2024. július 25. Kristóf, Jakab
Közgyűlés: napirenden volt a közrend, közbiztonság és a közterületi kamerarendszer bővítése
minap.hu
|
2018. október 24. 21:19
|
frissítve: 2018. október 27. 22:23
Októberi rendes ülését tartotta csütörtökön Miskolc város közgyűlése. Napirenden szerepelt egyebek mellett közrenddel, közbiztonsággal kapcsolatos rendelkezések felülvizsgálata és a közterületi kamerarendszer bővítése is.

img_20181025_070032.jpg

Fotó: Juhász Ákos

Napirend előtt a repülőtérről

Pfliegler Péter alpolgármester napirend előtti felszólalásában a repülőtér ügyének megoldásáról szólt, és ennek kapcsán a helyi civilek, intézmények erőfeszítéseit méltatta. Kiemelte, az eddigi területre a 15 évre kötött bérleti szerződés a megyei repülőklub és a város között jövőre lejár. Az elmúlt években számos hazai és nemzetközi befektetőnek adtak területet, a repülőtér eddigi területének nagy részét bevonják a mechatronikai ipari parkba, hogy további befektetők jöhessenek, további új munkahelyeket teremtsenek – tehát nem tudják meghosszabbítani a szerződést. Pfliegler Péter kiemelte azt is, egyértelmű szakmai álláspont, hogy repülésszakmai szempontból a terület további fejlesztésekre alkalmatlan.

img_20181025_070454.jpg

Az alpolgármester ugyanakkor elmondta: a légimentés rendkívül fontos szolgáltatást nyújt a bajba jutottaknak, ezért az önkormányzat intenzív tárgyalásokat folytatott a légimentés jövőjének helybeli biztosítása érdekében. Konstruktív, előremutató, hasznos megbeszélések után nemrégiben bejelenthették, hogy ez a légibázis továbbra is a régi helyen, a kórház közelében működhet, a leszállóhelyet civil helikopterek is használhatják. Az ehhez szükséges fejlesztést a légimentő szakemberei végzik el, a Miskolc Holding ingyen rendelkezésre bocsátja a légimentés céljaira. A sportrepülő társadalom ugyanakkor új otthonra találhat, a számukra biztosított terület hosszú távon is képes lesz  kiszolgálni az igényeket. Távol esik a lakott területektől, ugyanakkor az autópálya közelében van. Pfliegler Péter kiemelte, minden érdekelt fél számára kielégítő megoldás született a helikopteres betegellátás tekintetében. Köszönetét fejezte ki az érintetteknek az együttműködésért, és kérte a miskolciakat, fogadják el ezt a megoldást, mert ez egy jó megoldás.

1. Közrend, közbiztonság, térfigyelő kamerák

Javaslat a közrenddel, közbiztonsággal összefüggő egyes rendelkezések felülvizsgálatáról és az üzletek éjszakai nyitva tartásának rendjéről szóló önkormányzati rendeletek megalkotására

Javaslat a Miskolc Megyei Jogú Város területén működő közterületi térfelügyeleti kamerarendszer megfigyelési pontjainak felülvizsgálatára és bővítésére

img_20181025_072008.jpg

Első napirendi pontban összevontan tárgyalták a közrenddel, közbiztonsággal kapcsolatos előterjesztéseket. Kovács László Csaba, a Miskolci Önkormányzati Rendészet igazgatója szóbeli kiegészítésében elmondta: modern és hatékony bővítés zajlik, melynek köszönhetően közel 900 térfigyelő kamerát állítanak a város szolgálatába. A rendszer bővítése a Modern városok programban, annak finanszírozásával valósul meg, s 450 helyszínen 768 új kamera kihelyezését jelenti. Egy frekventált helyszínt akár több kamera is figyelhet majd. A helyszínek kijelöléséhez kikérték a rendőrség, a mentők, a katasztrófavédelem és a lakosság véleményét is. A tervek elkészültek, hamarosan megkezdődik a kivitelezés. A kamerák felvételei az ifiház színháztermében kialakított központba futnak majd be, ahol egy 24 monitorból álló, hatalmas falon 16 munkatárs figyeli a várost. Egy korszerú szoftver külön jelzést ad majd, ha valami rendkívülit észlel.

A napirend tárgyalásánal lejátszottak egy térfigyelő kamerák által készített videofelvételt is, egy hétvégi, tettlegességig fajuló konfliktusról. Azonnal értesítették  a járőröket, akik üldözőbe vették az elkövetőt, közben a rendészek mentőt hívtak a sérülthöz. Ez. 6-8 percen belül a helyszínre ért, közben a Búza téren elfogták az elkövetőt. Kovács László Csaba az eset kapcsán is kiemelte a rendőrséggel fennálló, jó együttműködést, és a térfelügyeleti rendszer hatékonyságát. Mint mondta, az ilyenkor megnövekedő, belvárosi forgalom miatt ráerősítsettek a hétvégi szolgálatokra, többen vannak kinn az utcán, kutyával is.

img_20181025_071620.jpg

Mint elhangzott,a rendészet kiemelkedő gondot fordít a hajléktalanokra is, a szakszolgálatokkal együttműködve. Az igazgató reményét fejezte ki, hogy a most elfogadásra váró előterjesztés még hatékonyabban segíti majd a rendészet munkáját,

Kriza Ákos polgármester hozzászólásában reményét fejezte ki, hogy a kamerarendszer bővítése nagyban hozzájárul majd az ország legbiztonságosabb városa cím eléréséhez.

Szécsényi Marianna (Fidesz-KDNP) képviselő, a Rendészeti Bizottság elnöke szintén úgy fogalmazott: egy biztonságos, élhető város megteremtése a cél, ennek érdekében folyamatosan hoznak olyan döntéseket, amelyeknek köszönhetően nő a lakosság szubjektív biztonságérzete. A nagyszabású programok között megemlítette a nyomortelepek felszámolását, a folyamatosan fejlesztett, önkormányzati rendészetet, a rendészeti alközpontok kialakítását, a seriffrendszer létrehozását. - Fontos, hogy a közbiztonság megélhető, érezhető valóság legyen, a kamerarendszer bővítése újabb lépés ehhez - hangoztatta a képviselő. Összesen 900 térfigyelő lesz Miskolcon, az új kamerák helyszíneinek kijelölését sokrétű egyeztetések előzték meg. Martinkertváros és Szirma teljes lefedettséget fog kapni; előbbin 14, utóbbin 11 kamerát helyeznek ki. Intézmények, rendelők, játszóterek közelében is fejlesztik a térfigyelő rendszert, a kiemelten fontos a gyermekek biztonsága. A nagyszabású fejlesztéstől pozitív változást remélnek.

Molnár Péter (KDNP) frakcióvezető szerint 2010 óta óriásit léptek előre a közrend, közbiztonság helyreállításának területén. Az országban elsőként hozták létre az önkormányzati rendészetet, a költségvetésben évről évre biztosítják a működéshez, fejlesztéshez szükséges erőforrásokat. Óriási fejlesztés előtt áll a térfigyelő rendszer, nem lesz olyan városrész, ami nem kerül megfigyelés alá. Ez a megelőzés szempontjából is nagyon jelentős lépés.

Nagy Ákos (Fidesz-KDNP) képviselő kihangsúlyozta: Szegeden 176, Pécsett 59 közterületi kamera szolgálja a biztonságot – Miskolcon 900 fogja. Magyarországon megint elsők vagyunk valamiben.

Barta Gábor (Fidesz-KDNP) képviselő utcán való, életvitel-szerű tartózkodással kapcsolatos, városi szigorításokról elmondta: a hajléktalankérdés nem emberi jogi kérdés, és nem is csak szociális kérdés. Sérti a közösségi együttélés normáit, sokak számára választott magatartás. Aki az utcán él, úgy érzi, bármit büntetlenül megtehet, rá nem vonatkoznak a szabályok. Volt, hogy kéregető hajléktalanok kést fogtak egy biztonsági őrre, aki intézkedni kívánt ellenük. Kell, hogy legyen visszatartó erő, jogi eszköz a hatóság kezében a hasonló cselekmények ellen.

Kovács László (Fidesz-KDNP) frakcióvezető kiemelte, nem a hajláktalant, hanem a hajléktalanságot tekintik az elsődleges problémának, ami szociális, de közbiztonsági gondokat is jelent. Nem viselkedhetnek úgy, mintha rájuk nem vonatkoznának a törvények, sokakat zavar. ha toalettnek, hálószobának  használják a közterületeket, kapualjakat, padokat. A rendszerváltozás óta nem sikerült rendezni a hajléktalanok helyzetét, Miskolcon a különböző intézményeken keresztül biztosítják az ellátásukat. Ha valaki részegen, bedrogozva tartózkodik az utcán, az ellen fel kell lépni, a miskolci polgárok érdekében.

img_20181025_071140.jpg

Badány Lajos (Jobbik) frakcióvezető szerint a kamerarendszer telepítésével "totális ellenőrzés" alá vonják a társadalmat. A lépcsőházi kamerarendszerrel a magánszférába is betekintést nyerhetnek. A hatalom látni fogja, kivel beszélgetnek a lépcsőházban, mit vesznek ki a postaládából.

Kriza Ákos polgármester válaszában elmondta, a kamerarendszer mindenhol a lakosság pozitív visszajelzésével találkozott, azt szeretnék, ha minél több térfigyelőt helyeznének ki. A lépcsőházakba csak úgy lehet kamerát elhelyezni, ha az ottani közösség erre beleegyezését adja. Maximálisan szem előtt tartják az adatvédelmi szempontokat.

Hollósy András (Fidesz-KDNP) képviselő sci-fibe illőnek nevezte a Jobbik üldözési mániáját. Mint mondta, Diósgyőrben például az emberek 98 százaléka igényelte a lakossági kameraőr-programot. A közterületi tartózkodással kapcsolatban további szigorítást eszközölnek, akár 200 ezer forint közigazgatási bírsággal is sújthatják a szabályszegő hajléktalanokat, fizetés elmaradása esetén pedig további szankciók várhatóak. A képviselő reményét fejezte ki, hogy a szigorításoknak köszönhetően Miskolc is sokkal élhetőbb képet mutat majd a jövőben. Október 15. óta 15 százalékkal nőtt a Vöröskeresztnél ellátottak száma. 313 főt lehet majd a nappali melegedőben ellátni. Minden adott, hogy a hideg idő beálltával megtalálják a lehetőségeket, hogy mindenki biztonságban vészelje át a téli idpszakot,

Kriza Ákos polgármester elmondta, régóta működik a közmunkaprogram, ez a hajléktalanok számára is biztosít lehetőséget, vannak, akik igénybe veszik. Jó lehetőség, hogy kitörjenek ebből az állapotból.

Fodor Zoltán (MSZP) képviselő maximálisan támogatja a kamerarendszer bővítését, reményét fejezte ki, hogy az előterjesztés megszavazásával elindulhat az új kamerák felszerelése.

Pakusza Zoltán (Független) képviselő arról szólt, eddig is támogatta a közbiztonsági előterjesztéseket, több javaslatot is tett körzetében a kamerák helyének kijelölésénél. Ebben Miskolc élen jár, bár elég a baj, hogy ebben élen kell járni. A megelőzés lenne a fontos, a szankcionálást nem mindig látja, például olyan esetekben, amikor valahová nincs bekötve a szennyvíz-elvezetés.

Vécsi György, a Miskolc Holding Zrt. igazgatósági tagja reagálásában elmondta, folyamatosan követik a szennyvízzel kapcsolatos fejleményeket, sokan csatlakoztak fel a hálózatra az elmúlt időszakban. A MIVÍZ a járási hivatalon keresztül kötelezheti az érintetteket a szolgáltatás használatára.

Cseléné Figula Edina (Jobbik) képviselő szerint megnőtt a társadalom perifériájára szorult emberek száma. Ezeket az embereket vissza kell vezetni a normális keretek közé. Szerinte a hajléktalanokkal kapcsolatban nem megoldják a problémát, csak eltüntetik a szem elől. A szociális ellátó-intézmények fel vannak készülve a megnövekedett létszámra? - tette fel a kérdést. Sokan ugyanis a körülmények miatt nem szívesen mennek ezekre a helyekre. Növelni kellene az itt dolgozók jövedelmét is.

Nagy-Korsa Judit (DK) képviselő arról szólt, hogy évekig osztott ételt hajléktalanoknak, nem bűnözőkről van szó. Egy élethelyzetbe kerültek, kilakoltatás, és egyebek miatt. Legalább 1800-2000 között van a hajléktalanok száma, töredéküket tudják befogadni. Nem önszántukból, bűnözésből akarják elhagyni az otthonukat, segíteni kell őket vissza a normális életbe. Ne kriminalizáljuk őket - kérte a politikus.

Kriza Ákos válaszában elmondta, senki nem állítja, hogy a hajléktalanok bűnözők.Többször járt a szociális ellátó-intézményekben, jó, humánus körülmények fogadják a hajléktalanokat, a megnövekedett igényeket is ki tudják elégíteni. Az ellenzék azt próbálja propagálni, hogy jobb odakint tartózkodni, a hidegben.

Glatz Katalin (Fidesz-KDNP) képvselő szerint a fészekrakók távozása után érezhetően sokat javult a közbiztonság az Avason. Ma már az illegális szemétlerakás, a játszótéri és köztéri rongálások, a hangos társaságok jelentik a fő problémát. A kamerarendszer bővítése javítani fog ezen a helyzeten. Rendezni kell az üzletek nyitvatartását is, ne az határozza meg a nyitva tartás rendjét, hogy mikor jönnek a szomjas vagy annyira már nem is szomjas, hangoskodó vevők.

Novák Józsefné (Fidesz-KDNP) képviselő úgy fogalmazott, a közterület nem hálószoba, nem toalett. Diósgyőrben évek óta kénytelenek eltűrni egyes helyeken ezt a helyzetet, amit a csendes többség sokáig tolerált. A hajléktalanszállókon be kell tartani az együttélés szabályait, sokan talán emiatt élnek inkább az utcán. -  Nem maga a hajléktalanság bűncselekmény, de úgy gondoljuk, vét a közösség ellen, aki például részegen fetreng a padokon stb. A részeg, kábítószer hatása alatt álló személy, közterületen tartózkodása során olyan magatartást tanúsít, amely negatív ítéletet vált ki. Ezeket az embereket is 200 ezer forintra bírságolhatják - mondta el a képviselő.

Tompa Sándor (DK) képviselő szerint jobb lenne, ha Miskolc nem az ezer kamera, hanem az ezerhektáros iparterület városaként kerülne be a hírekbe. - Amikor még fújt a gyár, akkor nagyobb rend volt - fogalmazott.

Katona Ferenc (Fidesz-KDNP) arról szólt, hogy körzetében két szervezet is kötelező önkormányzati feladatot lát el a hajléktalanok ügyében, ismeri a munkájukat, segíti őket. A hajléktalanság nem jelenti azt, hogy az alapvető normákat nem kell betartani. Eddig nem volt törvényi felhatalmazás a szankciókhoz. A selyemréti ellátó intézmény szinte turistaszálló szolgáltatásokat nyújt, sokat találkozik az ott élőkkel. Tudjuk, hogy a sajnálat nem segít, megértőek, és ahogy tudnak, segítenek.

Deák-Bárdos Mihály (Fidesz-KDNP) képviselő elmondta, Lyukó és az Újgyőri főtér frekventált helyek, bízik benne, hogy a szigorításokkal, a rendeletmódosítással a vissza tudják szorítani a hajléktalanok megjelenését, a részeg, bódult emberek közterületi tartózkodását.

Kovács László (Fidesz-KDNP) frakcióelnök kiemelte: a szociális ellátórendszer képes biztosítani a hajléktalan- probléma kezelését. A városvezetésnek nemcsak a hajléktalanokkal kell foglalkoznia, hanem főként, és elsősorban a többségi társadalom érdekeivel. Üdvözlendő az országgyűlés határozata, ebbe a sorba illeszkedik a mostani előterjesztés is, amely további helyi szigorításokat tartalmaz. A baloldaliak mindig a rossz oldalon álltak és rossz irányba vitték az ügyeket. A Jobbik is ide állt, nemzeti pártból balliberális párt lettek. Kérdés: milyen tapasztalataik vannak az utcákon a múltheti országgyűlési döntés óta? - hangoztatta a frakcióelnök.

Kovács László Csaba, a MIÖR igazgatój a vitában elmondta, az elmúlt időszakban is nagymértékű támogatást nyújtottak a szociális intézmények a hajléktalanok ellátásában. Akik ezt nem kívánják igénybe venni, azokkal szemben muszáj intézkedniük a rendészeknek, a rendőröknek. Eddig 15 hajléktalan ellen intézkedtek, 7-en figyelmeztetésben részesültek. A hajléktalanok nap közben általában igénybe veszik a támogató szolgáltatásokat, de valamilyen érdek újra „kihozza” őket a közterületekre - többnyire a kéregetésből származó bevételek, amiből sokszor italt vásárolnak. Főleg a Szinva-teraszon, a Pátria és a Szinvapark mellett, illetve a Szent Anna téren volt ez korábban jellemző. Ha kint alvást tapasztalnak a rendészek, értesítik a rendőrséget, beszállítják a hajléktalant az ellátó intézménybe.

img_20181025_071218.jpg

Városfejlesztés, ingatlankezelés

Javaslat a Miskolc Térségi Konzorcium vagyonával kapcsolatos döntések meghozatalára

Javaslat közalapítvánnyal kapcsolatos döntés meghozatalára

Javaslat a Miskolc, Szentpéteri Kapu 70. szám alatti ingatlan hasznosítására

Javaslat a Selyemréti Strandfürdő fejlesztéséhez kapcsolódó polgármesteri döntés utólagos jóváhagyására

Második napirendi pontban a városfejlesztéssel, ingatlankezeléssel kapcsolatos, összevont előterjesztéseket tárgyaltak a közgyűlés.

Soós Attila (Fidesz) frakcióvezető a vitában kiemelte: sokan nem gondolták volna, hogy 8 év alatt idáig el lehet jutni a gazdaságfejlesztésben. Hogy szükséges  lesz, kilobbizható egy újabb ezer hektáros ipari park. Ki gondolta volna, hogy a mechatronikai ipari park megtelik? Hogy a Bosch tovább fejleszt Miskolcon? Hogy ilyen szintű munkaerőhiány lép fel? Látva a cégek letelepülését, szükség van arra, hogy Miskolc egy új piaci szegmensbe lépjen be, befogadó város legyen, szállást, lakást tudjanak biztosítani az északi iparterület közelében. Logikus lépés tehát, hogy a Szentpéteri kapui, 20 emeletes épületet apartmanházzá alakítsák. Itt jelenleg kb. 80 százalékos tulajdonrésszel rendelkezik a város. Elkészült az értékbecslés, a tervek az asztalon vannak, közel 200 lakásos szálló apartmanház alakítható ki, mérnökök, munkások számára. A város van olyan gazdasáági helyzetben, hogy forrásaiból meg tudja vásárolni a fennmaradó 20 százalékot.

Nánási-Kocsis Norbert (Fidesz-KDNP) képviselő elmondta, sikerült megakasztani a lefelé ívelő szakaszt Miskolcon, 2010 után felfelé ívelt a város. Tudatos munkával erősítették a város gazdaságát. Húzóágazat lett a turisztika, jelentős cégek telepedtek le, nőttek a bérek, szinte meg is szűnt a munkanélküliség. Elérkeztünk oda, hogy a munkavállalóknak kell segíteni a lakhatásban. Képviselő-elődje rendőrséget ígért a 20 emeletesbe, ezt sem teljesítették. A közbiztonság szempontjából is fontos tervezett átalakítás, ez lényegesen javulni fog a húszemeletesben és környékén, ha a munkavállalók és családtagjaik költöznek ide.

Badány Lajos (Jobbik) frakcióvezető arról érdeklődött, mennyibe fog kerülni a teljes épület felújítása, munkásszálló lesz? Érkezett már konkrét megkeresés cégektől? Külföldi munkavállalókat is várnak ide?

Kiss János alpolgármester válaszában kiemelte, szó sincs munkásszállásról. Badány Lajos ismét bebizonyította, hogy rejtett vonzalma van az 1990-es évek előtti időkhöz, ideje lenne szétnézni, hol állnak a politikai térképen, egyre jobban balra tolódik a Jobbik. A 20 emeletesnél igyekeznek kormányzati forrásokat szerezni a felújításra. Fontos szerepet fog betölteni a város iparterületeinek fejlesztésében, bővítésében.

Deák-Bárdos Mihály (Fidesz-KDNP) képviselő a sportinfrastruktúra-fejlesztésekről szólt, ide kapcsolódik a Selyemréti Strandfürdő fejlesztése is. A városvezetés minden lehetőséget megad ahhoz, hogy aki akar, sportolni tudjon, elegendő vízfelület áll a rendelkezésre.

Hollósy András (Fidesz-KDNP) képviselő nagyon komoly beruházásnak nevezte a Selyemréti Strandfürdő fejlesztését. Mint mondta, sikersportágak vannak Miskolcon, ilyen a vízilabda is, ami példás fejlődésen ment keresztül.

 

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat