Feledy Gyula az ’50-es években jelentkező új grafikus nemzedék markáns képviselője volt. A helyi művészetben, illetve a sokszorosított grafika országos hírnevének öregbítésében elért eredményeinek elismeréseként, 1990-ben Miskolc önálló épületet biztosított Feledy Gyula képzőművészetének ismertté tételére.
Az ünnepélyes megnyitón Kákóczki András, a Miskolci Galéria intézményvezetője köszöntötte a résztvevőket kiemelve, hogy a kiállítás olyan műveket mutat be, amelyek a családtól kerültek a Feledy-ház falaira. Sőt akad köztük olyan is, amely még sosem szerepelt kiállításon.
– Feledy Gyula a II. világháború utáni országos képzőművészeti élet egyik meghatározó alkotója, Miskolcon, művészeti szervezője volt – hangsúlyozta Kákóczki András. Nevéhez fűződik a Miskolci Grafikai Műhely megalapítása, éppúgy, mint a 60-as, 70-es évek grafikai művészeti fellendülése is. Munkásságának darabjait őrzik a jubileumi kiállításnak helyet adó ház, és állandó kiállításai is. – Erre az évfordulóra olyan alkotásokkal készültünk, melyek különböző témákon keresztül mutatják be Feledy Gyula művészetét, a rajztól kezdve, a grafikán át a festészetig - tette hozzá.
Bodonyi Csaba építész köszöntőjében közös emlékezésre, a nyolc esztendeje elhunyt alkotó munkássága, személyisége előtti tisztelgésre invitálta a megnyitó résztvevőit, megidézve beszédében Feledy Gyula alakját. Áttekintette a művész életútját is, kitérve a fontosabb, meghatározóbb részletekre.
Ferenc Marcell, Feledy Gyula unokája a család nevében köszöntötte a vendégeket. – Remélem, a képek kiragadnak titeket a szürke hétköznapok világából, s egy csodálatos utazásra biztatják az elmét – fogalmazott emlékeztetve a közönséget nagyapja humorérzékére és sajátos természetére.
Feledy Gyula művészetének jellegzetessége a világos és a sötét, valamint a vonalas és a foltszerű hatások együttes alkalmazása, szembeállítása – mind rajzain, mind sokszorosított grafikai lapjain. Gyakoriak a sorozatai, mert egyetlen alkotás sokszor kevés volt számára az adott téma kibontására. Jelentősek könyvillusztrációi, amelyeket a művészeti szakírók az illusztráló jellegen túl sokkal inkább képzőművészeti képzettársításoknak minősítenek. Grafikái mellett jelentősek festményei, falfestményei is. Életműve összefüggő egész, nem lehet jellemző szakaszokra osztani, művészetének változása folytonos, szinte észrevehetetlen.
A kiállítás október 7-ig tekinthető meg hétfőtől csütörtökig 9-től 16 óráig, pénteken 9-től 13 óráig. Előzetes bejelentkezés a 46/500-680-as telefonszámon.