2024. július 17. Endre, Elek
A legjobbak egy kiadványban
minap.hu
|
2014. november 19. 21:48
|
frissítve: 2014. november 24. 09:37
Pozitív irányba mozdult el a megye gazdasága, amely azt jelenti, hogy kilábaltak a cégek a gazdasági válságból – hangzott el azon a gazdasági fórumon, amelyen a megye legjobb száz vállalkozásáról szóló kiadványt mutatták be, illetve kiosztották a top 100 gazdasági díjat is.

Hozzáadott érték, nettó árbevétel és a foglalkoztatottak száma. Ezek alapján állítják össze minden évben a legsikeresebb megyei vállalkozások top százas listáját a kamara, a NAV és az Észak-Magyarország napilap közreműködésével. Az eredmények azt mutatják, a megye túljutott a válságon. A vállalkozások gazdasági mutatói folyamatosan javulnak.

A top 100-as listán szereplő cégek adják a megye exportjának 94%, mondta el Bihall Tamás, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke. A beruházási teljesítmény 8%-al nőtt. Az exportteljesítmény is országos átlag fölött, 4.5%-os növekedést produkált az elmúlt évekhez képest. Nagyjából elértük a válság előtti szintet a megtermelt javak tekintetében, tette hozzá.

Négy év alatt csak Miskolcra 92 milliárd forintnyi támogatás érkezett. Ezekből az állami és uniós forrásokból az itt működő cégek bevonásával fejlesztették például a turisztikai attrakciókat. Pfliegler Péter, Miskolc alpolgármestere reményét fejezte ki, hogy 2015 nyarára olyan turisztikai projektek fognak megvalósulni, amelyek a teljes város turisztikai kínálatát tovább tudják erősíteni és így az önkormányzati pénz, az önkormányzati javaslat, ötlet, projekt, pályázat az állami pénzzel és a magántőkével együtt tudja tovább fejleszteni nemcsak a turizmust, hanem a teljes gazdaságot is. Az alpolgármester nyitóbeszédében kitért arra, hogy Miskolc részt vett az Automotive Hungary kiállításon, ami jelzi, hogy a város felkerült az autóipari térképre.

top100_141119ml_25.jpg

A versenyképes magyar gazdasághoz versenyképes és jól szervezett állam kell, mondta Demeter Ervin, megyei kormánymegbízott. Beszélt a közigazgatás elmúlt évi változásairól, a jövő feladatai közül pedig kiemelte a további kormányablakok megnyitását, a megyénkben a jelenlegi kettő mellett további tizenhetet nyitnak meg. Bátor, nagy ívű program van a kormány asztalán, amelyben szerepel szakigazgatási szervek hatékonyságának növelése is, tette hozzá.

A kiadvány szerkesztői alapos munkát végeztek, jegyezte meg Török Dezső, a megyei közgyűlés elnöke. A benne szereplő vállalkozások adják a foglalkoztatás 45 százalékát és a nettó árbevétel kétharmadát. Jó évet tudhatnak maguk mögött a vállalkozások, a következő uniós tervezési ciklusban pedig a források hatvan százalékát gazdaságfejlesztésre fordítja a kormány.

top100_141119ml_21.jpg

A megye és a kormány kiváló együttműködésének köszönhetően munkahelyteremtő beruházások is érkeztek a térségbe. Ilyen a japán Takata. A légzsákokat és gépkocsikba szánt biztonsági berendezéseket gyártó cég ezer főt foglalkoztat majd, és a kecskeméti Mercedes gyár óta ez a legnagyobb zöldmezős beruházás Magyarországon. A további fejlesztések alapja lehet a mezőkövesdi repülőtér megépítése.

top100_141119ml_17.jpg

Tállai András miniszterhelyettes ennek kapcsán megjegyezte, nem csak arra kell gondolni, hogy repülőgépek szállítják az árut, hanem egy olyan logisztikai bázist kell elképzelni raktárakkal, esetleg összeszerelő üzemmel, üzemekkel, ami tényleg áttörést jelenthet a megyében. A miniszterhelyettes előadásában a költségvetési politika kapcsán tett lépéseket mutatta be, melyeknek köszönhetően a 2010-es kormányváltáskor fennálló lecsúszott állapotot helyre tudták hozni.

A top 100-ban szereplő vállalkozások közül idén a 600 főt foglalkoztató sajóbábonyi Kiss cégcsoport kapta a gazdasági díjat. A 25 éve működő vállalkozás fejlődött ugyanis legdinamikusabban a megyében.

top100_141119ml_38.jpg

Kiss László tulajdonos elmondta, az anyavállalat a szerelőiparral foglalkozik, technológiai üzemeket építenek, de már a környezetvédelemben is jelen vannak, Magyarországon a második legnagyobb veszélyeshulladék-ártalmatlanító üzemet működtetik.

A kis- és közepes vállalkozások fejlődése a nagy ipari centrumokba betelepülő üzemektől függ. Ilyen például a Miskolcot választó Takata, vagy a Sajó völgyébe érkező kínai citromsavgyár is. A kormány pedig a következő uniós ciklusban a támogatások csaknem kétharmadát költi majd gazdaságfejlesztésre.

 

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat