2024. május 20. Bernát, Felícia
Eredményes évet zárt a Mathias Corvinus Collegium Fiatal Tehetség Programja
minap.hu
|
2016. szeptember 01. 14:39
|
frissítve: 2016. szeptember 04. 10:18
Ötödik osztályba lépő kisdiákok jelentkezését várják az ősszel induló tanévre. A Mathias Corvinus Collegium Fiatal Tehetség (FIT) Programja speciálisan felső tagozatos diákoknak szóló, hagyományos oktatást kiegészítő tehetséggondozó képzés, amely jelenleg az ország négy vidéki városában zajlik: Szolnokon, Pécsett, Miskolcon és Veszprémben, szeptemberben pedig már Budapesten is indul. A program célja, hogy nyitottan gondolkodó, tudatosan cselekvő, közösségükben aktív fiatalokat képezzenek, akik készek folyamatosan fejleszteni saját képességeiket. A képzés a Magyar Nemzeti Bank alapítványainak támogatásával valósul meg, így a diákok számára ingyenes.

1.jpg

Közösségi aktivitás és a kommunikációs készség terén mutatták a legnagyobb fejlődést a Mathias Corvinus Collegium Fiatal Tehetség (FIT) Programjának felső tagozatos kisdiákjai. A négy régióban (Miskolcon, Veszprémben, Pécsett, Szolnokon) zajló képzések pszichológiai szakvéleményen alapuló eredményeit a régióvezetők és a szülők is megerősítették. A sikeres évet követően a FIT Program már az őszi tanévre toborozza a diákokat, szeptember 11-ig várják az érdeklődő, motivált gyerekek jelentkezését.

2.jpg

„A második félévben már sokkal nyitottabbak voltak a diákok a társaik felé, ennek köszönhetően pedig aktívabbak, ügyesebbek lettek a csoportmunkában. Tökéletesen látszik, hogy mindenki megtalálja a helyét a csapatban: míg egyesek vezetői készségeik miatt emelkednek ki, addig a <<kevésbé szereplősek>> jó meglátásaikkal és egyedi ötleteikkel mozdítják előre a kreatív feladatmegoldást. Nincs jó és rossz helytállás egy adott szituációban, hiszen a cél az, hogy mindenki a saját képességeihez mérten fejlődjön” – nyilatkozta Szűcs Izabella, a FIT Programot vizsgáló szakértő.

A közösségi tevékenységek alatt a diákok már korán megtanulják, hogyan tudják érvényesíteni készségeiket és képességeiket. A szakértői csoport viselkedéselemző pszichológusa, Haraszti Tímea elmondása szerint az alkalmazkodás és a kooperáció „nyelvének” tanulása elősegíti, hogy hatékonyabban megtalálják az összhangot társaikkal. Ezek a tapasztalatok hatással lesznek a személyiségük fejlődésére is, amelyek meghatározzák a későbbi társas helyzetekben tanúsított viselkedésüket.

3.jpg

A csoportos munkák során elsajátított készségek még határozottabb fellépést, magabiztosságot adtak a diákoknak, a sikerélmények által pedig bátrabbá, kezdeményezőbbé váltak, amit a szülők is megerősítettek. A közösségi feladatok lehetőséget teremtenek arra, hogy a gyerekek megismerjék és tisztában legyenek erősségeikkel és fejlesztendő területeikkel. Ez egyben kitűnő önismereti tréning is számukra, aminek pozitív hatását később, a pályaválasztás során is felhasználhatják.

„Az év során szemmel látható fejlődésen mentek keresztül a gyerekek: a csendesebb, visszahúzódóbb diákok nyitottabbá váltak, ennek is köszönhető, hogy a program során számos barátság született. A gyermekek aktívan és lelkesen vesznek részt a kooperatív tevékenységekben, a csapatmunka területén szerzett tapasztalatok pedig jó hatással vannak a gyermekek személyiségfejlődésére, valamint későbbi, társas helyzetekben tanúsított viselkedésére. A visszajelzések alapján a programban részt vett FIT-diákok megtanultak hatékonyan élni saját képességeikkel és készségeikkel a csapatmunkában való részvétel segítségével” – nyilatkozta Szemánné Ortó Ildikó, a Fiatal Tehetség Program miskolci régióvezetője.

A program már ebben a korban is nagy hangsúlyt fektet a lexikális tudás és a különböző készségek elsajátításán túl a kapcsolatépítésre, így a diákok évente egyszer nyári tehetségtáborban vehetnek részt. Az ebben az évben első alkalommal Csobánkán szervezett FIT-táborba közel száz gyermek érkezett szerte az országból, akik újabb élményekkel gazdagodtak.

4.jpg

A Fiatal Tehetség Program a felső tagozatos diákokat megcélzó speciális képzés, amely 2015 októberében az ország négy régiójában (Miskolc, Veszprém, Pécs, Szolnok) indult, ősztől pedig már Budapesten is elérhető. A program célja, hogy a szülőkkel és tanárokkal együtt segítse a gyermekek kibontakozását, látókörének szélesítését és az egyéni érdeklődési területek felfedezését, amely a későbbiekben a diákok tudatos pályaválasztását támogatja.  A teljesen ingyenes képzés különlegessége abban rejlik, hogy a diákok nonformális keretek között, hétvégi oktatási napokon, valamint az oktatók által kapott anyagokon keresztül sajátítanak el a mindennapi élethez sok szállal kötődő témákat (úgymint a pénzügyi ismeretek, a média világa, a természettudományos kísérletek, egészségügyi tudatosság vagy a robotika), amelyekkel a hagyományos oktatási rendszerben nem találkoznak.

A FIT Program iránt érdeklődők a fit.mcc.hu oldalon tájékozódhatnak bővebben a 2016 őszén induló képzésről.  

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat