2024. október 05. Aurél
A Facebook már betegséget is okozhat
huffingtonpost.com
|
2015. július 30. 15:57
|
frissítve: 2015. augusztus 06. 09:49
Pszichés betegségeket, szorongást és akár depressziót is okozhat, ha valaki túl sok időt tölt a közösségi oldalakon.

A Z-generáció legtöbb tagja már el sem tudja képzelni az életet Facebook, Instagram és Snapchat nélkül. Különböző kutatások szerint csaknem minden negyedik fiatal gyakorlatilag állandóan elérhető online, a legtöbb interneten töltött időt pedig a közösségi média uralja. Ennek hatása viszont még tisztázatlan, mert nagyon kevés kutatás foglalkozott a témával. Egy új tanulmány azonban arra figyelmeztet, hogy a közösségi média túlzott használata ronthatja a fiatalok mentális egészségét.

Az ottawai Egészségvédelmi Ügynökség tanulmánya megállapítja, hogy azok a tinédzserek, akik napi két óránál többet töltenek el a közösségi oldalakon, lényegesen nagyobb valószínűséggel fognak mentális, pszichés betegségben szenvedni, illetve ezeknél a fiataloknál nagyobb az öngyilkossági hajlam is. A kutatók 750 diák adatait vizsgálták: arra kérték őket, hogy válaszoljanak a közösségi médiával kapcsolatos kérdésekre, emellett pedig jellemezzék saját mentális képességeiket, egészségüket. A diákok negyede legalább két órát ült a számítógép előtt, a közösségi médiát böngészve.

Egy újabb függőség?

Az eredmények szerint a közösségi médiát túlzottan használók nagyobb valószínűséggel számoltak be mentális gondokról, depresszióról, szorongásról, öngyilkossági hajlamról. Bár a tanulmány nem bizonyítja az ok-okozati összefüggést, valószínű, hogy oda-vissza hat a két jelenség egymásra. A tizenévesek, akik valamilyen mentális problémával küzdenek, a közösségi média gyakori használatába menekülnek, míg a túlzott közösségi média használat is pszichés problémákat szülhet.

"Az is lehet, hogy a tinédzserek mentális problémái a közösségi média okozta elszigetelődésből, egyedüllétből erednek" – nyilatkozta Dr. Hugues Sampasa-Kanyinga, a tanulmány szerzője. Az eredmények egyébként összhangban vannak egy 2012-es tanulmánnyal, amelyben összefüggést találtak a közösségi média-használat és a depresszió kialakulása között a középiskolások körében.

Kiber falanszter

Mi lehet a megoldás?

"Valószínűleg nem a gyerekek eltiltása a Facebooktól. Úgy látjuk, hogy a közösségi oldalak okozzák a problémát, de ezek is hozhatják a megoldást" – mondta Dr. Brenda K. Wiederhold a tanulmányra reagálva.

„Mivel a tizenévesek sok időt töltenek ezeken a felületeken, a közösségi média a legjobb hely, hogy a közegészségügyi szervezetek elérjék a fiatalokat és megismertessék őket a problémákkal.” A tanulmány készítői ugyanakkor hozzáteszik, hogy a szülőknek feltétlenül tisztában kell lenniük a közösségi média negatív oldalával is.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat