2024. május 20. Bernát, Felícia
Könnyebb és boldogabb jövő – ebben a városban
minap.hu
|
2014. szeptember 22. 21:41
|
frissítve: 2014. szeptember 24. 12:44
A fiatalok számára a legfontosabb, hogy legyen munkájuk, lehetőségük az otthonteremtésre, és találják meg közösségüket. És természetesen az is, hogy lássák: a döntéshozók folyamatosan figyelnek érdekeikre. Ez is kiderült azon a hétfő esti fórumon, amit az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség Miskolc Városi Szervezete rendezett a fiatalok helyzetéről.

kdnp_140922_vcs_05.jpg

Fotó: Végh Cs.

Mit tett a kormányzat a fiatalokért? És mit tett értük a város? Eköré a két alapkérdés köré szerveződött az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség (IKSZ) Miskolc Városi Szervezetének beszélgetős estje – Kriza Ákos polgármestert és Hollik Istvánt, az IKSZ Országos elnökét ifj. Váraljai Zoltán, az IKSZ városi elnöke kérdezte.

 

Az első „városi téma” az oktatás volt, hiszen helyi erők is megmozdultak azért, hogy legyen az Andrássyban Bosch-osztály, hogy a Miskolci Egyetemen a Bosch-tanszék után elinduljon a Bosch Lean Akadémia is, hogy a Mol is tanszéket indítson itt, és a Nemak Győr Kft. is sok millió forintot biztosítson a miskolci duális képzésre.

 

– A cégek ezáltal megkapják a számukra szükséges szakképzett munkaerőt. Az Andrássyban jelenleg 3 évfolyamon 61 gépbeállító és 62 gépészeti diák tanul. A Bosch-tól eddig nagyon pozitív visszajelzéseket kaptunk. Mindez azért fontos, mert a fiatalokat szinte egyenes út vezeti munkahelyükhöz, a jól képzett munkaerő megléte pedig segíti a cégek itteni fejlesztéseit, itt maradásukat – beszélt a gyakorlat elvi hátteréről a polgármester.

A legjobbak itthon tartása a célja az Otthonunk, Miskolc elnevezésű gyakornoki programnak. Ennek keretében eddig 18 miskolci egyetemista talált állást a polgármesteri hivatalban, illetve a városi cégeknél, és jelenleg is 6 gyakornok él ezzel a lehetőséggel. Kriza Ákos elmondta, már dolgoznak a program bővítésén, de a részletekről egyelőre nem beszélt.

 

kdnp_140922_vcs_04.jpg

 

Szó volt a Digitális Közösség programon belül átadott laptopokról, és a program további elemeiről is – amelyek életmódbeli sajátosságaik miatt szintén nagymértékben segítik, hogy a fiatalok komfortosan, valóban otthon érezzék magukat Miskolcon – hogy egy könnyebb és boldogabb jövőt építhessenek ebben a városban.

Hollik István azzal kezdte, a kormányzati ifjúságpolitika a korábbi időszak baráti pénzosztása helyett egészen új alapokra helyeződött. Önmagában az is fontos, hogy partnerként tekintenek rájuk, ennek keretében felmérték a problémákat, és igyekeznek azokra kormányzati választ adni.

– Egyik legfontosabb probléma a fiatalok munkanélkülisége – annak ellenére, hogy például Spanyolországban, Portugáliában sokkal rosszabbak a számok, és ott érdeklődnek a magyar megoldások iránt – mondta az IKSZ országos elnöke. – Emellett fontos a kiszámíthatóság, probléma a megszólítottság és a közösség hiánya is – sorolta.

A megoldás érdekében eddig megtett lépések között említette a Munkahelyvédelmi Akciótervet, az első munkahely garanciaprogramot, a gyed extrát, a rezidensprogramot, az Új Nemzedék Programot és a kontaktpontokat is.

Kiemelte, nagyon fontos, hogy a kormányzati figyelem és lépések mellett helyben is megtapasztalják a fiatalok a törődést. Mivel úgy látják, Miskolc ilyen város, az IKSZ helyi és országos szervezete tiszteletbeli tagjává fogadta Kriza Ákos polgármestert.

 

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat