2024. május 16. Mózes, Botond
Fókuszban a megelőzés: nemzetközi szakemberek tartottak előadást a rákos megbetegedésekről Miskolcon
minap.hu
|
2018. június 28. 15:52
|
frissítve: 2018. július 05. 17:07
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Magyar Rákellenes Liga közös szervezésében jött létre az „(A)mit tehetünk, (a)mit tehetek a rák ellen – Társadalmi és egyéni felelősség” elnevezésű roadshow. A rendezvény miskolci állomására csütörtökön ukrán és szlovák szakemberek is érkeztek, hogy előadást tartsanak a rákos megbetegedések lehetséges kezeléseiről, az onkológiai gondozás eredményeiről.

rakkonferencia4.jpg

A rendezvény fővédnöke  Takács István egyetemi tanár, osztályvezető főorvos, az Orosz Tudományos Akadémia tiszteletbeli tagja volt. Ő maga is tartott előadást, egy sikeres betegség-gyógyításról, a follikuláris limfómákról tájékoztatott a MAB-székházban.

Kihangsúlyozta: minden a korai diagnosztikától függ. – Fontos, hogy az emberek járjanak szűrővizsgálatokra. Ha már diagnosztizálták a betegséget, akkor lényeges, hogy legyen egy korai sebészeti beavatkozás, később pedig onkológiai illetve immunológiai kezelés – nyilatkozta a professzor. Hozzátette: ennek megfelelően lehet sikertörténet az emésztőszervi daganatok és a hematológiai betegségek kezelése.

rakkonferencia.jpg

Andrej Ruszin, az ungvári Nemzeti Egyetem Onkológiai Tanszékének professzora „Onkológiai gondozásunk eredményei” címmel tartott előadást. Többek között arról is szót ejtett, milyen módszerekkel tudja ma az orvostudomány megmenteni az emlőt egy emlőrákos megbetegedésnél. – Manapság nem csak az fontos, hogy megmentsük a pácienst, hanem az is, hogy az életminősége jó legyen. Előadásomban tájékoztatást adok, hogyan jutottunk el odáig, hogy manapság a hormonális, érzékeny tumoroknál 70-75 százalékban meg tudjuk menteni az emlőt – tudatta a professzor.

rakkonferencia2.jpg

Asztalos Ágnes, a B.-A.-Z. megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztályának megyei tisztifőorvosa Borsod-Abaúj-Zemplén megye egészségi állapotáról beszélt. Mint mondta, a daganatos megbetegedések kialakulása jelentős mértékben összefügg az életminőséggel. – Az elsődleges és másodlagos megelőzésnek, tehát a szűrésnek nagyon nagy jelentősége van. Rendkívül fontos, hogy az emberek az okokat, „hibákat” magukban keressék, hiszen az életmóddal már kisgyerekkortól kezdve nagyon sokat lehet egészségünkön javítani – hangsúlyozta a megyei tisztifőorvos. Kiemelte, felnőttkorban is meg lehet alőzni az életmódváltással bizonyos betegségek kialakulását, rosszabbá válását.

rakkonferencia5.jpg

Hozzátette, a táplálkozás, a mozgás, a stresszmentesség, a megfelelő mentális állapot mind hozzájárul ahhoz, hogy elkerüljük az esetleg a környezetünkben lévő daganatot előidéző vegyi anyagok, különböző vírusok veszélyeztető hatásait.

A fenti előadókon kívül a közönség előadást hallgathatott még a nőgyógyászati daganatok műtéti ellátásáról, valamint a hasnyálmirigy és epeúti daganatok sebészi kezeléséről is.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat