2024. július 17. Endre, Elek
Kósa Lajos: újra kell fogalmazni Tiszaújvárost
Kégl Ildikó
|
2014. október 07. 11:36
|
frissítve: 2014. október 07. 14:37
„Ne forduljanak el a gyökereiktől, csak fogalmazzák újra Tiszaújvárost”- ajánlotta Kósa Lajos, a Fidesz ügyvezető alelnöke, Debrecen polgármestere a helyi lakosságnak hétfőn este a zsúfolásig megtelt Derkovits Kulturális Központban. A népszerű politikus arra hívta fel a figyelmet, hogy egy gazdaság életképtelen, ha annak szerkezete úgy épül fel, hogy teljességgel hiányoznak a kis-és középvállalatok- mutatott rá Tiszaújváros sajátos nagyipar-túlsúlyú helyzetére. Az alelnök ugyanakkor nagy lehetőséget lát abban, hogy a tiszaújvárosiak magas hozzáadott értékű ipari szolgáltatásokkal előrukkolva, bekapcsolódjanak a nagy vegyipari cégek munkájába.

kosa.jpg

„Önöknek hatalmas lehetőségeik vannak, hiszen komolyi ipari kultúrával rendelkeznek” - eképp szólította meg a helybélieket Kósa Lajos azon a hétfő esti nyílt ülésen, amelyet Tiszaújváros Tanácsadó Testülete szervezett a lakosságnak. A Fidesz ügyvezető alelnöke rámutatott arra az anomáliára, miszerint Tiszaújvárosnak - a helyi iparűzési adóból - pénze van, ugyanakkor semmiféle elképzelése nincsen a helyi szocialista vezetésnek arra vonatkozóan, hogyan lehetne prosperálóvá tenni a kisvárost. A fórumon Csikász Gábor, Tiszaújváros Tanácsadó Testületének egyik tagja arról számolt be, hogy az elmúlt négy esztendőben a település mindösszesen 32 millió forintot pályázott meg, ami véleménye szerint arra utal, hogy nincsenek fejlesztési ötletei a kisváros vezetőinek.

kosa1.jpg

Mint mondta, két fejlesztési irány van a szocialista fejekben Tiszaújvárosban, ez pedig nem más, mint a „térkő meg a pad.” Csikász Gábor ennek okán úgy értékelte a helyzetet, nem is csoda, hogy az aktív népesség egyre inkább elvándorol, az elmúlt időszakban az alig 16. 000 főt számláló iparvárost csaknem kétezren hagyták el- figyelmeztetett. Kósa Lajos drámainak nevezte mindezt, s érthetetlennek tartja, Tiszaújváros MSZP-s vezetése miért nem mozdítja a kisujját sem pályázati források bevonására, amivel élhetőbbé és vonzóbbá tenné a meglehetősen leamortizált, szürke iparvárosi hangulatot árasztó települést. Debrecen polgármestere egyedinek nevezte ezt a fajta passzivitást, miképp mondta, a legapróbb falvak is tele vannak településfejlesztési ötletekkel. 

„A demokráciában Önök választják a település vezetőségét” - szólította meg a közönséget az alelnök utalva arra, hogy a helyhatósági választásokon a tiszaújvárosiak kezében lesz a döntés, tudnak-e azonosulni a jelenlegi baloldali vezetőkkel, vagy leváltják azokat. Ezzel összefüggésben emlékeztetett a Fidesz-KDNP azon gazdaságfejlesztési programjára, melynek értelmében az uniós források mintegy hatvan százalékát, több mint háromezerötszáz milliárd forintot fordítanak a kis-és középvállalatok fejlesztésére a következő ciklusban.  „Ne forduljanak el a gyökereiktől, csak fogalmazzák újra Tiszaújvárost” - mondta, s egyszersmind azt is világossá tette, hogy a településfejlesztési politikát a következő négy esztendőben a regnáló kormány, a Fidesz- KDNP fogja meghatározni. „Működjenek együtt velünk” – ajánlotta az alelnök a helyi polgároknak.

kosa3.jpg

A népszerű politikus ezúttal sem rejtette véka alá véleményét, miszerint „minden településnek olyan vezetése van, aminőt megérdemel”- citálta kissé átszabva, s a helyi viszonyokra lefordítva Széchenyi gondolatait.  Kósa ezt követően párhuzamba állította Tiszaújvárost és Kiskunhalast, mondván, hogy mindkét település a szocialista nagyiparnak köszönheti kialakulását és identitását. Kiskunhalast értékelve ugyanakkor megjegyezte, hogy a település vezetőségének jövőképe van, s mindent megtesznek a város felvirágoztatásért.

„Menjenek és nézzék meg a mai Kiskunhalast - ajánlotta az egybegyűlteknek az alelnök, úgy folytatva, hogy a dél-alföldi település - ékes példája az újjászületésnek, az összefogásnak. Tiszaújvárosban is vannak lehetőségek” - mondta végezetül Kósa Lajos, aki a város prosperálását úgy tudja elképzelni, hogy olyan helyi értékekre alapuló kis-és középvállalkozások alakulnak, amelyek sikeresen együttműködnek a vegyiparral.  Efféle recepteket adott arra vonatkozóan, hogy Tiszaújvárosban ne a „lassan elhaló, szocialista nagyipar romjait lássa az ember. Kár lenne érte”- foglalta össze a jobboldali politikus. 

kosa2.jpg

Cziberéné Bencze Magdolna, a Fidesz-KDNP polgármester-jelöltje a szocialista passzivitás ellenpontjaként a „Lendület Programot” ismertetve egy markáns és energikus fejlesztesi politikát vázolt fel, mely kapcsán úgy fogalmazott, „élhető, modern, európai kisvárost szeretnénk építeni”. Az informatikát tanító, három gyermeket nevelő édesanyának a munkahelyteremtésre, s ezzel párhuzamosan a fiatalok helyben tartására is határozott elképzelése van, ám arra hívta fel a figyelmet, hogy mindezek megvalósításához elengedhetetlen a kormány támogatása.

A program lezárásaként a rezsicsökkentés folytatásáról és a bankok elszámoltatásáról kérdezték a Fidesz ügyvezető alelnökét, aki ez utóbbi kapcsán arra emlékeztetett, hogy a 2. világháború óta soha, senki nem számoltatta el a bankokat. Kósa Lajos egyértelművé tette, hogy a lakosság támogatása nélkül ezen intézkedéseket nem tudta volna meghozni a Fidesz-KDNP.

kosa4.jpg

Mengyi Roland, a térség országgyűlési képviselője végezetül a testületet munkásságáról szólt, tagjait bemutatva így fogalmazott. „Szakmájukban és személyükben egyaránt elismert tiszaújvárosi férfiakbl áll össze a csapat, akiknek véleményük és jó gondolataik vannak a helyi közéletről, politikáról, amelyeket hajlandóak nyilvánosan is megosztani.” Az országgyűlési képviselő azt is hangsúlyozta, sok értékes gondolat van a helyiek fejében, amikor most vasárnap szavazni fognak, arról is döntenek, engedik-e, hogy mindez Tiszaújváros épülését szolgálja.                

 

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat