2024. május 01. Fülöp, Jakab
Ismeri a cicabetűt? – Szignók, amik nemcsak egyediek, hanem különlegesek is
femina.hu
|
2019. január 13. 09:05
|
frissítve: 2019. január 14. 14:18
Szignóink egyediek, legalább olyan sokfélék, mint maguk az emberek: valaki gyöngybetűket használ, valaki nem gondolja túl, de azért törekszik az olvashatóságra, míg mások krikszkrakszokat firkantanak a nevük helyére. Mikor aláírást kértek egy perui férfitól a rendőrségen: alig hittek a szemüknek, amikor megkapták.

alairas_cicabetu_peru.jpg

Juan Carlos Varillas Bazán egyedülálló figura a maga nemében. A 31 éves perui férfi a helyi rendőrségen szerzett hírnevet magának, amikor egy júliusi napon öt másik férfival együtt illegális fegyverbirtoklás vádjával őrizetbe vették. A rend őrei először azt hitték, Bazán csak trollkodott velük, ám, amikor összehasonlították az aláírást a személyigazolványos szignóval, teljesen ledöbbentek: név helyett ugyanis egy kiscicát találtak az aláírás fülnél.

Miután sikerült abbahagyniuk a nevetést, a kapitányság egyik dolgozója lefényképezte, majd feltöltötte a rendőrség Facebook-oldalára az autogramról készült fotót. Nem kellett hozzá sok idő, hogy a média is szimatot fogjon, majd riporterek egész serege rohamozza meg Bazánt, hiszen érthető módon mindenki tudni akarta: miért pont egy kiscica?

Mint kiderült, Bazán 16 éves korában kapott egy kismacskát, ami nagyon a szívéhez nőtt, ezért méltó megemlékezésnek gondolta, ha neve helyett a cicáról készült rajzot használja kézjegyként. Bár elmondása szerint a hivatalokban többször figyelmeztették, hogy változtassa meg szignóját, mielőtt nagyobb baja származna ebből a későbbiekben, ő nem tágított elképzelése mellől.

A férfit egyébként azóta kiengedték, mivel ő csak a gyanúsítottak sofőrje volt, és az egész fegyverbirtoklásról fogalma sem volt. Ellenben beperelte a rendőrséget, amiért a beleegyezése nélkül nyilvánosságra hozták az aláírását.

alairas_pillango_szigno.jpg

John Castagno, 89 éves amerikai képzőművész az aláírások szakértőjeként mostanáig 17 könyvet írt, melyekben egyebek mellett kategorizálta a történelem legérdekesebb szignóit. Első kötetéhez több mint tízezer szimbólumot és mintát sikerült összegyűjtenie, vagyis nem Bazán az egyetlen, aki izgalmasabb módját választotta személyiségének kifejezéséhez. 

Közülük talán James McNeill Whistler büszkélkedhet a legfigyelemreméltóbb szignatúrával. A képzőművész a 19. század második felének Amerikájában, az úgynevezett aranyozott korban tevékenykedett. Nehéz idők jártak akkoriban, a kapitalizmus elterjedésével ugyanis az alkotók többször megtapasztalhatták, hogy azok az eszmék, melyek egykor nemzetté tették Amerikát, lassan a feledés homályába vesznek. Hogy pontosan miért, nem tudni, de akkoriban Whistler a fentebb látható pillangómintákat használta szimpla aláírás helyett.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat