2024. november 12. Jónás, Renátó
„Láttad már?” Látássérültek életével ismerkedtek a középiskolások
minap.hu
|
2019. január 08. 16:53
|
frissítve: 2019. január 10. 14:40
Láttad már?” címmel vehettek részt kedden szemléletformáló előadáson a fiatalok, a miskolci önkormányzat Legyen eszed! elnevezésű, prevenciós programsorozatának keretében. A Vakok és Gyengénlátók B.-A..-Z. Megyei Egyesületének együttműködésével, megismerhették a látássérültek mindennapi életét, a Braille-írás használatát, a fehér botos, valamint a vakvezető kutyával történő közlekedést.

legyen_eszed_190108ml_5.jpg

Fotó: Mocsári László

Miskolc önkormányzatának prevenciós programsorozata immár negyedik éve mutat be különböző példákat a miskolci fiatalok számára a szabadidő hasznos eltöltésére, szembesítve őket a káros szenvedélyek veszélyeivel is. Az eddigi foglalkozások szerteágazóak voltak: foglalkoztak már már a drogmegelőzéssel, az egészségfejlesztéssel, az igazságszolgáltatás vagy a színház munkájával, de volt előadás a jó párkapcsolatról és tanulhattak a fiatalok elsősegélynyújtást is.

legyen_eszed_190108ml_14.jpg

A keddi érzékenyítő programon a vakok és látássérültek életével, napi nehézségeivel szembesülhettek a diákok, szemtakaróval végzett ügyességi feladatokon,  fehérbotos közlekedési próbákon keresztül. Csengeri István, Vakok és Gyengénlátók B.-A..-Z. Megyei Egyesületének önkéntese a Braille-írás használatába, illetve a vakvezető kutyás közlekedésbe avatta be az érdeklődőket.

legyen_eszed_190108ml_15.jpg

Barnóczki Gábor az egyesület elnöke érdeklődésünkre elmondta, folyamatosan tartanak ilyen érzékenyítő programokat, gyakran kérik fel őket különböző rendezvényekre. Az egyik alapvető feladat, amivel megismertetik a résztvevőket, általában az, hogyan lehet egy látássérülttel kommunikálni. Az elnök szerint  egy-egy érzékenyítő foglalkozást követően még nem mindig érezhető az eredmény, ehhez általában több ilyen eseményre van szükség.

A változás abban nyilvánul meg, hogy az érintettek jobban odafigyelnek a látássérültekre a mindennapi életben. Felismerik, hogy az adott személy bizonytalansága miből fakad, észreveszik, hogy nem tudja felvenni a szemkontaktust. Ez az esetek nagy többségében már segítségnyújtást von maga után, köszönhetően az ilyen, és ehhez hasonló érzékenyítő programoknak is.

 

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat