2024. október 06. Brúnó, Renáta
Hőség: a mentők is több riasztást kapnak!
Répássy Olívia
|
2017. augusztus 03. 11:24
|
frissítve: 2017. augusztus 05. 17:18
Több lett a mentősök munkája is Miskolcon és a megyében a hőség miatt. Üveges Csaba, az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) regionális kommunikációs munkatársa arról is tájékoztatta portálunkat, hogyan segíthetünk, ha valaki előttünk lesz rosszul.

mentoseleszt.jpg

Hőségriasztással kezdődött az augusztus, a mentőket is jóval több helyre hívták ki, mint máskor, egy-egy  átlagos napon. – Az arányokat tekintve a megyében körülbelül nyolc-tíz százalékkal nőtt meg a riasztásszámunk, ami azonban így is kevesebb, mint az országos átlag - nyilatkozta Üveges Csaba. Véleménye szerint ez bizonyára annak köszönhető, hogy a lakosok már tájékozottabbak, mint az elmúlt években, betartják azokat a tanácsokat, amelyeket az egészségügyi dolgozók ajánlanak nekik. – Főként olyan esetekhez hívják ki a kollégákat, amikor a beteg nehéz légzéssel küzd, vagy szív eredetű mellkasi fájdalomról panaszkodik. A hőség miatt különös figyelmet kell szentelnünk a krónikus betegségben szenvedőknek. A nyári időszakban megnő a rovarcsípésre és a virágporra allergiások száma is. Ezeknél az eseteknél tapasztalható emelkedés – összegezte a szakember.

Kérdésünkre - mit tehetünk, ha esetleg éppen előttünk lesz rosszul valaki az utcán - elmondta, néha azonnali reakcióra van szükség.

– Először meg kell állapítanunk, eszméleténél van-e az illető. Beszéljünk hozzá, esetleg rázzuk meg a vállait, és ha nem reagál, akkor már azt próbáljuk megtudni, egyáltalán él-e még? Ezt az úgynevezett hármas érzékeléssel történő vizsgálattal tesszük – magyarázta Üveges Csaba. – Arcunkat minél közelebb helyezzük a beteg arcához úgy, hogy tekintetünkkel a mellkasa felé fordulunk. Ha lélegzik, akkor hallani fogjuk a szuszogását, esetleg a  bőrünkön észleljük az orrán kiáramló levegőt, vagy látjuk, ahogy emelkedik a mellkasa. Ha a három dolog közül bármelyiket észrevesszük, azonnal hívjuk a mentőket. A pontos helyszín után érdemes számukra megadni a telefonszámunkat is, hiszen a vonal megszakadása esetén így tudnak minket visszahívni. Mint elhangzott, fontos, hogy folyamatosan tartsuk a kapcsolatot a mentésirányítóval, s utasításai segítségével el tudjuk kezdeni az elsősegély nyújtását.

A légzés elmaradása esetén laikusként is lehet úgynevezett mellkaskompressziót alkalmaznunk, míg ki nem érnek a szakemberek vagy a beteg életjelet nem ad. Tenyereinket kulcsoljuk össze, alsó tenyerünket helyezzük a mellkas középvonalába, a szegycsont alsó harmadára. A mellkast kb. keresztmetszetének egyharmadáig (felnőtt férfi esetében kb. 4-5 cm) nyomjuk le, percenként minimum 100-as frekvenciával. Egyszerre 30 lenyomást végezzünk. Ha a beteg eszméleténél van, akkor a legfontosabb, hogy árnyékban fektessük le a hátára, és oldjuk meg ruházatát a mellkasán. Innia és ennie csak akkor szabad, ha szédülés nélkül fel tud ülni, hogy fekvő helyzetében félre ne nyeljen.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat