2024. október 06. Brúnó, Renáta
Egyetem, város, vállalkozások – együtt a gazdaságfejlesztésben
Kujan István
|
2015. június 01. 16:42
|
frissítve: 2015. június 02. 14:58
Elindult az érdemi egyeztetés a város, az oktatási intézmények és a cégek között, Miskolc pedig magasabb szintre léphet a gazdaságfejlesztésben – emelte ki Kriza Ákos annak a projektnek a hétfői nyitórendezvényén, ami Miskolc jövője szempontjából meghatározó vállalkozásokat, fejlesztéseket támogat uniós pénzből.
Nem

miskoc_egyetemvaros_projektnyito_150601_ja_41.jpg

fotó: Juhász Ákos

A polgármesteri hivatal dísztermében oktatási intézmények vezetői, munkatársai, valamint a város vezetői és önkormányzati képviselők előtt elmondott beszédében a városvezető kiemelte: a most induló projekt segít abban, hogy Miskolc tartani tudja a lépést a versenytársaival, sőt győztes lehessen. A város eddig is élen járt a gazdaságfejlesztésben: az elmúlt években – a kormánnyal együttgondolkodva – kialakították a gazdaság alapinfrastruktúráját, megerősítették a nagy cégek – köztük a Bosch – működését, új nagybefektető – mint például a Takata – érkezett a városba, és stabilizálták a helyi kis- és középvállalkozásokat.

„Mindezek eredményeként komoly bizalmi tőkét sikerült kialakítani Miskolc vonatkozásában” – emelte ki a város polgármestere.

miskoc_egyetemvaros_projektnyito_150601_ja_36.jpg

A most induló projekt kapcsán Kriza Ákos fontosnak nevezte, hogy elindult az egyeztetés a gazdasági élet szereplői, az egyetem és az oktatási intézmények, valamint a város között. A pezsgő kapcsolatrendszer eredményeit pedig már a város adóbevételeiben is tetten érhetjük, jelentősen javult a város gazdasági helyzete.

A jövőbeni fejlesztések közül a mintegy ezerhektáros ipari területet emelte ki Miskolc polgármestere, ami az Orbán Viktor miniszterelnökkel kötött együttműködési megállapodásban is hangsúlyozott szerepet kapott, csakúgy, mint például a duális képzés erősítése.

– A projekt, illetve az erre majd ráépülő, a kormány által is támogatott európai uniós programok megteremtik az alapját a helyi ipar fejlődésének és a munkahelyteremtésnek. Ezáltal emelkedhetnek a fizetések és az életszínvonal. Biztos vagyok abban, hogy néhány év múlva Miskolcra mint az innovatív ipar városára tekintenek majd – hangsúlyozta beszéde végén Kriza Ákos.

miskoc_egyetemvaros_projektnyito_150601_ja_27.jpg

Madarász Tamástól megtudtuk, hogy a projektben érintett főbb területek a járműipar és a kapcsolódó gépipar, az információs technológia, valamint a környezetipar és az energetika. A pénzt többek között kutatási anyagok vásárlására és jövedelem-kiegészítésre használhatják majd a nyertes cégek. A projektmenedzser ismertette azt is, hogy körülbelül 50 fejlesztési elképzelés érkezett a projekthez márciusban. Ebből 32-t fogadott be a projektmenedzsment az említett három területen, és június végén „szűrik meg” először a projekteket – ezek ugyanis versenyeznek egymással. Összesen 12 vezérprojektet választanak ki, azokat, amiket a legérdemesebbnek tartanak a továbbvitelre.

miskoc_egyetemvaros_projektnyito_150601_ja_37.jpg

– A projekt szépen jelképezi azt az összefogást, amire szükség van a gazdasági felemelkedés érdekében – ezt a Miskolci Egyetem kancellárja mondta.

Deák Csaba beszédében kiemelte, hogy a felsőoktatási intézmény célja nemcsak az, hogy legfőbb tudásbázisa legyen a régiónak, hanem az is, hogy meghatározó szerepet vállaljon a város, a régió gazdasági fejlődésében, társadalmi felemelkedésében és fenntartható növekedésében.

– Ez a projekt is arra szolgál, hogy feltárjuk azokat a területeket, ahol az egyetem még inkább szolgálni tudja a fejlesztéseket, azokat az elképzeléseket, amiket a vállalkozások a Miskolci Egyetemmel akarnak megvalósítani – mondta a kancellár.

miskoc_egyetemvaros_projektnyito_150601_ja_35.jpg

Kiss Gábor alpolgármester arról beszélt, hogy a most induló projekt a város vonatkozásában szélesebb körben értelmezendő, és a következő időszak fokozatváltását kell megalapoznia. Felelevenítette a közlekedés- és a gazdaságfejlesztésben, a fenntartható fejlődésben már elért eredményeket, és szólt a Modern Városok Program elemeiről is.

– Szeretném én is aláhúzni: a projekt egy hosszú távú fejlesztés első lépése, stratégiaalkotás, aminek hozzá kell járulnia ahhoz, hogy a következő időszakban megjelenő több milliárdos fejlesztési forrás hasznosításában a lehető legeredményesebbek legyünk – emelte ki Kiss Gábor.

miskoc_egyetemvaros_projektnyito_150601_ja_43.jpg

A „Miskolc EgyetemVáros 2015 – A Miskolci Egyetem és Miskolc város összehangolt tudástranszfer és innovációs szolgáltatás fejlesztése és fenntartható partnerség kiépítése stratégiai gazdasági szereplők bevonásával” című TÁMOP-projekt költségvetése 550 millió forint, száz százalékos támogatási intenzitás mellett. A májusban indult projekt október végén zárul.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat