2024. május 18. Erik, Alexandra
Látványos időutazás Nagy Lajos király korába
2014. augusztus 27. 08:57
|
frissítve: 2014. augusztus 30. 11:09
Idén is messze földről várta a látogatókat az ország egyik legrangosabb történelmi játékának helyszínt adó egykori királyi székhely, Diósgyőr vára. A virágzó középkort, a XIV. századot megelevenítő időutazás kihagyhatatlan programokat kínált az egész családnak, Nagy Lajos király udvarában minden korosztály talált magának izgalmas elfoglaltságot, látnivalót.

A XV. Középkori forgatag a hagyományokhoz híven a Diósgyőri vár fénykorát, Nagy Lajos király idejét, a XIV. századot idézte fel. A kétnapos rendezvény során ezúttal sem maradtak el a lovagi tornák, valamint a gasztronómiai és kulturális programok. Nagy Lajos király és udvartartása szombaton délelőtt látványos bevonulással idézte meg a régi korokat. A lovagi tornán a várárokban bemutatót tartott mások mellett Kassai Lajos világrekorder lovasíjász, de itt voltak a Csallóközi Lovasíjászok is a Felvidékről, láthattuk a Visegrádi Szent György Lovagrend és a Diósgyőri Aranysarkantyús Lovagrend tagjait. Az érdeklődők királyi solymász bemutatót is megtekinthettek, sőt még Csehországból is érkeztek lovagok, méghozzá a Memento Mori nehézpáncélosok.

Délután újra felvonultak a jelmezes szereplők a Vár utcában, a lovagi tornákat is megismételték, a középkori városkában volt zene, tánc, komédia, sőt még leányrablás is. Az esti program Remdih koncerttel kezdődött, majd a jelmezes szereplők este újra felvonultak, ezúttal fáklyákkal. Tüzes csatajelenetek várták este az érdeklődőket, majd udvari zenészek párbajával ért véget a szombati nap.

Vasárnap hasonló hangulatban és miliőben folytatódtak a programok, az alkalomra létrehozott, középkori városkában ezútta is piaci kofák, kikapós szépasszonyok, mindenféle rendű és rangú korabeli figurák élték mindennapjaikat. A látogatók könnyen egy-egy perpatvar közepén találhatták magukat, botozás vagy a kalodába zárás közepette.

A fogadókban, borozókban ínycsiklandozó falatok, hűs ser- és boritalok csábítottak kóstolásra. Rengeteg különleges gyermekprogram is várta az érdeklődőket: a Tradíció Céh mestereinek segítségével az aprónépek saját kezűleg készíthettek fakupát, sámlit, szerencsepatkót, gyertyát. A páncélkovács munkája mellett elleshettük a rokkával fonás, vagy a páncéling készítés műhelytitkait is.

A Borókás népi játszókert fa körhintája mellett kipróbálhatták a hordólovaglást és a többi középkori ügyességi játékot. Pónilovaglás, kiskutya- és kecskesimogató, vásári komédiások produkciói tették felejthetetlenné a középkori időutazástt. Vasárnap délelőtt 11 órától és délután 4 órától is a várárokban zajlottak a harci játékok. Kassai Lajos világrekorder lovasíjász a sztyeppék harcmodorát mutatta be lélegzetállító precizitással, elképesztő koncentrációval előadott „Sárkánytánc” c. műsorában.

A Csallóközi Lovasíjászok csapata az 1050-es Hainburg melleti csatát elevenítette fel, majd  megérkeztünk a XIV. századba, ahol Nagy Lajos király rangos lovagi tornáján hazai és külföldi vitézek mérték össze erejüket.

Loading Video...
Nem
Kóbor lovagok bemutatója a Diósgyőri várban.

A diósgyőri Kóborlovagok, a Memento Mori nehézpáncélosok, a Felvidékről érkező Fekete Sólymok íjászcsapata, valamint a Visegrádi Szent György Lovagrend vitézei mutatták be a középkori harcművészet legjavát az uralkodónak. A győztes a közönség soraiból kiválaszthatta a torna szépét. A lovagi tornát látványos csatajelenet követte, majd a nehéztüzérség felvonultatásával az „ágyús lovagok” fülsiketítő fellépése vetett véget a lovagkori időutazásnak.

Az ország más tájairól is sokan érkeztek Diósgyőrbe, megtekinteni a látványosságokat. Mint mondták, a Diósgyőri vár minden alkalommal elkápráztatja őket. Csákiné deli Dóra Legyesbényéről érkezett, elmondása szerint nem először vett részt a középkori forgatagban, hiszen két évvel ezelőtt is voltak már a várban. „Elvarázsolta” a vár szépsége, és nagyon tetszenek nekik azok a programok is, amiket a várban nyújtanak.

A vár ismert „kóborlovagjai” is bemutatót tartottak a fesztiválon. Egyikük, Szabó Zoltán elmondta, tapasztalatai szerint az emberek nyitottak a magyar történelem iránt. Minden hétvégén napi három külön bemutatót tartanak, és mindig nagy az érdeklődés.

– Az emberek szeretik a történelmet, ezt a kort, a látványos előadásokat. Úgy gondoljuk, hogy egy nagyon sikeres programban vehetünk részt – tette hozzá Szabó Zoltán.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat