2024. szeptember 04. Rozália
Fiatal kutatók legújabb tudományos eredményeikről számolnak be Miskolcon
Kujan István
|
2017. március 31. 17:37
|
frissítve: 2017. április 02. 10:46
A Miskolci Egyetem ad otthont a magyar doktorandusz-hallgatók éves konferenciájának a hétvégén. Az esemény pénteki megnyitóján elhangzott: a résztvevők a minőség letéteményesei, akik felébreszthetik másokban is az érdeklődést, a kutatás vágyát, a tudásszomjat.

A Miskolci Egyetemen egy héten belül már a második komoly, több száz résztvevővel megrendezett versenyt, konferenciát rendezik. Péntek délután, miközben az Országos Tudományos Diákköri Konferencia hallgatói éppen elköszöntek egymástól, az egyetem egy másik épületrészében a Tavaszi Szél Konferencia résztvevői még csak a regisztrációnál tartottak.

doktorandusz_170331_vcs_02.jpg

Búcsúznak az OTDK résztvevői. Fotó: Végh Csaba

A Tavaszi Szél a hazai tudományos élet mára hagyományos, egyszersmind rangos eseménye, melynek során fiatal, még a doktorifokozat-szerzés előtt álló kutatók mutatják be legújabb tudományos eredményeiket. A Doktoranduszok Országos Szövetsége idén immár 20. alkalommal szervezi meg a „fiatal magyar kutatók és doktoranduszok világtalálkozóját”. A konferencia országos jelentőségét az is jól példázza, hogy a háromnapos rendezvényen 20 tudományos szekcióban és 52 alszekcióban mintegy 550 fiatal kutató tart előadást.

doktorandusz_170331_vcs_05.jpg

Kőmíves Péter Miklós, az országos szövetség elnöke elmondta, a kifejezetten fiatal kutatóknak szóló konferencia a tudományágak széles spektrumát vonultatja fel.

– A tudományági konferenciákkal szemben a résztvevőknek itt lehetőségük nyílik a más szakterületekről érkező kollégákkal is kutatói együttműködéseket, szakmai kapcsolatokat kialakítani. Ez sokkal kreatívabb közös kutatásokat eredményezhet a jövőben – mutatott rá.

Az EMMI köznevelésért felelős helyettes államtitkára megnyitó beszédében a fiatal kutatók tudományos tevékenységének fontosságát ecsetelte. Maruzsa Zoltán rámutatott, a konferencia kitűnő lehetőséget biztosít arra, hogy a jövő neves egyetemi tanárai kapcsolataikat építsék, hálózatosodjanak.

doktorandusz_170331_vcs_13.jpg

– A doktori képzésben komoly előrelépést tettünk, a változtatásaink mind azt a célt szolgálták, hogy növekedjen a tudományos pálya vonzereje – húzta alá.

Kíváncsiság, megismerési vágy, rácsodálkozás és választ találni a miértekre – mindezek jellemzik a doktoranduszokat az EMMI Család- és Ifjúságügyért Felelős Államtitkárság Ifjúsági Főosztályának főosztályvezető-helyettese szerint.

– Úgy hiszem, önök a minőség letéteményesei – szólt a résztvevőkhöz Széles Csongor. – Ugyanakkor az önök segítségével megtalálhatjuk azt a közlési formát, amellyel fel lehet ébreszteni a mai információszerzési kényelem közepette is az érdeklődést, a lelkesedést, a küzdési vágyat, a tudásszomjat.

doktorandusz_170331_vcs_11.jpg

Torma András rektor elmondta, a régió legnagyobb felsőoktatási intézményében mintegy 600 oktató segíti a hallgatókat az ismeretek megszerzésében. A hét tudományos iskolájukban pedig körülbelül 180 doktorandusz tanul, kutat.

– A Miskolci Egyetem a műszaki felsőoktatás egyik fellegvára ma, meghatározó intézmény, rendezett és stabil pénzügyi háttérrel, szoros ipari kapcsolatokkal, kiemelkedő duális képzési teljesítménnyel – emelte ki a felsőoktatási intézmény kancellárja. Deák Csaba a hazai és nemzetközi színtéren is kitűnő eredményeket hozó hallgatók teljesítményét is méltatta, majd elmondta, hogy tavaly meghirdették a Széchenyi-díjas korábbi oktatóról, Terplán Zénóról elnevezett programot, aminek csak egyik eleme a fiatal tanársegédek, adjunktusok többletjövedelemhez juttatása.

A kancellár kiemelte, hogy a négy műszaki mellett három humán és társadalomtudományi doktori iskola is működik a Miskolci Egyetemen, és természetesen az itteni fiatal kutatók is szerepelnek a konferencián, ami vasárnap zárul.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat