2024. október 15. Teréz
Koszorúzás a Petőfi téren, és Miskolc város elesett hőseinek emlékművénél
minap.hu
|
2017. október 23. 16:25
|
frissítve: 2017. október 25. 21:27
Minden évben központi helyszínei a miskolci, városi megemlékezéseknek a Petőfi tér, valamint a Hősök tere, ahol 2003-ban avatták fel Miskolc város elesett hőseinek emlékművét, Szanyi Péter szobrászművész alkotását.

Hősök tere

A bronzból és gránitból készült emlékmű ötalakos kompozíciója egy piramis alakú posztamensen áll. A piramis csúcsa lépcsőfokokban végződik, melyen a szoboralakok lépkednek felénk. A posztamensen az 1956. október 23-ai dátum olvasható, valamint a „Miskolc város elesett hőseinek” felirat.

oktober23_hosoktere2_20171023_vcs.jpg

Szanyi Péter elmondása szerint az emlékmű a „huszadik század kataklizmáinak allegorikus ábrázolása”. Az öt alak közül négy férfi, akik a hősi halottak koporsóját viszik vállukon, ami a magyarok huszadik századi nemzetsorsát szimbolizáló szarkofágban fekszik. Négy oldalán a Szózat kezdő mondata olvasható: "Hazádnak rendületlenül légy híve, oh magyar"

oktober23_hosoktere_20171023_vcs.jpg

A hátul, jobb oldalon haladó, a magyar parasztembert megformáló középkorú férfialak, kezében az akkoriban elterjedt Mauser puskával az I. világháborút szimbolizálja. Mellette a baloldalon egy lepellel letakart, kivájt szemű alak a II. világháborút, a temetetlen halottakat jelképezi. Baloldalon elől egy lyukas zászlót tartó fiatal, erős férfi az 56-os forradalom allegóriája. Mellette halad a deportáltakat, lebombázott polgári áldozatokat megtestesítő bilincsbe vert középkorú férfi.

oktober23_hosoktere3_20171023_vcs.jpg

Előttük megy egy kezében kegyeleti mécsest tartó női alak, Magyarország géniuszának jelképe. A nemzet továbbélését jelzi, ahogy szabad kezével a lángot takarja, óvja, hogy el ne aludjon.

Petőfi tér

Emblematikus helyszíne volt az 1956-os forradalom és szabadságharcnak a Petőfi tér, ahol Nagy Attila, a népszerű fiatal színész hatalmas tömeg előtt szavalta el a Himnuszt és a Nemzeti dalt.

petofiter.jpg

1956. október 25-én a miskolci munkások demonstrációval kívánták nyomatékosítani a követeléseiket. Eredetileg a város központjában lévő Búza tér lett volna a tömeg úti célja, a szervezők azonban el akarták kerülni az összetűzést a közelben székelő ÁVH-val, s a tömeget az Egyetemvárosba irányították. Útközben nagy számban csatlakoztak a tüntetőkhöz a város lakosai, végül már hatalmas, 35-40 ezres tömeg hömpölygött az utcákon. A lakások ablakaiban is megjelentek a nemzetiszínű zászlók, és a sokaságban is rengeteg háromszínű lobogó tűnt fel.

oktober23_petofiter3_20171023_vcs.jpg

Az Egyetemvárosban már szervezetten fogadták az odaérkező tömeget. A nagyelőadó tetejéről Dornbach Gyula köszöntötte az egybegyűlteket, majd ismertették a forradalmi követeléseket. A debreceni egyetemisták pontjait a városból érkező Galánffy Lajos, a miskolci Zenekonzervatórium igazgatója ismertette, majd hozzáfűzte ehhez a konzervatórium követeléseit is.

petofi_ter_171023_vcs_07.jpg

A miskolci diákparlament 11 pontos felhívását Rácz Károly hallgató, a DIMÁVAG 12 pontos kiáltványát Papp Miklós anyagbeszerző, üzemi munkástanácstag olvasta fel. A felszólalók között volt Zombori Sándor alezredes, aki a honvédség, és Urbancsok Mihály, aki a megyei pártbizottság egyetértéséről biztosította a tömeget.

petofi_ter_171023_vcs_01.jpg

nagyattila1.jpg

Mind az egyetemi, mind az ugyanaznap délután, a Petőfi téren megrendezett nagygyűlésen rendkívüli hatást gyakorolt az emberekre Nagy Attila, a népszerű, fiatal miskolci színész, aki mindkét helyszínen a elszavalta a Himnuszt és a Nemzeti dalt.

Nagy Attila fontos szerepet játszott a rend helyreállításában az október 26-i sortüzet és lincseléseket követő zűrzavarban is, amikor az események hatására a megyei munkástanácsban alig néhányan maradtak. Nagy Attila ekkor Papp Miklóssal együtt látott hozzá a rend helyreállításához, akit még október 24-én választottak be az üzemi, majd másnap a megyei munkástanácsba. Megegyezésük értelmében Papp a megyei, Nagy Attila pedig a városi ügyeket intézte.

Széchenyi Emléktábla

Évente megemlékezést tartanak a forradalom és szabadságharc évfordulóján, a Földes Ferenc Gimnázium falán elhelyezett Széchenyi Emléktáblánál is.

oktober23_foldes2_20171023_vcs.jpg

Az egykori Fráter György, illetve Lévay József gimnázium összevonásával létrehozott intézmény az ’50-es évek elején Földes Ferenc nevét kapta. Az 1956-os forradalom és szabadságharc idején – a tanári kar és a diákság együttes elhatározásából – rövid időre Széchenyi István nevét vette fel a gimnázium. és később is többször kezdeményezték, hogy ez legyen az intézmény neve. Az iskola több egykori diákja, pártolója Széchenyi ’56 Emlékbizottság néven egyesületet hozott létre. Kezdeményezésükre került fel az 56-os névváltoztatásra emlékeztető emléktábla is az iskola falára, melyet a városi ünnepség-sorozat részeként, évente megkoszorúznak, az 1956-os forradalom és szabadságharc évfordulóján.

oktober23_foldes_20171023_vcs.jpg

Megkoszorúzták a nap folyamán Nagy Imre mártír miniszterelnök emléktábláját, Nagy Attila szobrát, Szabó Lőrinc emléktábláját, s a Digép munkásgyűlés emléktábláját is.

oktober23_nagyimre2_20171023_vcs.jpg

Fotó: Végh Csaba

 

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat