2024. május 18. Erik, Alexandra
Klímatisztítás a legionella ellen
Miskolc TV
|
2015. március 17. 10:14
|
frissítve: 2015. március 18. 10:48
A tavasz közeledtével sokak számára természetes a gépkocsik belső takarítása és a klímatisztítás. Erre egész évben gondot kellene fordítani, hiszen a klímaberendezésben és az utastér felületein számos kórokozó telepedhet meg. Akár kétoldali tüdőgyulladást, egy legyengült szervezetnél halált is okozhat.
Nem

A klímaberendezések tisztítása néhány egyszerű mozdulatot ígényel, a lemezes hőcserélőket, kell be fújni egy kis vegyszeres anyaggal. Ezt évente legalább egyszer el kellene végezni minden egyes klímaberendezésen. Egy szakember néhány perc alatt elvégzi a légkondicionáló tisztítását, aminek díja 6-8 ezer forint.  

"A legtöbb gyártó előírja és követeli, a garancia feltétele a legalább évi kétszeri karbantartás, és hogyha ezek elmaradnak, és a jótállási jegybe nincsenek bepecsételve, akkor megszűnik a garancia." - mondja Kiss József a Borsod Klíma Bt. műszaki vezetője.

A gépkocsik klímaberendezését is tisztítani kell. Autósboltokban kapható ehhez folyadék, ám érdemesebb szakemberhez fordulni.

"Évente egyszer szoktam ide járni körülbelül, nem ez az első autóm, amiben klíma van, a régebbin is volt takarítva."  -  nyilatkozta Rohács Zoltán

Egy autó levegőszűrőjét mutatja Porteleki Péter klímaszerelő - "Amit látunk benne, az amit beszív a külső környezetből az autó. Falevelek, por, pollenek meg ilyesmi." - összegezte a látottakat.

Itt a gomba és a baktériumok is megtelepednek, tehát ha nincs takarítva, ezt a szennyezett levegőt fújja vissza az autó az utastérbe. A 70-es években fedezték fel azt a baktériumot, ami  egy amerikai veterán találkozó után sokakat megbetegített. Kiderült, a légiósok a konferenciateremben lévő koszos klímaberendezés miatt megfertőződtek és néhányan meg is haltak. A baktériumot legionellának nevezték el, leggyakrabban a légkondícionáló berendezésekben telepszik meg.

klima_rtg.jpg

Dr. Csánky Eszter a MISEK Tüdőgyógyászat osztályvezető főorvosa elmondta:  "A kórokozók megtelepedhetnek olyan csővezetékekben, amiket régen nem használtak és amikor kinyitják a csapot akkor is a levegőbe kerülhetnek ilyen kórokozók. Ezek belejutva a légutakba és a tüdő állományába, egyrészt felső légúti megbetegedést, másrészt hörghurutot, valamint tüdőgyulladást okozhatnak."

A legionella okozta tüdőgyulladás a leggyakrabban kórházi kezelést igényel. A gyógyulás erős szervezetnél 100%-os, ám hosszan tartó antibiotikum kúra szükséges minden esetben.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat