Kubala László 1927. június 10-én született Budapesten. Pályafutása során három ország válogatottjának mezét is magára húzta, játszott magyar, csehszlovák és spanyol színekben is. Magyarországról 1948-ban emigrált, 1950-től 1963-ig a Barcelonában játszott. Ez idő alatt 19 alkalommal szerepelt a spanyol válogatottban. A Barcelona elhagyása után játékosmenedzser lett az Espanyolnál, az FC Zürichnél, majd a Toronto Falconsnál.
1968-ban vonult vissza. Edzőséget vállalt több spanyol klubnál, Szaúd-Arábiában, és a paraguayi válogatottnál. 11 éven keresztül irányította a spanyol labdarúgó-válogatottat, 68 mérkőzésen 31 győzelem, 21 döntetlen, 16 vereség és 98–59-es gólkülönbség a mérlege. Kijuttatta a hispán nemzeti csapatot az 1978-as vb-re, az 1980-as Eb-re, és olimpiai aranyérmet szerzett 1992-ben. 2002-ben hunyt el Barcelonában.
Katalóniában a mai napig rendkívüli népszerűségnek örvend, hatalmas tisztelet övezi, alakja legendává vált. Európa legnagyobb és leghíresebb stadionja a Nou Camp, amiben mindössze egyetlen labdarúgó szobra látható: Kubala Lászlóé. A stadiont – a helyiek állítása szerint – miatta építették meg 1957-ben.
Az 1980-as évek végén Joan Manuel Serrat dalba foglalta a futballklasszist. A Barcelona 100. évfordulóján 1999-ben a szurkolók a csapat történetének legjobb játékosává választották. Olyan labdarúgókat utasított maga mögé, mint Johan Cruyff, Diego Maradona, Romario vagy Hriszto Sztoicskov. Emellett sportújságírók a második legjobb spanyol játékosnak választották, aki a 20. században játszott. Csak Alfredo Di Stefano-t találták jobbnak. A spanyol kormány a sport Nagykeresztjét adományozta neki, a World Soccer Magazine 1999 decemberében a 20. század 100 legnagyszerűbb labdarúgó-játékosa közé sorolta.
A hétfői kiállításmegnyitón Veréb György sportvezető, kapusedző „kivételes képességű labdarúgóként” emlékezett Kubala Lászlóra. – Önmagát világpolgárnak nevezte, hiszen három válogatottnak volt a tagja, ami nagyon kivételes dolog. Ha jól tudom az FC Barcelonában töltött évei alatt 256 mérkőzésen 194 gólt rúgott. Azt hiszem, ezt mindenki elfogadná – hangoztatta Veréb György, aki Kubala László kivételes életútjáról is szólt.
Kiss János alpolgármester úgy fogalmazott: ez nem csupán egy kiállítás - mementó is, a magyar labdarúgásnak. – Az igazi nagy siker Spanyolországban várta őt, játékosként és edzőként is. Ez a kiállítás pedig mementóként szolgál: megmutatja, hogy az 1950-es években milyen erős volt a magyar labdarúgás, ami mindenkinek erőt adhat, aki azon dolgozik, hogy a hazai labdarúgás visszaszerezze azt a régi dicsőséget és fényt, ami egykor a miénk volt – hangsúlyozta az alpolgármester.
A kiállítás – melyet Kovács Barnabás barcelonai főkonzul kezdeményezett – június 25. és július 6. között tekinthető meg a városháza aulájában.