2024. szeptember 07. Regina
Rejtélyes "űrszemét" közeledik a Föld felé
gizmodo.com
|
2015. október 26. 11:09
|
frissítve: 2015. október 27. 12:43
Rengeteg űrszemét kering a Föld körül, mégis a csillagászok különös figyelemmel kísérnek egy hamarosan becsapódó törmeléket. Kíváncsiak, hogy valójában mi is az a WT1190F névre keresztelt közeledő tárgy.

Egy nagy törmelékdarab kering a Föld körül, még a Holdon is túl, a csillagászok számításai alapján azonban november 13-án megtörténik a hazatérés, az anyag belép a Föld légkörébe. A WT1190F objektum egy-két méter hosszú és valószínűleg üreges szerkezetű, de ezen kívül a csillagászoknak fogalmuk sincs, hogy valójában mi is közeledik bolygónk felé.

Az út vége

Az út vége, 

Az anyag legnagyobb része, sőt, talán az egész elég, mire eléri a Földet. Az esetlegesen fennmaradó darabok Srí Lankától délre, az Indiai-óceánba csapódnak majd. Az esemény gyakorlatilag érdektelen a Föld életében, de a csillagászok mindig is az objektumon tartották fél szemüket.

A közéspő pont a lényeg

A középső pont a lényeg.

A WT1190F légkörbe való belépése jó lehetőség a tudósoknak arra, hogy tanulmányozzák, hogyan kerül kölcsönhatásba az ismeretlen tárgy a légkörrel. A csillagászok emellett lehetőséget kapnak, hogy teszteljék azt a hálózatot, amit akkor léptetnének életbe, ha egy veszélyesebb objektum közelítene a Föld felé.

Bár sok ezer darab űrszemét kering nem messze a Földtől - műholdas törmelékek, régi burkolatok – a tudósok már csak körülbelül 20 objektumot követnek figyelemmel. A WT1190F különlegességét azonban keringésének távolsága adja. Az elliptikus pályája ugyanis kétszer olyan messze van tőlünk, mint a Föld - Hold távolsága.  

A Harvard asztrofizikusa, Jonathan McDowell úgy nyilatkozott, lehet, hogy az űrtörténelem egy régen elveszett darabja jön kísérteni minket, talán egy régi rakéta töredék közeledik az Apollo-korszakból.

 

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat