Digitális tábla, digitális napló, digitális tananyagok – évekkel ezelőtt nagy lendülettel terjedtek el a különböző informatikai eszközök a közoktatásban is, azonban – mint Veres Pál, a konferenciának otthont adó Földes Ferenc Gimnázium igazgatója is rámutatott – ezek mindennapi, széleskörű használata egyelőre még várat magára.
Veres Pál azonban kiemelte: jelentős előrelépéseket tett Miskolc is e téren, az önkormányzat ugyanis nagy energiákat fektet abba, hogy minél inkább teret nyerjen a digitális technológia – utalt a gimnáziumi igazgató a Digitális Közösség Miskolc programra, mely elmondása szerint is „egyedülálló módon segített bekapcsolni a várost a digitális vérkeringésbe”.
– Miskolcnak minden eszközt meg kell ragadnia, hogy sikeres legyen – ezt már Kiss Gábor hangsúlyozta köszöntőjében. Az alpolgármester hozzátette: a magyar nagyvárosok versenyében Miskolc csak úgy lehet sikeres, ha az oktatásban és a legkorszerűbb technológiák alkalmazásában is élen jár. Ezt a törekvést pedig nagymértékben segítette a komplex célkitűzésekkel megvalósított Digitális Közösség program. Kiss Gábor külön is kiemelte, hogy mintegy 3500 laptop került oktatási intézményekhez, és különböző programokkal a tehetséggondozást, valamint a hátrányos helyzetű gyerekek felzárkózását is segítették, segítik a programhoz csatlakozott intézmények.
Miskolc alpolgármestere megragadta az alkalmat, és méltatta a Földesben évek óta nagy sikerrel futó digitális középiskola programot is, ami véleménye szerint egy igazi „nóvum”, egy „mintaértékű kezdeményezés”. Mint ismert, a digitális középiskola a felnőttképzés egyik sajátos, országosan is egyedülálló formája, ami nem csupán eredményes, hanem emellett igen népszerű is. Köszönhetően többek között annak, hogy itt az iskola „megy” a diákhoz, így munka mellett is eredményesen tanulhatnak a diákok.
Kiss Gábor köszöntőjét végül azzal zárta, hogy manapság a képzett szakemberek megléte a leginkább meghatározó egy-egy cég letelepülésénél. Így az informatika minél szélesebb körben történő alkalmazása révén a tanulók eredményesebbek, Miskolc pedig még sikeresebb lehet.
Balla László, a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság megyei szervezetének elnöke hangsúlyozta: évek óta kiemelt célként kezelik az informatika támogatását, terjesztését. Hozzátette, mottójuk is erre predesztinálja őket, hiszen a múlt értékeinek megőrzése mellett alkalmazkodnak a jelenhez, és befolyással kívánnak bírni a jövőre is. Ennek megfelelően figyelnek ma már az informatikai alkalmazásokra is.
A bevezető gondolatokat követően többek között Péterné Czakó Edit, az Innocenter Nonprofit Kft. oktatási igazgatója beszélt a digitálistananyag-fejlesztés aktuális trendjeiről, majd Veres Pál mutatta be a digitális középiskola eredményeit.