2024. október 15. Teréz
Felavatták Babits László emléktábláját
minap.hu
|
2017. október 23. 19:46
|
frissítve: 2017. október 25. 21:27
Hétfőn délután avatták fel a Megyeháza bejáratánál Babits László emléktábláját, aki 1956-ban a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Munkástanács titkára volt.

Babits László később börtönbe került, szabadulása után költészettel, versmondással foglalkozott. Az emléktábla márványalapját Tarnai László farkasréti kőfaragó mester készítette, Babits László bronz portréja Moldován György szobrászművész, a Marosvásárhelyi Képzőművészeti Líceum volt tanárának munkája. Az avatóünnepségen Somorjai Lehel megyei levéltár-igazgató mondott beszédet.

Mint fogalmazott, Babits László, mint katona vett részt a háborúban, majd 1945-ben szovjet hadifogságba került. Szabadulása után internáló táborba került Kazincbarcikára, és mivel Budapestről kitiltották, 1953-as szabadulása után Mezőkövesden telepedett le. 1954-ben Miskolcra költözött, ahol a Mezőgazdasági Gépjavító Vállalatnál kezdett el dolgozni hegesztőként. – ’56. októberi napjaiban az üzeme a munkástanács elnökévé választotta, majd a megyei munkástanács titkára lett. Ezen minőségében tartotta fenn a rendet Miskolcon és a megyében. Somorjai Lehel kiemelte: nem szabad elfelejteni ’56 hőseit, nem szabad elfelejteni a több száz Babits Lászlót, akiknek köszönhetően az ’56-os forradalom kivívta a világ csodálatát.

munkastanacs_emlektabla_avato_171023_vcs_03.jpg

– Én a ’80-as években ismertem meg Babits Lászlót, amikor ő már országos hírű versmondó volt - mondta el Solt Péter, aki az emléktábla létrehozását kezdeményezte. – Élete végéig jó barátságban voltunk, 1987-ben távozott az élők sorából. Annak idején, beszélgetéseink során szembesültem vele, valójában kivel is találkoztam: milyen megharcolt, megszenvedett élete volt, hogyan állt ki a magyar szabadság és az igazság mellett ’56-ban Miskolcon, és ezért milyen súlyos börtönbüntetést kapott. Az előző évtizedeit is megpróbáltatások jellemezték,  katonatisztként hadifogságban volt, utána pedig internálták és kitiltották Budapestről. Később megválasztották a Munkástanács elnökének itt a Gépgyárban, utána pedig a Megyei Munkástanács titkárává. Babits Lászlónak mélyen megharcolt és megszenvedett élete volt, amiből kikristályosodott versmondó képessége és tehetsége. A börtönben ismerte meg a magyar- és a világirodalom klasszikusait, és nagyjait - hangoztatta.

munkastanacs_emlektabla_avato_171023_vcs_02.jpg

Solt Péter arról is szólt, Babits László halála után nem tudott megbarátkozni a gondolattal, hogy egy ilyen ember élete feledésbe merüljön. – Ő egy olyan lelkierő és kiállás példája, ami az utókor számára is tanulságot, és tartást ad. Így határoztam el az emléktábla elkészíttetését. Egy jó erdélyi barátom, Moldován György szobrászművész készítette el fénykép alapján Babits László bronz mását. Az emléktáblára pedig Szent Ágoston idézetét választottam, akinek nagyszerű mondása összegzi Laci személyiségét, és mindannyiunk számára iránymutató az életben - fogalmazott.

munkastanacs_emlektabla_avato_171023_vcs_05.jpg

Az emléktábla felirata:

„Semmi sem győz meg,

Csak az igazság,

Semmi sem őriz meg, csak a szeretet.”

Szent Ágoston

oktober23_megyehaza3_20171023_vcs.jpg

Babits László 1921 – 1987

’56-ban a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Munkástanács titkára.

Radnóti Miklós-díjas versmondó, előadóművész.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat