2024. május 17. Paszkál
Hőségriadó, biztonságban – ezekre figyeljünk a kánikula idején
Méder Noémi
|
2017. augusztus 03. 12:17
|
frissítve: 2017. augusztus 06. 17:36
A kánikula sem mindig ad felmentést napi teendőink elvégzése alól – bizony, ha úgy adódik, a legnagyobb melegben is útnak kell indulnunk. Mit tegyünk, mire készüljünk ilyenkor, s főleg: mit vigyünk magunkkal, ami segíthet átvészelni a hőséget? Erről kérdeztük a szakembert.

husito_patikaszerek_170803_vcs_05.jpg

– A megelőzés a legfontosabb – mondta el Kódor Éva gyógyszertári szakasszisztens. – A folyamatos folyadékbevitel elengedhetetlen, azonban ezzel is vigyázni kell, hiszen testsúlyunkhoz arányosan mért mennyiséget szabad csak meginnunk. Egy negyven kilós embernek nyilvánvalóan nem szükséges öt liter vizet meginnia. Kerüljük a szénsavas és nagyon cukros italokat, mindig tartsunk magunknál vizet, bárhová is indulunk a nyári melegben. – Ha valaki alkoholt fogyaszt, ügyelnie kell a folyadékpótlásra. Ha vízparton vagyunk vagy medence közelében, bármennyire is hívogató a hűs víz, ittas állapotban ne menjünk bele, mert könnyen baleset történhet.

parakapu_vizosztas_170801ml_6.jpg

Az UV-B sugárzásra is ügyelni kell, naptej használata még akkor is erősen ajánlott, ha nem a strandra megyünk, hanem csak a városba indulunk el. Ha pedig megtörténik a baj, mindenképpen használjunk leégés utáni készítményeket; ezek hűsítik és gyógyítják a sérült bőrfelületet. Nem árt, ha rovarcsípés elleni készítményt is tartunk magunknál, ezen kívül pedig valamilyen antihisztamint, kalciumot arra az esetre, ha allergiás reakciót váltana ki egy csípés.

husito_patikaszerek_170803_vcs_08.jpg

Fotó: Végh Csaba

Napszúrás ellen kalappal is lehet védekezni, a tarkónkra, homlokunkra vagy a csuklónkra helyezett hideg vizes zsebkendő vagy törölköző is segít a túlhevülés megelőzésében.

husito_patikaszerek_170803_vcs_12.jpg

A városban kihelyezett vízosztó pontok ezekben nagy segítségünkre lehetnek, a párakapuk szintén. Lázcsillapítót viszont ajánlott magunknál tartani, ha mégis bekövetkezne a napszúrás.

parakapu_2.jpg

Ha légkondicionált helyiségben kívánunk hűsölni, ügyeljünk rá, hogy ne legyen túl alacsony a hőmérséklet, és ne is üljünk közvetlenül alá, hiszen az ízületekre igencsak káros hatással van. – 22 foknál ne állítsuk hidegebbre a készüléket, hiszen az ennél alacsonyabb hőmérséklet nem egészséges, főleg ha belegondolunk, hogy milyen következményekkel járhat, ha a benti 17 fokból kimegyünk a 35-40 fokba. A hirtelen hőmérsékletváltozás nem tesz jót szervezetünknek – emelte ki Kódor Éva. A szellőztetést az ablak kinyitásával is meg lehet oldani, rendkívül fontos a levegő cserélődése a zárt térségekben.

legkondi.jpg

johnsonandscott.net

Főként az idős embereknél fontos az elővigyázatosság; náluk ajánlott, hogy ne a legforróbb időpontban vágjanak neki az útnak, inkább a reggeli órákban érdemes elindulniuk. Fontos, hogy hűvös szobában legyenek, és folyamatosan vigyenek be folyadékot. A gyógyszertári szakasszisztens arra is felhívta a figyelmet, hogy ha valaki szív- és érrendszeri problémákkal küzd, rendesen szedje a felírt gyógyszereit. Különböző gyógynövénytartalmú készítmények, például vadgesztenyét tartalmazó kenőcsök jók a visszeres problémákra, a melegben fokozottan kell figyelni az erek tágulására, ezért ajánlatos ilyeneket használni.

visszer.jpg

Az is fontos, hogy könnyű, lenge, kényelmes anyagú ruhákat viseljünk; ha száraz a levegő, és égető a napsütés, érdemes úgy védenünk bőrünket, hogy nagyon vékony hosszú ujjú felsőrészt viselünk, esetleg hosszú, lenge ruhát. Hosszabb utazásra érdemes fertőtlenítő és frissítő, nedves törlőkendőt is csomagolni, valamint napozás utáni készítményt.

husito_patikaszerek_170803_vcs_06.jpg

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat