2024. június 02. Kármen, Anita
Koszorúzások az ’56-os forradalom miskolci emlékhelyein
Kujan I.
|
2014. október 23. 13:30
|
frissítve: 2014. október 26. 16:33
Az 1956-os forradalom és szabadságharc 58. évfordulóján a városi megemlékezések október 23-án, csütörtökön a Zsolcai kapui emléktáblánál kezdődtek, majd a nap során az ünneplők végigjárták a forradalom miskolci helyszíneit.

koszoruzas_56_zsolcai_kapu_141023_ki_16.jpg

„Az 1956. októberi magyar forradalom és szabadságharc hőseinek, áldozatainak, a megtorlás mártírjainak emlékére. Az október 26-i ÁVH-s sortűz e helyen kaszált” – olvasható a Zsolcai kapui emléktáblán, mely felsorolja a sortűzben életüket vesztett hősöket, köztük diákokat, munkásokat, értelmiségieket.

Az ’56-os megemlékezések idén is ezen a helyszínen kezdődtek. Az ünneplők a Classik Brass Quintett előadásában hallgathatták meg a Himnuszt, majd az 58 évvel ezelőtt történt eseményekre emlékezve Miskolc önkormányzata képviseletében Pfliegler Péter alpolgármester, Papp Ferenc, a kulturális osztály vezetője és Rostás László főépítész helyezett el koszorút az emléktáblánál. A Miskolci Egyetem és a politikai pártok képviselői mellett több civil szervezet és egyesület is az emlékezés virágaival tisztelgett a hősök előtt.

koszoruzas_56_romek_141023_ki_13.jpg

Ezt követően a Szentpéteri kapui Romek emlékoszlopnál folytatódott a megemlékezés. Itt a Miskolci Petőfi Sándor Általános Iskola tanulóinak műsora színesítette a programot, majd az emlékoszlopnál is elhelyezték a megemlékezés virágait. A miskolci önkormányzat képviseletében Papp Ferenc és Rostás László, a Miskolci Lengyel Önkormányzat nevében pedig Fekete Gábor és Feledy Péter koszorúzott. Mellettük oktatási intézmények, politikai pártok és egyesületek képviselői tisztelegtek főhajtással az ’56-os hősök előtt.

koszoruzas_56_misley_141023_ki_32.jpg

Fotó: K. I.

Misley Emese emléktáblájánál, a Széchenyi utcában a Bársony János Általános Iskola tanulóinak műsorát tekinthették meg az ünneplők, majd a miskolci önkormányzat, oktatási intézmények, politikai pártok és civil szervezetek képviselői emlékeztek meg koszorú elhelyezésével és főhajtással Misley Emeséről és az ’56-os hősökről.

Megemlékezés Misley Emese emléktáblájánál

Az ünnepi megemlékezések sora ezzel nem ért véget: a Nagy Imre emléktáblánál dél előtt néma koszorúzást tartottak Kiss Gábor alpolgármester, valamint a miskolci önkormányzat, az egyetem, politikai pártok és civil szervezetek képviselői részvételével.

A Nagy Imre utcáról a Földes Ferenc Gimnázium falán található Széchenyi emléktáblához vonultak az ünneplők, ahol Márai Sándor Halotti beszéd című versét Pásztor Laura, a gimnázium 13. osztályos tanulója szavalta el.

A tábla előtt arról emlékeztek meg az ünneplők, hogy a forradalom nemzeti egységet teremtő napjaiban a gimnázium tanárai és diákjai demokratikus szavazással és egyhangú határozattal Széchenyi István Gimnáziumnak nevezték el az iskolát. 

56_koszoruzas_141023_fkcs_26.jpg

A Miskolci Nemzeti Színház színészbejárója előtti téren található Nagy Attila szoborhoz már dél után értek az ünneplők. Mint ismert, Nagy Attila színművész az ’56-os forradalom és szabadságharc miskolci eseményeinek egyik kiemelkedő alakja volt.

56_koszoruzas_141023_fkcs_30.jpg

A miskolci nemzeti után a Kossuth utca következett, az itt található Szabó Lőrinc emléktáblát koszorúzták meg az ünneplők. Az ’56-os hősök előtt műsorral tisztelegtek a Szabó Lőrinc Általános és Német Két Tanítási Nyelvű Iskola tanulói.

56_koszoruzas_141023_fkcs_44.jpg

A Megyeháza főbejáratánál található Megyei Munkástanácsok emléktáblájánál szintén főt hajtott az ünneplő tömeg, s koszorúikat is elhelyezték az ’56 hőseiről megemlékezők.

56_koszoruzas_141023_fkcs_52.jpg

Délután 2 órakor a Kerpely Antal utcában koszorúztak. A Digép munkásgyűlés emléktáblájánál a Komlóstetői Általános Iskola diákjai is megemlékeztek az 58 évvel ezelőtti forradalomról.

A koszorúzások sora a Hősök terén ér véget délután 4 órakor, a központi megemlékezést pedig 5 órakor a Művészetek Házában tartják, ahol az 1956-os forradalomról Kriza Ákos, Miskolc polgármestere emlékezik meg beszédében. Itt tartják az „1956 emléke” című városi versmondó verseny díjátadóját is, majd az ünneplők Dévai Nagy Kamilla Liszt-, Bartók- és Kazinczy-díjas előadóművész, valamint a Krónikás Zenede diákjainak ünnepi hangversenyét hallgathatják meg. Ezzel zárul az idei ’56-os városi megemlékezések sora.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat