2024. május 23. Dezső
Könyvhét Miskolcon – Az irodalmi hősök köztünk élnek
Kujan István
|
2018. május 30. 20:55
|
frissítve: 2018. június 01. 17:37
Irodalmi terasz, harmincnál is több szerző, színpadi műsorok, köztünk élő irodalmi hősök – és természetesen a nemzetközi és magyar irodalom legújabb remekei várják az olvasás szerelmeseit június 6-9. között a könyvtérré alakuló Erzsébet téren, a miskolci 89. Ünnepi Könyvhét és 17. Gyermekkönyvnapok alkalmával. A részletekről szerdán, sajtótájékoztatón számoltak be a szervezők. Mutatjuk a részletes programot is!

konyvhet_sajtaj_180530_ja_7.jpg

Mások mellett Ludas Matyival és libájával is találkozhatnak az olvasók az idei Ünnepi Könyvhéten. Június 6-tól ismét benépesül az Erzsébet tér köztünk élő irodalmi hősökkel, írókkal, költőkkel és könyvbarátokkal. Számos könyvújdonságot is lehet majd vásárolni, kinyit az Irodalmi terasz, lesznek dedikálások, beszélgetések, és ismeretterjesztő előadások is.

Miskolcon a programot a város közösen rendezi a II. Rákóczi Ferenc Megyei és Városi Könyvtárral. Pataki Anett, a Polgármesteri Hivatal Humánszolgáltatási Osztályának vezetője a szerdai sajtótájékoztató alkalmával úgy fogalmazott: közös cél a könyv, az olvasás és a kultúra népszerűsítése.

– A programoknak a fő vezérfonala is ezért a könyv, a könyvtár és Miskolc város irodalmi és kulturális értékei mentén bontakozik ki. A könyvtár értékközvetítő szerepét igyekszünk megbecsülni – hangoztatta, hozzátéve: a város javítja a működés feltételeit, hogy a közösségi programoknak, előadásoknak, gyermekrendezvényeknek, rendhagyó irodalomóráknak vonzó helyszínei legyenek és maradjanak.

Az osztályvezető elmondta, a könyvtárak fejlesztése kisugárzik a szűkebb-tágabb környezetükre. A könyvhétnek is megvan a maga kisugárzása, szerepe a város kulturális életében. A rendezvény segítésével a cél nemcsak az, hogy a gyermekek kedvet kapjanak az olvasáshoz, hanem még inkább az, hogy olvasók tájékozott felnőtté váljanak. Olyanokká, akik saját és közösségi életükben egyaránt érzékenyek a minőségre, a minőségi kultúrára.

konyvhet_sajtaj_180530_ja_2.jpg

Az ünnepi könyvhéten, az Erzsébet téren helyi írókkal, könyvekkel és különleges előadásokkal találkozhatnak az érdeklődők, és a szervezők számos meglepetéssel is készülnek a június 6-ai megnyitóra. Ezekről Prokai Margit, a II. Rákóczi Ferenc Megyei és Városi Könyvtár igazgatója tájékoztatta a sajtó képviselőit.

Kiss Anna Kossuth-díjas költővel nyit a miskolci program

Prokai Margit emlékeztetett: Miskolc életében különleges helyet foglal el az ünnepi könyvhét – hiszen Miskolcnak is fontos helye van a könyvhét történetében. 1927-ben, Miskolcon, a kamara, a közgyűjtemények, a könyvtár, majd a Miskolci Akadémiai Bizottság Erzsébet téri székházában tette azt a javaslatot Supka Géza író, művelődéstörténész, hogy szabadtéri könyvünnepet szervezzenek Magyarország minden kisebb és nagyobb településén. Napjainkban Miskolc az első város, ahol kezdetét veszi a könyvünnep – egy nappal hamarabb, mint máshol.

Június 6-án, szerdán délután 4 órakor Kiss Anna Kossuth-díjas költő, a Nemzet Művésze nyitja meg az ünnepi könyvhét miskolci programsorozatát. Köszöntőt Kiss János, Miskolc alpolgármestere mond.

Miskolcon hagyományosan az Erzsébet tér válik könyvtérré. Itt a könyvek mellett színpadi produkciók, játékok, különböző élmények várják az érdeklődőket. Rögtön a nyitónapon, Az irodalmi hősök köztünk élnek! mottó jegyében, jelmezesek segítségével valóban találkozhatunk regények és mesék szereplőivel, akik többféle módon is játékra hívják majd a közönséget.

konyvhet_sajtaj_180530_ja_6.jpg

Találkozás a szerzőkkel

A tér egyik sarkában idén is kinyit az Irodalmi terasz, ahol kényelmesen dedikálhatnak, beszélgethetnek egymással a szerzők – és az olvasók, akár hosszabb ideig is. Nagyon fontosnak tartjuk a helyi alkotók meghívását – hangoztatta Prokai Margit –, ugyanakkor olyan írókat is várnak a térre, akiket, a remények szerint, ugyancsak nagyon sok miskolci lát örömmel. A harmincnál is több szerző közül csak néhány név (időrendben): Fecske Csaba, Csorba Piroska, Vitkolczi Ildikó, Lőrinc L. László, Száraz Miklós György, Kiss Ottó, Mörk Leonóra, a Történelmiregény-írók társaságának tagjai…

A szépírók mellett itt lesznek a miskolci világjárók: Nagy Bendegúz és Bielek Elemér, hangsúlyt kap a testi és lelki egészség, például Sári Edina „pauzakönyvei” és Mihalec Gábor Házasság 2.0 című könyvének bemutatója révén, vagy a történelem a Szent Korona amerikai kalandját (Glant Tibor) és a Felvidék Trianon utáni történetét (Popély Gyula) feldolgozó könyvek által.

A tartalmas időtöltésben fontos szerepe van a színpadnak

A folyamatos műsorban a város fiatal, iskolás tehetségei éppúgy fellépnek, mint ismert művészek – itt lesz például a Fazekas és az Avastetői általános iskola éppúgy, mint a Fényi Gyula és a Zrínyi Ilona Gimnázium, az Egressy–Erkel Zeneiskola együttesei, a Csodamalom és a Kalamajka Bábszínház, a Twist Olivér Kórus, a Szinvavölgyi Néptáncműhely, a Mintha Zenekar, az Akvarell Szécsi Vikivel és Vihula Mihajlóval.

konyvhet_sajtaj_180530_ja_8.jpg

Fotó: Juhász Ákos

A szerdai nyitó- és a péntek esti nagykoncerten a Kaláka együttest, illetve Dinnyés Józsefet hallhatjuk – mindketten a Bartók Plusz Operafesztivál támogatásával jönnek Miskolcra. Egyiküket sem kell bemutatni – de hozzáfűzni annyit érdemes: a Kaláka a programsorozatot megnyitó költő, Kiss Anna számos versét megzenésítette, és természetesen el is játssza. Dinnyés József pedig új, Dallamos közérzetem című lemezét mutatja be Miskolcon.

A Mátyás-emlékév alkalmából kinyitnak egy „óriás Corvinát”, aminek segítségével lefotóztathatjuk magunkat Mátyásként, Beatrixként, esetleg udvari bolondként… Lesz ügyeskedés, könyvkészítés a kézműves sátorban. Csütörtökön belvárosnéző sétára indulhatnak az érdeklődők az Észak-Keleti Átjáró Egyesület vezetésével. És a péntek az a nap, amikor Egyszer lesz Miskolcon kutyavásár! Ezáltal összekapcsolják azt a hagyományt, hogy segítő szervezeteket hívnak meg a térre – és a Mátyás-évet. Délelőtt a MÁSA, a Miskolci Állatsegítő Alapítvány kedvencei és tanácsadói, délután a Baráthegyi Vakvezető és Segítő Kutya Iskola Alapítvány kiképzett segítőkutyái, valamint a vakok és gyengénlátók megyei egyesületének tagjai lesznek vendégeink, és eljön Magos Judit, a Demény-könyvek szerzője is.

A részletes programot ITT találja, arról pedig ITT tudhat meg többet, hogy melyik szerzővel hol és mikor találkozhatunk.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat