Miskolc önkormányzatának prevenciós programsorozata immár negyedik éve mutat be különböző példákat a miskolci fiatalok számára a szabadidő hasznos eltöltésére, szembesítve őket a káros szenvedélyek veszélyeivel is. Az eddigi foglalkozások szerteágazóak voltak: foglalkoztak már már a drogmegelőzéssel, az egészségfejlesztéssel, az igazságszolgáltatás vagy a színház munkájával, de volt előadás a jó párkapcsolatról és tanulhattak a fiatalok elsősegélynyújtást is.
A keddi érzékenyítő programon a vakok és látássérültek életével, napi nehézségeivel szembesülhettek a diákok, szemtakaróval végzett ügyességi feladatokon, fehérbotos közlekedési próbákon keresztül. Csengeri István, Vakok és Gyengénlátók B.-A..-Z. Megyei Egyesületének önkéntese a Braille-írás használatába, illetve a vakvezető kutyás közlekedésbe avatta be az érdeklődőket.
Barnóczki Gábor az egyesület elnöke érdeklődésünkre elmondta, folyamatosan tartanak ilyen érzékenyítő programokat, gyakran kérik fel őket különböző rendezvényekre. Az egyik alapvető feladat, amivel megismertetik a résztvevőket, általában az, hogyan lehet egy látássérülttel kommunikálni. Az elnök szerint egy-egy érzékenyítő foglalkozást követően még nem mindig érezhető az eredmény, ehhez általában több ilyen eseményre van szükség.
A változás abban nyilvánul meg, hogy az érintettek jobban odafigyelnek a látássérültekre a mindennapi életben. Felismerik, hogy az adott személy bizonytalansága miből fakad, észreveszik, hogy nem tudja felvenni a szemkontaktust. Ez az esetek nagy többségében már segítségnyújtást von maga után, köszönhetően az ilyen, és ehhez hasonló érzékenyítő programoknak is.