek meg az érdeklődők.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat