2024. május 24. Eszter, Eliza
Gyászba borult Európa
minap.hu/MTI
|
2015. november 14. 09:29
|
frissítve: 2015. november 15. 15:51
Legalább 150 ember életét vesztette a Párizs belvárosában, több helyszínen történt géppisztolyos, robbantásos támadásokban tegnap éjszaka. A terroristák hat helyen csaptak le a francia fővárosban. A legtöbb áldozattal járó mészárlást az egyik párizsi koncertteremnél végezték: ott nagyjából 70 embert öltek meg.

Ami tegnap történt Párizsban és Saint-Denisben az háborús tett, és a háborúval szemben egy országnak a megfelelő döntéseket kell meghoznia" - mondta szombaton a francia köztársasági elnök a védelmi tanács ülését követő rövid televíziós beszédében.

"Egy terrorista hadsereg, az Iszlám Állam által elkövetett tett az ellen, ami mi vagyunk, egy olyan szabad ország ellen, amely az egész világhoz szól" - tette hozzá Francois Hollande. 

merenyletek_parisban_2015_11_hollande.jpg

"Egy külföldről előkészített, megtervezett tett, külföldi segítséggel, amelyet a nyomozásnak kell felderítenie. Teljesen barbár tett" - fogalmazott a francia elnök.

 

A televíziókat a helyszínen tartózkodó szemtanúk tájékoztatják. A hajnali fél kettő után nem sokkal érkezett információk szerint legalább száztizennyolc áldozata van a támadásoknak. A péntek esti órákban a francia-német válogatott labdarúgó-mérkőzés helyszínének közeléből robbanásokat jelentettek, Francois Hollande köztársasági elnököt kimenekítették a helyszínről, és nyomban a belügyminisztériumba indult válságtanácskozásra.

Hatalmas robbanás rázta meg a Franciaország-Németország barátságos meccset

A mérkőzésen tartózkodó emberek pánikba estek és berohantak a játéktérre. Többen  a arról számoltak be, hogy a mérkőzés félidejénél két nagyobb és egy kisebb robbanást, valamint fegyverropogást hallottak. A hírek szerint a robbantásokat két öngyilkos merénylő követte el.

Először a belvárosi X. kerületben, a Le Petit Cambodge nevű étterem környékén dördültek lövések, majd az onnan nem messze található Bataclan nevű koncertterem előtt, később pedig a rue Charonne környékén is. A legfrissebb hírek szerint a koncertteremnél ismeretlenek legalább száz túszt is ejtettek.Úgy tudni, hogy a túszejtőknél robbanószerek is voltak. Szemtanúk szerint a lövöldözők azt megelőzően, hogy tűzet nyitottak a tömegre AK-47-es típusú fegyvereikkel, állítólag legalább tizenöt percen keresztül válogatás nélkül lőttek a tömegbe. A hírek arról is szóltak, hogy a Le Petit Cambodge étteremhez Allah akbar kiáltásokkal érkeztek meg a támadók, így valószínű, hogy iszlamista szélsőségek követhették el a támadásokat, s összehangolt merényletsorozatról van szó.

A francia híradások szerint éjfél után nem sokkal a francia biztonsági erők lerohanták a klubban túszokat ejtő terroristákat, akik információk szerint folyamatosan, egymás után végeztek ki túszokat. A túszul ejtett emberekre állítólag robbanószert erősítettek a fegyveres támadók. A híradások arról szóltak, hogy a terroristák legalább száz tússzal végeztek. A klubbon belül az egyik szemtanú azt osztotta meg a Twitteren, hogy az egyik terrorista azt kiabálta: “ezt Szíriáért kapjátok!” Úgy tudni az ostrom során a Bataclan klubból kitörtek a túszejtők, akiket a fegyveres erők üldözőbe vettek.

parizs_3.jpg

A francia híradások arról szóltak, hogy a terroristák közül három túszejtővel végeztek a francia fegyveres erők a koncertteremben. Vélhetően a koncertteremnél öt támadó rontott rá az emberekre, s vakon lőtték a tömeget a túszejtést megelőzően.

A párizsi polgármester felszólította az embereket, hogy maradjanak otthonaikban és ne menjenek az utcára. Időközben hivatalosan is kijárási tilalmat rendeltek el Párizsban, erre 1944 óta nem volt példa a francia fővárosban.

A hírek szerint Párizs egy másik központi részén, a Louvre közelében is lövöldözéseket is jelentettek. Az Europe 1 francia rádió szerint a belvárosi Les Halles bevásárlóközpont közeléből számoltak be lövöldözésről a Párizsban péntek este elkövetett merényletek sorában. Médiaértesülések szerint hét helyszínen zajlott le támadás Párizsban.

Franciaország rendszeresen kap fenyegetéseket az Iszlám Állam terrorszervezettől, mivel a francia hadsereg aktívan vesz részt Irak és Szíria bombázásában. Egyelőre nem lehet tudni, melyik terrorszervezet felelős a Párizsban történt vérfürdőért. A Iszlám Állam dzsihadista terrorszervezet Franciaország szeptember 11-éjének nevezte a merényletsorozatot.

parizs_4.jpg

Pénteken késő este fél tizenkettő környékén pirosra emelték a terrorkészültséget Franciaországban, később pedig bejelentették az ország teljes területére a rendkívüli állapotot. A francia kormány az éjszaka folyamán válságülést kezdett.

A párizsi támadásokkal kapcsolatban éjfél előtt néhány perccel mondott beszédet Francois Hollande francia köztársasági elnök. Mint mondta, kiderítik, ki áll a támadások mögött.

Paris Attack | Francois Hollande On Paris Attacks

- Példa nélküli támadások zajlottak Franciaországban, mindent megteszünk, hogy kiiktassuk a terroristákat és hogy a lakosságot biztonságba helyezzük. Nem valósulhat meg több támadás, válsághelyzetet hirdetünk, néhány helyszínt lezárunk a fővárosban – hangsúlyozta a francia elnök.

Hollande azt is bejelentette, hogy a francia határt is lezárták, hogy senki ne lépjen be, és ne távozhassanak az ország területéről a terroristák. Hozzátette, a katonaságot is mozgósították a francia főváros körül.

Mindenfelé heverő testekről, vérről és halottakról számoltak be a péntek éjjeli terrortámadások szemtanúi a Le Monde francia napilap internetes oldalának szombat hajnali tudósítása szerint.

parizs_2.jpg

    Egy kisírt szemű nő a Le Petit Cambodge étterem közelében azt mondta, hogy egy barátjával robogóval érkezett a helyszínre, ahol emberek feküdtek a földön, és azt hitte, autóbaleset történt, és egy kocsi rohant bele az étterembe.

"Nem értettem, mi történik. Mindenfelé emberek hevertek" - magyarázta a szemtanú, aki szerint mintegy negyvenen lehettek a földön, és legfeljebb négy-öt ember állt az utcán. Elmondta ugyanakkor, hogy nem látott vért, a tűzoltók pedig nagyon gyorsan megérkeztek, és minden megdöbbentően nyugodtnak tűnt.

Egy másik szemtanú három sorozatlövésről számolt be, és mint mondta, az első nagyon-nagyon hosszú volt.

A Bataclan klubból egy újságíró beszámolóját ismerteti a lap, aki azt mondta, hogy 21.45 körül két-három fegyveres rontott be a létesítménybe, és vaktában kezdtek lövöldözni az emberekre, az egyikük egy kalasnyikovval. Az Eagles of Death Metal koncertjére körülbelül ezren érkeztek a szórakozóhelyre.

"Legalább 10-15 percig tartott. Újratöltöttek. Nem kellett sietniük. Háromszor-négyszer is újratöltöttek" - mondta el a szemtanú, aki beszámolt arról is, hogy a színpad mögötti vészkijáraton tudott kimenekülni, az utcára érve pedig azt látta, hogy rengeteg vérző, meglőtt ember van már kint.

merenyletek_parisban_2015_11_terkep.jpg

Összesen hat helyen támadtak civilekre a merénylők

"Amikor lőni kezdtek, mindenki a földre vetette magát, és egymáson kezdtek átmászni az emberek" - mesélte egy másik szemtanú, aki határozottan három támadóról számolt be, akik találomra lőttek a bent lévő emberekre

 "Gépfegyvereket láttam. Testeken kellett átlépkednem. Vér volt mindenütt, az utcán pedig halottak" - mondta a Le Monde-nak az egyik túlélő.

A lap arról adott hírt, hogy a Bataclanban hajnali egykor ért véget a túszejtés, és a rendőrség az összes környező vendéglátóhelyet kiüríttette. Párizs polgármestere, Anne Hidalgo a helyszínen segíti a mentés megszervezését.

A Le Monde újságírója személyesen látta a lövöldözést La Belle Equipe kávézónál. Arról számolt be, hogy egy érkező autóból szállt ki a merénylő, majd nyitott tüzet a helyre egy nagy kaliberű fegyverből.

"Robbanásokat hallottam. Odamentem az ablakhoz. Láttam, ahogy egy férfi kiszáll, és több sorozatot lead a kávézóra. Kiabálást halottam. Majd a férfi visszaszállt az autóba és elhajtott" - mesélte a környék egyik lakója.

Rendőrségi forrásokra hivatkozva a lap azt írta: a Stade de France közelében egy gyorsétteremben és egy sörözőben robbant bomba, a meccs viszont folytatódott, a végén pedig három kapun terelték ki a nézőket, a negyediktől viszont futva jöttek vissza azok, akik arra indultak.

A portál újságírója arról számolt be, hogy kint a készenléti rendőrség emberei terelték a tömegközlekedés felé az embereket, viszont egy ideig a helyi vasút sem járt, mert gyanús csomagot találtak az állomáson.

A lap emellett azt tudatta, hogy a hatóságok a belvárosban nyolc metróállomást zártak le.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat