2024. június 16. Jusztin
A kreativitásnak és az újrahasznosításnak csak a képzelet szabhat határt
Kujan István
|
2018. május 23. 17:27
|
frissítve: 2018. május 25. 14:01
Tele a fiók leszakadt gombokkal, a padláson halomban állnak a felmenőink csipkéi, a régi ékszereket már nem tudjuk mivel felvenni? Sebaj, nem kell megszakadnia a szívüknek, hogy ki kell dobni őket – a textilszobrászok egy sokkal jobb megoldást kínálnak!

Talán nem újdonság: a technika nyugaton már régóta ismert, hazánkban azonban csak néhány éve terjedt el a paverpol. Miskolcon 2015-ben, az országos szervezet helyi tagozataként alapították meg a Paverpol Textilszobrászati Műhelyt, ami a Drogambulancia Alapítvány keretei között működik.

textilszobraszat_180523ml_2.jpg

De most már essen néhány szó erről a különleges technikáról is! Ebben nagy segítségünkre van Juhászné Ceglédi Tünde paverpol-oktató (őt a Drogambulancia Alapítvány elnökeként, illetve a Miskolci Drogambulancia vezetőjeként is ismerhetjük), ő avat be minket a részletekbe. Megtudjuk tehát, hogy a paverpol egy speciális textilragasztó, amit holland művészek és vegyészek fejlesztették ki. Ha bármilyen textíliát átitatunk ezzel a ragasztóval, kiválóan formázható, majd 24 óra száradás után megtartja formázott állapotát.

– A jelmondatunk: kreativitás és újrahasznosítás. Gyakorlatilag minden apróság, amit otthon találunk, és már semmire sem jó, azt a paverpol-szobrászok biztos, hogy fel tudják használni valamire. A technikának csak a képzelet szab határt; minden megvalósítható, kivitelezhető vele – ecseteli.

textilszobraszat_180523ml_8.jpg

Hazánkban ma már több mint 100 oktató népszerűsíti ezt a technikát, Miskolcon is rendszeresen tartanak foglalkozásokat, ahol bárkit fogadnak.

– Nem kell hozzá művésznek lenni, elég egy kis érdeklődés. Ebben a szobrászatban az a nagyszerű, hogy valóban könnyen elsajátítható; 3-4 foglalkozás után már ismerjük is az alapokat – teszi hozzá Juhászné Ceglédi Tünde.

textilszobraszat_180523ml_15.jpg

A miskolci paverpolosok Semmelweis Ignác születésének 200. évfordulója alkalmából kiállítássorozatot indítottak útjára. Az első tárlatot a Semmelweis kórházban nyitották meg néhány héttel ezelőtt, szerdától pedig a Miskolci SZC Ferenczi Sándor Egészségügyi Szakgimnáziuma ad otthont az alkotásoknak (a Miskolci Egyetem Egészségügyi Karán, majd Szerencsen, aztán a megyei központi kórházban és végül Kazincbarcikán is megcsodálhatják majd a tárlatot).

textilszobraszat_180523ml_13.jpg

A szerdai rendezvényt Barna Krisztina, a szakgimnázium gyakorlatioktatás-vezetője nyitotta meg. Kifejezte, nagyon büszkék rá, hogy otthont adhatnak a kiállításnak, reményeik szerint méltó helyet tudnak biztosítani neki. Az iskola részéről Puskás Martin verssel, Zima Mónika énekkel köszöntötte a kiállítókat.

Köztük volt a miskolci Cserlaki Ildikó is, aki az emlékév kapcsán a gyermekszületés témáját dolgozta fel, két, a kiállításon is látható alkotása is erről szól. Érdeklődésünkre elárulta, azért kedveli ezt a technikát, mert nagyon jól formázható az anyag; lehet vágni, szárítani, menet közben bőven alakítható.

textilszobraszat_180523ml_1.jpg

Cserlaki Ildikó

– Nagyon szeretem, hogy gyakorlatilag mindent fel tudunk használni: gyöngyöket, maradék gombokat, akár már nem használt ékszereket – és a nagymama régi csipkéi is jó helyre kerülhetnek! Ahogy például a festésnél, itt is mindig jönnek az új ötletek alkotás közben, előfordul, hogy az elején még nem is tudom pontosan, mi lesz a végeredmény – mondja a paverpol-alkotó, aki elmondása szerint művészi pályáján absztrakt képekkel indult, majd tanfolyamokon képezte tovább magát, így ismerkedett meg a textilszobrászati műhellyel is. De közben már az olajfestésbe is belekóstolt, tájképeket is készít. Volt önálló kiállítása is több mint 40 képpel, legutóbb pedig Eisele Gyula képzőművésszel közösen állítottak ki az Adyban, ott szobrai voltak láthatóak.

Az alkotások többségét felajánlották a kiállításoknak helyt adó intézményeknek, minden helyszín kap egy-egy ajándékot. A megmaradt textilszobrokat pedig árverésre bocsátják – a befolyt összegből egészségügyi dolgozók paverpol-foglalkozásait finanszírozzák, akiknek így – Juhászné Ceglédi Tünde szavaival élve – önértékelésük és kreativitásuk fejlődhet, átélhetik az alkotás örömét, a csoportos foglalkozás szépségeit.

A kiállítás június 5-éig tekinthető meg, hétköznapokon reggel 8 és délután 2 óra között a Ferenczi szakgimnáziumban.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat