2024. augusztus 16. Ábrahám
A honfoglalás korának rajzos felfedezői
Cs. M.
|
2014. november 25. 13:09
|
frissítve: 2014. november 26. 13:16
Vitézek, sólymok, tarsolylemezek, vérszerződés, Emese álma – és még számos történet, szimbólum jelenik meg a honfoglalás korából azokon a rajzokon, amiket a Herman Ottó Múzeum felhívására készítettek iskolások. Az új régészeti tárlat szomszédságában ezeket is láthatja a közönség.

honfoglalo_rajzverseny_24_3.jpg

Fotó: Mocsári László

A múzeum régészeti tárlata egy felfedező kaland a látogató által megválaszolandó kérdésekkel, az elrejtett válaszokkal. Ezt a felfedezést tágították ki és tették még élményszerűbbé a rajzpályázattal.

– Nem általában a honfoglalás koráról kellett rajzolniuk az általános és középiskolás diákoknak, hanem azt kértük, hogy négy monda valamelyikét adják vissza képben, a saját olvasatukban. Mi a Fehérlófiára tettük a hangsúlyt, de sokan választották témának Emese álmát, és visszaköszön Lehel kürtje vagy Botond legendája is – mondta a pályázatról Mlakár Zsófia történész-muzeológus.

Technikában még ennyi megkötés sem volt, mindenki szabadon választhatott, és mivel a 125 munka jó része művészeti képzést is nyújtó iskolából érkezett, nagyon is kihasználták a lehetőséget: a ceruzától az akvarellen és a nyomatokon át a homokfelragasztásos munkákig, sőt a képregényekig terjed a skála.

A múzeum azt szerette volna elérni, hogy a gyerekek ne csak történelemórán foglalkozzanak a honfoglalás korával, más szemszögből közelítve is mélyüljenek el benne, ismerkedjenek meg jobban olyan részletekkel, szimbólumokkal, amelyekre egyébként nincs idő vagy lehetőség. És persze arra inspirálnák a szülőket és gyerekeket, hogy együtt is fedezzék fel a tárlatot – már csak azért is, mert a honfoglalás olyan történet, ami mindig folyatatható. Az ismerkedéshez természetesen nagyszerű alkalmat kínál az Elit alakulat című tárlat is.

honfoglalo_rajzverseny_24_1.jpg

A múzeum tehát nem képzőművészeti versenyt hirdetett, ennek megfelelően állt össze a zsűri is, aminek tagja Vámosi Katalin művészettörténész, Éliás István múzeumpedagógus és Pusztai Tamás régész.

A kiállítás látogatói már láthatják a munkákat, de hogy melyeket találják – korosztályonként – a legjobbaknak, arra csak december 5-én, a hivatalos megnyitón és díjátadón derül fény. Így a régész és a saját látásmódunkat kiegészíthetjük a gyerekekével – sőt, újabb aspektusokkal is. Decemberben ugyanis lesz még olyan játszóház, amin a honfoglalás korának szimbólumai kerülnek fókuszba, illetve a nemezelés és az ötvösművészet eszköztárával újra is lehet alkotni azokat.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat