Ahhoz, hogy visszatérjen az élet a normál kerékvágásba, nem elég, ha kiköltöznek a „fészekrakók”, nem elég, ha a lelakott, szétszedett lakásokat felújítja, és új bérlőknek adja ki az új tulajdonos, az önkormányzat – fel kell újítani a tönkretett lépcsőházakat is. Erre a célra hozta létre az önkormányzat júniusban az Otthonvédelmi Alapot.
– Ezzel a mai szerződéskötéssel egy újabb nagy lépést teszünk a fészekrakó-probléma végső megoldása felé – mondta a csütörtöki eseményen Kriza Ákos, Miskolc polgármestere. – Már nagyon sokat beszéltünk arról a lehetetlen és tarthatatlan helyzetről, amit a nem fizető, antiszociális lakók 2005–2009 közötti beköltözése okozott. Ezért inkább az eredményekről szólok. Arról, hogy a 173 lakásból már 112-t átvett a város, és ezeket folyamatosan fel is újítjuk. Most pedig megkezdődhet a lépcsőházak rendbetétele is – fogalmazott.
A polgármester emlékeztetett, először 50 millió forinttal töltötték fel az alapot, azonban látva, hogy a megadott határidőig, július végéig 61 érvényes pályázat érkezett több mint 158 millió forintos igénnyel, újabb összeget biztosított a közgyűlés, és így összesen 115 millió forint áll rendelkezésre.
– A bírálóbizottság döntése szerint mindenki, aki érvényes pályázatot nyújtott be, megkapja a kiemelt célra kért támogatást, mivel ezek a közegészségügyi kockázatok csökkentését, a leromlott műszaki állapot feljavítását, így festést, a lépcsőházak zárhatóvá tételét, nyílászárócserét tesznek lehetővé – beszélt a részletekről Kriza Ákos. Összegszerűen ez azt jelenti, hogy az ebben a kategóriában pályázott több mint 96 millió forintot meg is kapják az igénylő lépcsőházak.
Emellett még két kategóriát alakítottak ki, mondta el a polgármester. Akik a lift felújítására pályáztak, azok az erre a célra igényelhető támogatást megkapják, mivel a felvonók használhatatlansága fokozottan hátrányosan érinti az időseket, a kisgyermekes családokat, a betegeket. A harmadik csoportba azok tartoznak, akik az előző két célra nem kértek támogatást, ők megkapják az általuk igényelt, egyéb célra fordítható összeget. Ez kategóriánként több mint 6, illetve 8 millió forintot jelent.
– Úgy gondoljuk, ez korrekt megoldás, és bele is fér a rendelkezésre álló keretbe – mondta Kriza Ákos.
A szerződések aláírásával csak az Otthonvédelmi Alap ez évi pályázata zárult le. A fészekrakós problémák megoldása folytatódik.
– Az Otthonvédelmi Alapra benyújtott 61 nyertes pályázat, a támogatás segítségével elvégezhető felújítás több mint 2200 lakást, közel 10 ezer embert érint közvetlenül. A „fészekrakós” lakások közül pedig 120-at a megvásárolt 173-ból, így látható, hogy van olyan érintett lépcsőház, amelyik most még nem tudott pályázni. Az ez évi költségvetés terhére nem tudunk újabb pályázatot kiírni, azonban már tervezzük a jövő évit, és abban biztosítunk forrást az ő számukra – emelte ki Schweickhardt Gyula.
A polgármesteri biztos arra is emlékeztetett, hogy az Otthonvédelmi Alap csak egyik eleme a problémahalmaz megoldására tett intézkedéseknek. Elindult ugyanis a Megújulás – Jelenlét program az Avason, és a Nemzeti Eszközkezelővel is elkezdték a tárgyalásokat, hogy az önkormányzat megszerezze azokat a fészekrakós lakásokat is, amik átcsúsztak annak a védelmébe.
Szabó Sándor Zoltán, a Szilvás utca 11. alatti tízemeletes, 55 lakásos ház közös képviselője mintha csak erre reflektált volna, amikor elmondta: egy „fészekrakós” lakásukat átvette az önkormányzat, kettő azonban az eszközkezelőé lett. Így vannak még problémáik. Azonban a festést, a kukatároló lezárását, a bejárat zárhatóvá tételét meg tudják oldani abból a több mint 2,9 millió forintból, amit az Otthonvédelmi Alap pályázatán nyertek.
A „legnagyobb falat” mindenképp a 38 társasházzal pályázott MIK-é.
– Jellemzően a kapuk, kaputelefonok javítására, festésre, burkolásra kértek támogatást a lépcsőházak – mondta Fidrus Bertalan, a MIK Zrt. társasház-kezelőségi vezetője, hozzátéve, 1-3 millió forintot igényeltek és nyertek. Ha ezt saját erőből kellene előteremteni, nem valószínű, hogy el tudnák végeztetni ezeket a fontos munkákat.
Így viszont fél éven belül megújulnak a lépcsőházak, ugyanis a szerződés szerint az aláírástól számítva 3 hónapon belül el kell kezdeni, és 6 hónap múlva be kell fejezni a felújítást.